POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [17.05.2018, 16:08:30] • Polska

Dziś rusza EKO FILm, festiwal z tradycjami w Nowogardzie

Dziś rusza EKO FILm, festiwal z tradycjami w Nowogardzie

fot. Organizator

Ponad 130 filmów z różnych krańców świata wpłynęło na Międzynarodowy Konkurs Filmowy w ramach Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”, który rozpocznie się w Nowogardzie 17 maja. 38 najlepszych obrazów będzie walczyć o puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Grand Prix festiwalu. Na ekranie wyświetlone zostaną produkcje m.in. z Australii, Francji, Kanady, Chile, Polski i Finlandii.

Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” jest przeglądem twórczości filmowej poświęconej problemom ekologii i ochrony środowiska, w tym roku odbędzie się jego XV ogólnopolska i XI międzynarodowa edycja.

Osiem dni festiwalu, wypełnionych będzie projekcjami 38 najlepszych filmów o tematyce ekologicznej z różnych zakątków świata. Pojawią się opowieści m.in. z Australii, Turcji, Argentyny, Kanady, Francji, Chile, Rumunii , USA a także produkcje polskich twórców. Historie te przybiorą różne formy: dokumentalne i fabularyzowane, będzie miejsce na przepiękne zdjęcia z przyrodniczych planów, a także animacje. W dniach od 17 do 19 maja zaprezentowane zostaną wszystkie filmy biorące udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym, które przeszły oficjalną selekcję:
Lasy trójmiejskie reż. Tadeusz Baraniecki 18:01 Polska,
Zostaw Ją! reż. Rudolf Robak 28:08 Polska,
12 Miesięcy Słońca reż. Michał Barański 12:56 Polska,
Aghanashini reż. Ashwini Kumar Bhat 41: 17 Indie,
Pomorskie Mokradła reż. Andrzej Mielczarek 28:00 Polska,
Blue tomorrow reż. Numan Ayaz 14:53 Turcja,
Być eko. Zielone lekcje reż. Monika Grzybowska 20:28 Polska,
Change reż. Isaac Kerlow 5:15 Meksyk,
Flying with the Crow reż. Hieronim Januszyk 8:04 Polska,
Charles the Tree reż. Morgan Miller 5:36 USA,
Keeper of the Creek reż. Dan Goldes 5:37 USA,
The Reindeer belong to the Wind reż. Päivi Kapiainen-Heiskanen 39:00 Finlandia,
Where are the Stars? reż. Muhammad Asif Islam 3:29 USA,
Zenek i wilk reż. Aleksandra Rek 12:00 Polska,
Nature of Brasov reż. Cosmin Dumitrache 25:16 Rumunia,
Teddy Roosevelt and fracking reż. Pamela Falkenberg 29:59 USA,
The Wormwood Star reż. Adelina Borets 14:22 Polska,
La Boquilla, My Paradise reż. Daniel Holguin 20:00 USA,
Lullaby for A Mother And Child reż. Emma Lorie 7:29 Australia,
The fight for the Arctic reż. Andreas Ewels 26:20 Niemcy,
Marked reż. Jovan Dopudj 10:47 Serbia,
Once upon a time – The savannah reż. Robert Henno 26:26 Belgia,
Timbo reż. Fifth Season 8:53 Wielka Brytania,
Poznaj swoich sąsiadów reż. Michał Madziara 5:51 Polska,
The ashes of water reż. Antonia Perello 16:38 Wielka Brytania,
Z nurtem życia reż. Krzysztof Sarapata, Tomasz Kotaś 52:04 Polska,
Trzask reż. Karina Gomółka 2:02 Polska,
Meet Peter reż. Gemma Duncan 14:14 Nowa Zelandia,
Movements reż. Daniela Uhrova 42:00 Czechy,
Last remains reż. Pierre-Yves Touzot 13:21 Francja,
Dogbin reż. Atoosa Ghaffari 5:30 Iran,
The Autumn of the Ceibo Tree reż. Kino Rebelde 9:14 Hiszpania,
Kamchatka Bears. Life Begins reż. Ekaterina Rusakovich 52:35 Rosja,
Shinrin- Yoku (forest bathing) reż. Jim Wilmer 6:05 USA,
Skąd i dokąd reż. Marcin Wołkowicz 28:59 Polska,
The Big City reż. Evan Luchkow 7:00 Kanada,
Overnight Rebirth reż. Pierre-Yves Touzot 20:04 Francja,
Nielot duży reż. Nadia Szymańska 6:26 Polska.

Filmy oceni jury, w składzie: Marek Piotrowicz – reżyser, scenarzysta i operator filmów przyrodniczych z 25-letnim doświadczeniem, filmem „Księga” w 2010 wywalczył Grand Prix Ekofilmu, Mateusz Żegliński – producent filmowy tworzący obrazy na pograniczu dokumentu i fabuły, laureat konkursów i festiwali, stypendysta m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mirosław Sobala – przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Krzysztof Kuźnicki – filmowiec, prezes Stowarzyszenia Kamera, autor „Lastadia Story” (2017), „Artkadiusz” (2016), czy „Mój pierwszy raz” (2016), oraz Grzegorz Fedorowski - związany z Redakcją Literacką i Artystyczną Polskiego Radia i oddziałem szczecińskim Telewizji Polskiej, twórca filmów dokumentalnych, reportaży i programów publicystycznych, autor telewizyjnych cykli programowych - m.in. „Pomerania Ethnica”, „Burze w Kulturze”, „Pomniki Naszych Czasów” i „Klub Młodych Dokumentalistów”.

