POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [27.07.2009, 08:45:22] • Świnoujście

Jak niegdyś zażywano kąpieli morskiej

Jak niegdyś zażywano kąpieli morskiej

Kąpiel na plaży dla pań w początkach XX wieku(fot. Archiwum )

Nie ulega wątpliwości, że nasz pra - praprzodek żywiołu morskiego, jego ogromu i siły bał się i kąpieli raczej unikał . Zachowały się wprawdzie przekazy sprzed 2 a nawet 3-ch tysięcy lat p.n.e., z których wynika, że w starożytnym Sumerze oraz w Indiach, kąpiele w morskiej wodzie ( ale nie w morzu ! ) traktowano, jako środek poprawiający samopoczucie a nawet męskie siły witalne. W antycznej Grecji będącej kolebką wspaniałych idei i ogólnie mówiąc kultury europejskiej, leczenie niektórych schorzeń wodą morska zalecali twórcy: nowoczesnej medycyny Hipokrates oraz farmakologii Galen.

W czasach nowożytnych podstawy talassoterapii, bo tak się zowie ten dział medycyny, stworzył angielski lekarz Richard Russel, który w 1750 roku opublikował rozprawę o leczeniu kąpielami z wody morskiej. Był on jednocześnie praktykiem, założycielem pierwszego w Europie, znanego do dziś kąpieliska Brighton nad Kanałem La Manche. W kilka lat potem po drugiej stronie Kanału, we Francji w Diepe, powstało kąpielisko. Również i ono cieszy się zasłużona sławą do naszych dni.
W Niemczech prekursorem stosowania kąpieli morskich był profesor medycyny na Uniwersytecie w Rostocku, Samuel Gottlieb Vogel. Według jego wskazań powstało pierwsze nad Bałtykiem kąpielisko morskie w Doberan ( Heiligendam ). Był to rok 1793. W kilkanaście lat potem w 1818 r. zorganizowane zostało kąpielisko w Putbus na Rugii Na naszą wyspę nowinki te dotarły z pewnym opóźnieniem i dopiero w 1824 roku zaowocowały otwarciem w 1824 roku kąpieliska morskiego w Świnoujściu. O okolicznościach jego powstania napiszę. W tym rozdzialiku interesuje nas technika kąpieli.

Jak niegdyś zażywano kąpieli morskiej

Dr Samuel Gottlieb Vogel nazywany ojcem nadbałtyckich kąpielisk(fot. Archiwum )

Otóż w ówczesnych kąpieliskach nie zażywano kąpieli na sposób dzisiejszy, w morzu. Było to uważane za nieobyczajne i zgoła przejaw niepoczytalności. Doświadczyło tego m.in. w 1814 roku kilku młodzieńców ze Świnoujścia, którzy w biały dzień, na nagusa na odludnej wówczas plaży baraszkowali w morzu. Wzburzyło to znajdujących się w pobliżu rybaków i w konsekwencji miejscowy sąd zastanawiał się czy umieścić kąpielowiczów w więzieniu czy w zakładzie dla umysłowo chorych.
Problemów takich nie miał marszałek Blücher, który ku powszechnemu zgorszeniu zażywał codziennie w adamowym stroju morskich, porannych kąpieli. Ale bohaterowi wojny z Napoleonem tę przypadłość darowano składając to dziwactwo na karb wojennych kontuzji głowy.
W morzu, poza kąpieliskami nie kąpano się zatem wcale, a w modnych „badach”, królowały przeróżne urządzenia, nazywane też „machinami kąpielowymi„ . Już w 1761 roku w Paryżu na Sekwanie pływało urządzenie składające się z dwóch łodzi połączonych systemem lin i sieci, między którymi pluskali się stosownie odziani delikwenci. Ponieważ dopuszczalne były kąpiele damsko - męskie ( wiadomo – Francja ), urządzenie to cieszyło się dużym wzięciem towarzystwa. Lata Rewolucji Francuskiej, postęp w tej dziedzinie, nad Sekwaną, na długie lata niestety zatrzymały.

Jak niegdyś zażywano kąpieli morskiej

Machina kąpielowa z końca XVIII wieku(fot. Archiwum )

W końcu XVIII wieku, podobne, już zmodernizowane nieco urządzenia, pokazały się w kąpieliskach niemieckich : Cuxhafen i Doberan. Zasada była podobna - dwie łodzie holowały między burtami skrzynię o pojemności około 2 metrów sześciennych, którą osadzano na płyciźnie. W takim podtopionym kojcu zażywano nakazane przez lekarza kąpiele. Ten sposób korzystania z leczniczych właściwości morza, nie był jednak zbyt długo zalecany, jako że „ na skutek poddania długotrwałemu kołysaniu, wywoływał chorobę morską”.

