POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [22.03.2017, 15:07:11] • Polska

Baltic Neopolis Quartet w trasie po Azji

Baltic Neopolis Quartet w trasie po Azji

fot. Organizator

Baltic Neopolis Quartet rozpoczyna w piątek tournée po Azji. Kwartet zagra łącznie jedenaście koncertów w Chinach i w Japonii. Podczas występów w Japonii szczecińskiemu zespołowi towarzyszyć będzie Vasko Vassilev, koncertmistrz Covent Garden Opera House w Londynie oraz światowej sławy pianistka Ingrid Fujiko Hemming. Partnerem trasy koncertowej BNQ po Dalekim Wschodzie jest Instytut Adama Mickiewicza.

Baltic Neopolis Quartet rozpoczyna trasę koncertową po Chinach 24 marca koncertem w Mudanjiang Concert Hall, by w kolejnych dniach wystąpić w siedmiu innych najważniejszych salach koncertowych Chin, tj. zaprojektowany w stylu europejskim Dalian People's Culture Club, z widownią mieszczącą blisko 1000 osób, kompleks dwóch teatrów Dalian Development Area Grand Theatre, Jilin City People’s Theatre, Zhili Grand Theater, Liuzhou Culture and Art Center, centrum kultury i sztuki wyposażone m.in. w 320 sal muzycznych, Film World z 6 salami, bank, hotel, budynek biurowy, klub rozrywkowy, dom muzyczny, bar rekreacyjny czy salę gimnastyczną oraz Fujian Grand Theatre w Fuzhou, teatr słynący z przedstawień operowych i muzyki na żywo czy Jiangxi Art Center w Nanchang.
– Jesteśmy bardzo podekscytowani trasą koncertową po Dalekim Wschodzie, to zupełnie inne realia niż znane nam dobrze realia europejskie – mówi Emilia Goch Salvador, altowiolistka i szefowa Baltic Neopolis Orchestry. – Jedziemy tam w składzie złożonym z liderów Baltic Neopolis Orchestry, a ciekawostką jest to, że i w repertuarze przemycamy ze sobą pierwiastek polski.

W składzie kwartetu poza Emilią Goch Salvador na altówce, znajduje się portugalski skrzypek, koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra Emanuel Salvador oraz polski skrzypek, pierwszy koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki Radosław Pujanek i koncertujący solo z licznymi orkiestrami wiolonczelista Tomasz Lisiecki. W repertuarze koncertów w Chinach znajdują się m.in. kwartety smyczkowe Ludwiga van Beethovena czy Philipa Glassa, ale i utwory polskich kompozytorów – uznanego na świecie Mikołaja Góreckiego i laureata licznych Fryderyków Pawła Łukaszewskiego.

W tournée po Japonii szczecińskiemu zespołowi towarzyszyć będzie za to znakomity skrzypek Vasko Vassilev, koncertmistrz Covent Garden Opera House w Londynie oraz światowej sławy pianistka Ingrid Fujiko Hemming. – Cieszymy się bardzo na spotkanie z Vasko, który koncertuje przy pełnych salach na całym świecie, a w naszej orkiestrze pełni funkcję dyrektora artystycznego – dodaje Goch Salvador. – Fujiko jest za to artystką bardzo kochaną w Japonii i wielką gwiazdą YouTube, jej koncerty mają gigantyczną liczbę odsłon. Obiecała nam już kilka występów w Szczecinie i regionie tego lata, więc będzie jej można wkrótce posłuchać także w Polsce.
Tymczasem artyści wystąpią razem w kwietniu w Japonii m.in. w Act City Hamamatsu, kompleksie złożonym z sal koncertowych, wystawowych, kongresowych, ćwiczeniowych oraz miejsc rekreacji oraz Yokosuka Arts Theatre. W repertuarze koncertów znajdują się utwory m.in. Brahmsa, Chopina i Paganiniego.

Trasa koncertowa Baltic Neopolis Quartet po Chinach i Japonii obejmie łącznie 11 koncertów, potrwa 19 dni i zakończy się 11 kwietnia. Partnerem trasy jest Instytut Adama Mickiewicza, którego celem jest popularyzowanie polskiej kultury na świecie.

