POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [25.06.2017, 12:32:24] • Szczecin

Zakazane pamiątki z wakacji – lekcja dla gimnazjalistów na koniec roku szkolnego

Zakazane pamiątki z wakacji – lekcja dla gimnazjalistów na koniec roku szkolnego

fot. Organizator

Warto wiedzieć co wkładamy do własnych walizek. Przywóz do Polski „nietypowej pamiątki” po powrocie do kraju może być przyczyną wielu kłopotów i nieprzyjemności. Wiele takich „pamiątek” naznaczonych jest tragicznym losem zwierząt będących przedmiotem nielegalnego handlu.

Sezon turystyczny przed nami. Czas mądrze przygotować się do zagranicznych podróży. Warto już teraz zapoznać się z przepisami celnymi. Znajomość przepisów, w tym regulacji o Konwencji Waszyngtońskiej CITES, pozwoli uniknąć kłopotów związanych z przekraczaniem granicy państwa. Koniec roku szkolnego to dobra okazja aby, przez wyjazdem na wakacje pokazać młodzieży z jakim okrucieństwem dla zwierząt związane są różne przedmioty, które maja nam przypominać o udanych wakacjach.

Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi działania edukacyjne z zakresu ochrony gatunków zagrożonych. Ostatni pokaz odbył się w Gimnazjum nr 2 w Policach. Funkcjonariuszki z Izby Administracji Skarbowej i Zachodniopomorskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Szczecinie pokazały uczniom tragiczny los zwierząt będących przedmiotem nielegalnego handlu oraz przekonywały, że najlepszym formą pomocy ginącym gatunkom jest ograniczenie popytu na okazy chronione i wyroby z nich wykonane.

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie przypomina o największej umowie międzynarodowej jaką jest Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, zwana krótko Konwencją CITES, która uznaje handel ośmiuset gatunków zwierząt i roślin za zabroniony, a ponad trzydziestu tysięcy mocno ograniczony. Restrykcyjne przepisy, mające na celu ochronę zagrożonych wyginięciem gatunków fauny i flory, odnoszą się nie tylko do żywych okazów zwierząt i roślin, ale również do wszystkich wyrobów, które z nich powstały.

Jakie gatunki są zagrożone wyginięciem ?
Gatunków zagrożonych wyginięciem, ujętych na specjalnych listach, jest około 30 tys., z czego około 10 tysięcy to zwierzęta. Należą do nich m. in. krokodyle, warany, niedźwiedzie, papugi (z wyjątkiem jest nierozłączki czerwonoczelnej, papużki falistej, nimf i aleksandretty obrożnej), dzikie koty (np. lamparty, oceloty, rysie, lwy, gepardy, tygrysy), przydacznie – małże z oceanów i mórz tropikalnych, korale rafotwórcze, storczyki, kaktusy, wilczomlecze a także niektóre rośliny owadożerne. Są to również gatunki, z których najczęściej wykonywane są różnego rodzaju pamiątki sprzedawane turystom w czasie wycieczek zagranicznych, a na przywóz, których niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Lista gatunków które podlegają ochronie została zawarta w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2016/2029

Zakazane pamiątki z wakacji – lekcja dla gimnazjalistów na koniec roku szkolnego

fot. Organizator

Do Polski nie można przewozić między innymi :
• żywych roślin i zwierząt,
• wypchanych zwierząt,
• wyrobów z kości, rogów, zębów zwierząt (kość słoniowa),
• naszyjników, pierścionków i innych wyrobów które zawierają części roślin i zwierząt chronionych,
• torebek, butów, portfeli, pasków do spodni wykonanych ze skór węży, krokodyli, waranów itp.,
• lekarstw zawierających sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin (tzw. medycyna orientalna).
Z uwagi na CITES warto więc wiedzieć co wkładamy do własnych walizek, bowiem przywóz do Polski „nietypowej pamiątki”, zakupionej również legalnie, w egzotycznym miejscu naszego wypoczynku, po powrocie do kraju może być przyczyną wielu kłopotów i nieprzyjemności. Funkcjonariusze celno-skarbowi corocznie podejmują różne akcje edukacyjne w celu podniesienia świadomości turystów o zakazach i ograniczeniach występujących w obrocie z innymi krajami. Tegoroczna kampania informująca odbywa się pod hasłem „Świadome wakacje”
To, jakich rzeczy nie możemy przywozić do Polski, zależy od kierunku z jakiego powracamy. Jednak co do zasady przedmioty wykonane ze skór węży, waranów, niedźwiedzi, krokodyli i innych dzikich zwierząt oraz wykonane z kości słoniowej lub skorup żółwi morskich. Osobną grupę stanowią koralowce, muszle oraz zasuszone koniki morskie. Niech nas nie skusi również nalewka z wężem w butelce (popularny souvenir z Tajlandii i Indonezji). Nie jest dobrym pomysłem również kupowanie specyfików leczniczych. Maści, kremy czy plastry oferowane w asortymencie tradycyjnej medycyny azjatyckiej mogą w swym składzie zawierać wiele chronionych gatunków fauny i flory, więc próba ich przywozu może zakończyć się na sali sądowej.

Dlaczego gatunki giną i dlaczego są umieszczone na listach, których wywóz i przywóz jest zabroniony bez odpowiednich dokumentów ?
Takie zwierzęta jak krokodyle, węże czy warany są zagrożone m.in. z powodu popytu na wyroby wykonywane z ich skór. Turysta, który wyjeżdża na wycieczkę stykając się z wystawianymi „pamiątkami" odnosi wrażenie, że wykonywanie takich wyrobów jest tradycyjną czynności miejscowej ludności, a ich wyrób jest legalny i kontrolowany. Tak było najprawdopodobniej kiedyś, kiedy takie rzeczy były wykonywane wyłącznie na potrzeby mieszkańców danego regionu. Dzisiaj zwierzęta giną tysiącami, zabijane na potrzeby ruchu turystycznego. Zwierzęta te najczęściej są pozyskiwane z naturalnego środowiska ponieważ taka forma czerpania korzyści jest formą najprostszą i najtańszą.

Tak więc w stosunku do określonych gatunków to ruch turystyczny i popyt na tego typu wyroby doprowadził do zagrożenia ich istnienia.
Przywóz „zakazanej pamiątki CITES” to przestępstwo zagrożone karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, konfiskatą okazu oraz karą pieniężną. Należy mieć jednak świadomość, że największą stratą dla nas wszystkich jest życie wielu zwierząt i niszczenie zagrożonych gatunków.

Wyjeżdżając na wakacje pamiętajmy o tym i nie kupujmy podczas wycieczek zagranicznych pamiątek wykonanych ze zwierząt.


Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Niedziela [25.06.2017, 23:56:14] • [IP: 91.239.66.**]

Policyjna propaganda. A policja skąd ma te pamiątki?

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■