Jak niegdyś zażywano kąpieli morskiej

wersja machiny kąpielowej z przełomu XVIII i XIX wieku.(fot. Archiwum )

Bardziej stabilnym urządzeniem okazał się „statek kąpielowy”, poraz pierwszy wykorzystywany w 1821 roku w Wandorf. Był to stateczek mający pod pokładem 14 kąpielowych kabin, dla zażywania tak zimnych, jak i gorących kąpieli, z wody morskiej. Nad kabinami znajdowała się jadalnia oraz salon konwersacji towarzyskiej. Na otwartym pokładzie było miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu. No i jeszcze jedno. Z pokładu kąpielowego prowadziła specjalna rampa i schodki do morza. Można było z ich pomocą, trzymając się linki, zanurzać się do głębokości 130 cm, w morzu. Dodatkową atrakcją statków kąpielowych było to, że w czasach, gdy obowiązywała zasada zdecydowanego rozdziału płci, tu wspólne przebywanie dam i dżentelmenów było dozwolone.
Opisane urządzenie było kosztowne, stąd też próby poszukiwania rozwiązań tańszych w eksploatacji, jak np. tratwy kąpielowe, opisane już łodzie itp. Były to jednak tylko jednostkowe rozwiązania, mało wygodne i niezbyt dochodowe. Znacznie dłużej utrzymywały się rozpowszechnione w całej Europie, także i w Świnoujściu, wozy i wózki kąpielowe, stanowiące stały element każdej niemal, bałtyckiej plaży. Wynalazcą tej, kolejnej „kąpielowej machiny”, był Anglik Beniamin Beale. Ów wynalazek to dwukołowy wóz zabierający 6-ciu kąpielowiczów, wciągany do morza przez dwa konie. Z tyłu wózka znajdowały się schodki zejściowe, zakończone koszem i dodatkowo zabezpieczone linką asekuracyjną. Kosz służył jako kojec kąpielowy. Nad nim można było rozciągnąć namiot w kształcie krynoliny, by chronić kąpiące się, zwykle na nagusa damy, przed nieobyczajnym spojrzeniem ciekawskich panów. Technika kąpieli polegała na kucaniu w wodzie, 5 - 6 razy, w zależności od zaleceń medyka.
Ten angielski i francuski sposób kąpieli, na wybrzeże niemieckie dotarł w początkach XIX wieku i bardzo się rozpowszechnił. Około 1830 roku na uznamskich plażach było już z około 30 wózków i ich liczba stale wzrastała. Nie u wszystkich budziły one entuzjazm. W opisie z 1834 roku jeden z gości przekazywał, że w kąpielowym pudle czuł się „ jak wyprowadzane na spacer zwierzę”.

Jak niegdyś zażywano kąpieli morskiej

Typowy dla wybrzeża Bałtyku wózek kąpielowy. (fot. internet )

Jak niegdyś zażywano kąpieli morskiej

Ówczesna piękność korzystajaca z kąpielowego wózka(fot. Archiwum )

Duże wieloosobowe wozy, z czasem zastępowano jednoosobowymi wózkami, wciąganymi do morza przez kąpielowe służby. Było to takie skrzyżowanie rikszy z koszem plażowym. W końcu XIX wieku i te urządzenia zwolna zanikały, zastępowane już to swobodną kąpielą, już to przez różne budki i kabiny kąpielowe. Powszechnie też korzystano z tzw. łazienek morskich, pawilonów z wannami i basenikami, wypełnionymi wodą morską. Zmieniano tę wodę zwykle jeden raz w tygodniu, czystością zatem nie odbiegała ona od dzisiejszego Bałtyku.
Gdy zabrakło ochronnych namiotów i wózków, na straży obyczajności stanęła moda plażowa, która to będzie przedmiotem kolejnego eseju.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Niedziela [02.08.2009, 11:18:12] • [IP: 83.21.6.***]

Pozdrowienia p.Doktorze i gratulacje z nowego przyjaciela pana Mirosława Galczaka. Razem napewno zrobicie coś interesującego.

BB • Piątek [31.07.2009, 22:24:49] • [IP: 80.245.186.***]

Bardzo mnie ciekawi obiekt o ciekawej budowie, który jest w tej chwili opustoszały, mieści się na terenie byłej gazowni na Stayera.Za tym obiektem jest cmentarz.Jeszcze do niedawna były tam ogromne zbiorniki gazowe, chyba nawet dwa i troche ten budynek z czerwonej cegły przysłaniały.Mógłby Pan coś o tym napisać?