Baltic Neopolis Quartet w trasie po Chinach i Japonii

Repertuar, daty i miejsca koncertów

Chiny:
Franz Schubert Śmierć i dziewczyna
Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy nr 11, op. 95 Serioso
Mikołaj Górecki Uwertura na kwartet smyczkowy
Philip Glass Kwartet smyczkowy nr 2 Company
Paweł Łukaszewski III kwartet smyczkowy
24 marca 2017 – koncert w Mudanjiang Concert Hall, Mudanjiang
25 marca 2017 – koncert w Dalian People's Culture Club, Dalian
26 marca 2017 – koncert w Dalian Development Area Grand Theatre, Dalian
28 marca 2017 – koncert w Jilin City People’s Theatre, Jilin
29 marca 2017 – koncert w Zhili Grand Theater, Baoding
30 marca 2017 – koncert w Liuzhou Art Center, Liuzhou
1 kwietnia 2017 – koncert w Fujian Grand Theatre, Fuzhou
2 kwietnia 2017 – koncert w Jiangxi Art Center, Nanchang

Japonia:

Ludwig van Beethoven Sonata F-dur op. 24 Wiosenna
Johannes Brahms Tańce węgierskie nr 1 i 5
Fryderyk Chopin I koncert fortepianowy
Niccolo Paganini La Campanella z Koncertu skrzypcowego nr 2
6 kwietnia 2017 – koncert w Act City Hamamatsu, Hamamatsu
11 kwietnia 2017 – koncert w Yokosuka Arts Theatre, Yokosuka

Artyści

Baltic Neopolis Quartet:
Emanuel Salvador – skrzypce 
Radosław Pujanek – skrzypce
Emilia Goch Salvador – altówka
Tomasz Lisiecki – wiolonczela

Vasko Vassilev – skrzypce

Ingrid Fujiko (także Fuzjko) Hemming – fortepian
Baltic Neopolis Quartet powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków-solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, chociaż zespół nie stroni od niekonwencjonalnych projektów artystycznych. Chętnie też występuje w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych czy plenerach. Zespół brał udział między innymi w 42. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna (2013), Obchodach Roku Lutosławskiego w Pradze (2013), I Gorzowskim Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (2013), Gaia International Music Festival w Portugalii (2015), XIX Festival Internacional Musica i Festa Massanassa w Hiszpanii (2015), letnich festiwalach w Rovinj i Umago Classica w Chorwacji oraz w Grecji (2016).

Emanuel Salvador – skrzypce 
Opisany przez Strad Magazine jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia, występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na czterech kontynentach. Po studiach w rodzimej Portugalii przeniósł się do Londynu, gdzie ukończył Guildhall School of Music and Drama i Royal College of Music. Jego wieloaspektowa kariera realizuje się poprzez występy solowe z ponad 30 orkiestrami (m.in.: Brazylijską Orkiestrą Narodową, Florencką Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Krasnojarską, Orkiestrą Radia Meksyk), występy festiwalowe, wysoko oceniane przez krytyków nagrania płytowe oraz prowadzenie kursów mistrzowskich na całym świecie. Emanuel pełnił funkcję koncertmistrza Orquestra do Norte od 2005 do 2014 roku, obecnie piastuje to stanowisko w Baltic Neopolis Orchestra. Jako gościnny koncertmistrz współpracuje również z Hiszpańska Orkiestrą Narodową, Seol Classical Players i orkiestrą Filharmonii Częstochowskej.

Radosław Pujanek – skrzypce
Jest I koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły oraz Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie u prof. Iwony Wojciechowskiej. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Stypendysta m.in. Fundacji „Amadeus” oraz Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej Promocja Talentu. W latach 1999–2004 był członkiem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, a w 2005–2006 – koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Występuje jako solista, kameralista i koncertmistrz w kraju i za granicą. Współpracuje m.in. ze Stuttgarter Kammerorchester i KSO w Norwegii. Wraz z Lutosławski Quartet nagrał płytę Witold Lutosławski Opera omnia I. Muzyka kameralna (CD Accord), która zyskała nominację do nagrody Fryderyk 2008 i Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.