Gość • Czwartek [30.07.2009, 08:12:31] • [IP: 92.42.114.**]

na ostatniej fotce ta dama ma fajnego cyca :D

Gość • Środa [29.07.2009, 23:12:15] • [IP: 217.97.199.*]

Odnoszę wrażenie, że p. dr nie bardzo chce odnawiać kontakt.

Mirosław Galczak • Środa [29.07.2009, 17:23:14] • [IP: 79.162.98.***]

Witaj Wspaniały Historyku naszego miasta ! Cieszę się bardzo z Twojej zapowiedzi. Pamiętasz, dosliśmy do wspól nego wniosku, że za wszystkimi zarówno klęskami jak i osiągnięciami stoiją określeni ludzie.Znając Cię jestem przekonany, że opisując fakty, Znasz nazwiska ludzi, któ- rzy te fakty tworzyli.Uważam, że bez względu na to czy ich lubiliśmy, czy nie to wart te nazwiska i ich wkład w budowę nowej rzeczywistości przypomnieć.Dotyczy to też obywateli tego miasta pochodzenia niemieckiego.Nie są ważne ich poglądy polityczno ideologiczne.To oni byli organizatorami władz, przedsiębiorstw, instytucj i organi- zacji w naszym mieście.To oni budowali podwaliny dzi- siejszych osiągnięć.Myślę, że warto ich przypomnieć. Przypomieć krótko ich drogę życiową i co dla naszego miast zrobili.Serdecznie Cię pozdrawiam.Czy nie uwazasz Przyjacielu, że powinniśmy odnowić nasze kontakty mei- lowe i telefoniczne.Co Ty na to ?

J. Pluciński • Środa [29.07.2009, 13:13:36] • [IP: 80.245.191.***]

Odpowiadam moim Czytelnikom. Dziekuję tym którym sie podobało i mniej zadowolonym też. Mirosławie, IP 239 w przygotowaniu jest kolejna moja książka dotyczącą okresu w dziejach miasta 1939 - 89. Ukaże sie w początkach przyszłego roku albo i wcześniej. Znudzonym kąpieliskową tematyką: kochani ta dziedzina stanowi od dziesiątków lat źródło utrzymania wielu mieszkańców i decyduje o popularności miasta. Jak zatem o tym nie pisać ? A poza tym konweniuje to z porą roku. Z nastaniem jesieni będziemy rozgryzali inne problemy. Życzę póki co słoneczka i plażowania mimo biedronek. Na pociechę dodam, że nie jest to pierwsza plaga owych żuczków w dziejach świnoujskiego kurortu. Pozdrawiam. J.P.

Mirośław Galczak • Wtorek [28.07.2009, 21:18:57] • [IP: 91.94.239.***]

Witaj Panie Doktorze mój przyjacielu ! Jestem Ci bardzo wdzięczny za Twoje atykuły przypomi- nające historię naszego miasta.Cieszę się bardzo, że pod koniec mego życia mogę jeszcze zapoznac się z profesjo- nalnymi i rzecczowo udokumentowanymi Jego dziejami. Ciekawy jestem czy posiadasz dokumenty dotyczące Jego historii od roku 1945 ? Jeżeli tak to czy mogę do- czekać się prawdziwie opracowanych Jego dziejów no- woczesnych ? Dziękuje za już i proszę o dalej.

Gość • Wtorek [28.07.2009, 15:52:31] • [IP: 83.24.88.***]

To tak niedawno.

Gość • Wtorek [28.07.2009, 08:40:55] • [IP: 92.42.113.***]

Zgadzam się z [IP: 195.117.222.*] Trochę to nudne ale i tak dziękuję, bardzo dziękuję, bardzo mocno dziękuję.

Gość • Poniedziałek [27.07.2009, 17:14:42] • [IP: 80.245.184.**]

czego to ludzie nie wymysla...

Gość • Poniedziałek [27.07.2009, 10:55:41] • [IP: 92.42.116.**]

podoba mi się wózek kąpielowy :)

Gość • Poniedziałek [27.07.2009, 10:34:29] • [IP: 77.253.117.***]

dlaczego? temat na czasie i ciekawe byly dziwactwa tamtych czasow...

Gość • Poniedziałek [27.07.2009, 09:39:00] • [IP: 195.117.222.*]

z dużo już o plażowaniu, trochę to nudne.o wiele lepsze były przedsezonowe artykuły

Oglądasz 1-13 z 13
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Agresja w biały dzień: Młody mężczyznapobity przy MDK ■ Votum zaufania dla prezydent Joanny Agatowskiej ! Z nadzieją na pozytywne zmiany w mieście Rada Miasta jednogłośnie zaaprobowała plany przedstawione przez obecną władzę miasta ■ 9 lipca odbędzie się nadzwyczajna sesja rady Miasta poświęcona specjalnie planom budowy terminala kontenerowego po odwołaniu od decyzji o lokalizacji terminalu kontenerowego ■ Zwrot w sprawie budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Prezydentka Miasta Joanna Agatowska odwołała się od decyzji Wojewody stwierdzającej lokalizację tej bazy w Świnoujściu ■ Decyzja Straży Granicznej uniemożliwia w rozpoczynającym się sezonie dojazd Komunikacją Autobusową do plaży na Warszowie ■ Rada Nadzorcza Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu powierzyła funkcję prezesa Iwonie Andrzejczyk-Szawerdo. W środę (26.06.) podpisano kontrakt ■ Jak udało nam się dowiedzieć, funkcjonariusze CBA zatrzymali jednego z urzędników działu inwestycji, a także przeszukali jego mieszkanie, zabezpieczając materiały dowodowe. Wczoraj z urzędu wyniesiono dwa worki wypełnione dokumentami. Według wstępnych informacji, sprawa dotyczy działań związanych z inwestycjami miejskimi, które miały miejsce za kadencji poprzedniego prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza, oraz jego zastępczyni, Barbary Michalskiej ■ W środę, 19 czerwca Zakład Wodociągów i Kanalizacji planuje wymianę hydrantu. W związku z tym przy ulicy Krzywoustego (dot. Krzywoustego 2a), Wyszyńskiego (dot. Wyszyńskiego 10), Monte Cassino (dot. Monte Cassino 18, 18a) nastąpi przerwa w dostawie wody. Przewidywany czas przerwy - godz. 9 - 11.■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ We wtorek, 18 czerwca nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Wybrzeże Władysława IV - na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rybaki do skrzyżowania z ulicą Marynarzy. Tego dnia ulica będzie nieprzejezdna. Możliwy będzie objazd wskazanego odcinka sąsiednimi ulicami. Dojazd do posesji zostanie zapewniony. Zmiany organizacji ruchu związane są z odtworzeniem nawierzchni jezdni po pracach PEC, który usuwał skutki uszkodzenia magistrali sieci ciepłowniczej w tym miejscu. Prosimy kierowców o rozważną jazdę oraz przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ 13 czerwca 2024 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie rozpatrzył skargę na uchwałę Rady Miasta Świnoujście z dnia 25 maja 2023 roku, dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Wojska Polskiego i osiedla Posejdon. Skargę wnosiła Dorota Osewska, reprezentowana przez swojego męża, pełnomocnika Zbigniewa Osewskiego. Sąd, po dokładnym rozpatrzeniu sprawy, jednoznacznie stwierdził nieważność uchwały z powodu rażącego naruszenia prawa przy jej uchwalaniu, w szczególności wskutek nieuzasadnionej dwukrotnej reasumpcji głosowania nad tym planem. Co istotne, sąd nie zajął się innymi zarzutami skarżącej dotyczącymi nieprawidłowości w procesie tworzenia planu ■ 6 czerwca 2024 roku do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynęła oferta Fundacji Wiatr w Żagle na realizację zadania publicznego pod nazwą: szkolenie pod tytułem „Odkrywanie autyzmu” Termin realizacji zadania: od 28.06.2024 r. do 5.07.2024 r. Oferta znajduje się do wglądu w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w Biuletynie Informacji Publicznej, i na stronie internetowej Miasta Świnoujście, każdy może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 14 czerwca 2024 roku w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/2, w godzinach od 7.00 do 15.00. ■ Mamy przyjemność zaprosić na koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, który odbędzie się w Świnoujściu. 22 czerwca o godz. 19.00 ze sceny wybrzmią największe przeboje muzyki filmowej. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasach MDK oraz przez internet. Więcej w załącznikach ■ Zapraszamy na Otwarty Dzień w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu! 08.06 (sobota) 14:00 - 17:00 Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji: 2 Dmuchańce, Strefa Animacyjna, Zwiedzanie Schroniska, Strzelanie z Łuku, Popcorn. Przyjdźcie z całą rodziną, spędźcie miło czas i poznajcie naszych podopiecznych! To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak możecie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do zobaczenia! ■ Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu. Zmiany planowane są w dniach 03-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I. Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca. ■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■