Emilia Goch Salvador – altówka
Założycielka Baltic Neopolis Orchestra, altowiolistka - lider grupy altówek. Czterokrotnie otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Szczecina za szczególne osiągnięcia artystyczne. W roku 2005 otrzymała również Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom ukończenia studiów wyższych w dziedzinie sztuk muzycznych. W latach 2000–2008 koncertowała z: RIAS Radio Jugendorchester, Orkiestrą kameralną Preußisches Kammerorchester, zespołem Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova, Orkiestrą kameralną Academia, kwartetem smyczkowym Artu’S Kwartet oraz kwartetem smyczkowym Sedina. W latach 2010-2013 gościnnie koncertowała z orkiestrą Kammersolisten der Deutsche Oper w Berlinie, Teatrem Sadler’s Wells w Londynie (współuczestnicząc w projektach kameralnych występowała w Europie, Azji, Afryce). Dokonała nagrań między innymi z: Orkiestrą smyczkową Academia, z międzynarodowym kwintetem muzycznym Kinematic, z orkiestrą smyczkową Baltic Neopolis Orchestra oraz z kwartetem Baltic Neopolis Quartet (Kompozycje Szczecińskie, 2013).

Tomasz Lisiecki – wiolonczela
Koncertuje z licznym zespołami i orkiestrami, jako solista – z towarzyszeniem Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Opery Poznańskiej,  Filharmonii Zielonogórskiej, poznańską Orkiestrą Akademii Muzycznej oraz Capellą Viridimontana. W 1999 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Stanisława Pokorskiego. Po ukończeniu studiów kontynuował naukę w klasie prof. Kazimierza Michalika w Warszawie, jednocześnie rozpoczął pracę na Akademii Muzycznej. W 2003 roku podjął studia w klasie wiolonczeli barokowej Markusa Möllenbecka i Phoebe Carrai na Universität der Künste w Berlinie, które ukończył z oceną bardzo dobrą w 2005 roku. Tomasz Lisiecki równolegle do pracy artystycznej i koncertowej prowadzi także szeroką działalność pedagogiczną. Jego uczniowie są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych. Od dziewięciu lat wraz z pianistą Pawłem Mazurem organizuje Mistrzowskie Kursy Wiolonczelowe oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Philippa i Xavera Scharwenki w Szamotułach. Od 2007 roku Tomasz Lisiecki jest prezesem Fundacji Pro Cello wspierającej młodych wiolonczelistów.

Vasko Vassilev – skrzypce
Urodził się 14 października 1970 roku w Sofii. Od swojego debiutu w wieku ośmiu lat wykazywał wyjątkowy talent i szybko zyskał status dziecięcego geniusza skrzypiec. Jako dziesięciolatek rozpoczął edukację w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym, a siedem lat później wygrał swój pierwszy międzynarodowy konkurs muzyczny w Paryżu. W wieku dwudziestu trzech lat, jako najmłodszy w historii, objął stanowisko koncertmistrza w londyńskim Royal Opera House, a w 2005 roku zadebiutował jako dyrygent w Royal Albert Hall. Obecnie prowadzi kursy mistrzowskie między innymi w Royal College of Music i Trinity College of Music w Londynie. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym grupy instrumentalnej "Laureate", w skład której wchodzą muzyczne sławy. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak Plácido Domingo, Sting, Rolling Stones czy Vanessa Mae, która była jego uczennicą.

Ingrid Fujiko (także Fuzjko) Hemming – fortepian
Urodziła się w Berlinie w 1932 roku. W konsekwencji choroby artystka od dzieciństwa miała problemy ze słuchem. Mimo to kontynuowała karierę muzyczną w Japonii, a od lat 80-tych w Europie, jednak bez większych sukcesów. W 1996 wróciła do Japonii i trzy lata później zdobyła rozgłos dzięki nagraniu La Campanella. Ten sukces zaprowadził ją na najważniejsze sceny w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i Berlinie, a także do współpracy z Orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej, Angielską Orkiestrą Kameralną i innymi światowej sławy grupami. W 2008 roku podpisała kontrakt z Domo Records, gdzie w ciągu dwóch lat nagrała wiele płyt.

Marika Gołda
Baltic Neopolis Orchestra


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Dzisiaj Nadzwyczajna sesja starej Rady Miasta 29 kwietnia 2024 r. (poniedziałek) godz. 13:00, która odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu sala 315, II piętro budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Porządek obrad: 1. Otwarcie sesji. 2. Podsumowanie VIII kadencji Rady Miasta Świnoujście. 3. Zamknięcie sesji. Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska ■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Z nieustalonych dotychczas przyczyn zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■