Zdobywca Grand Prix otrzyma puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Nagrody dla zwycięskich filmów ufundowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Nadleśnictwo Nowogard, Celowy Związek Gmin R-XXI, Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Otwarte pokazy filmów nagrodzonych podczas XV Ogólnopolskiego i XI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” zaplanowane są na niedzielę, 20 maja.

W piątek i sobotę odbędą się dodatkowe pokazy filmów pozakonkursowych. Pierwszy to „Królestwo” - niesamowita opowieść o przyrodzie, tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką, drugi „Czerwony żółw” to piękna i cicha animacja, opowiadająca historię rozbitka, który odkrywa tajemnice magicznej wyspy. Kolejne dni – od 21 do 24 maja - poświęcone są dzieciom i młodzieży z przedszkoli i szkół, które zobaczą zwycięskie produkcje i zostaną wprowadzone w meandry ekologii i filmoznawstwa.

Przez cały okres trwania Ekofilmu, w foyer NDK, prezentowana będzie wystawa „Żywioły” Marzeny Marcinkiewicz. Artystka od lat związana jest z Nowogardzkim Domem Kultury, a od dzieciństwa z fotografią. Jej prace to nostalgiczny reportaż przemijania, zamykający w kadrach życie, przyrodę, zachody słońca. Każdy najdrobniejszy szczegół - listowie na wietrze, czy chropowatość kory drzew - przywołuje emocje i pozwala na chwilę bliskości z naturą. „Żywioły” będzie można podziwiać do 6 czerwca 2018 r.
W weekend przed oficjalnym otwarciem festiwalu – 12 i 13 maja – w Nowogardzkim Domu Kultury publiczność miała szansę zobaczyć wybrane obrazy filmowe, które zdobyły nagrody podczas ostatniej edycji Ekofilmu. W sobotę zaprezentowane zostały: „Woods” – zdobywca Grand Prix, w reżyserii litewskiego twórcy – Ignasa Meilunasa, „Choice” Macieja Puczyńskiego traktujący o wolności i życiu człowieka w symbiozie z naturą, oraz „Koniec spania” – impresja Ryszarda Ferenca ukazująca relacje między owadami żyjącymi w jednym środowisku. Niedziela upłynęła pod znakiem troski o pszczoły, których aktualna sytuacja przedstawiona została poprzez film Krystiana Matyska „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom”.

Ekofilm to również wydarzenia w przedszkolach i szkołach, które – tradycyjnie już – biorą udział w ekologicznym Współzawodnictwie Placówek Oświatowych. Przedsięwzięcia organizowane w ramach eko-akcji mają różnorodny charakter: od turniejów sportowych i konkursów literackich, poprzez fotograficzne, plastyczne, językowe - do tych związanych z wiedzą o środowisku. Odbywają się również apele, wycieczki i eko-lekcje. Rozstrzygnięte zostaną również konkursy organizowane przez Nadleśnictwo Nowogard oraz Ligę Ochrony Przyrody. Tak właśnie wygląda maj w Nowogardzie – nawet najmłodsi nie są zieloni w temacie ekologii, ich umiejętności i wiedza są wciąż poszerzane - w trosce o Naturę, wspólne dobro.
Historia Ekofilmu jest już bardzo długa, festiwal odbywa się od 1989 roku, a od 1994 roku nosi imię Macieja Łukowskiego – reżysera filmowego, jednego z pomysłodawców Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego.

Maciej Łukowski (24.02.1947-01.04.1990 r.) – filmoznawca, scenarzysta i reżyser filmowy. Stworzył 43 filmy oraz wiele programów telewizyjnych. Absolwent IX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, tytuł magistra obronił na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego pracą „Film seryjny w programie Telewizji Polskiej w latach 1959-1970”, gdzie również pracował jako asystent w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Filmu. Od zawsze związany z przyrodą, należał do Związku Harcerstwa Polskiego, pełnił funkcję komendanta Hufca Łódź-Polesie. W 1974 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych, a od 1974 był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. W latach 1970 - 1982 działał jako dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi. W 1974 r. związał się z Wytwórnią Filmów Oświatowych, której w latach 1982-1986 przewodniczył. Od 1994 roku jego imię nosi Festiwal Filmów Ekologicznych „Ekofilm” odbywający się w Nowogardzie.

Organizatorami Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” są: Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Patronat honorowy sprawują: członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie Partnerami wydarzenia są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Celowy Związek Gmin R-XXI, Nadleśnictwo Nowogard, Liga Ochrony Przyrody oraz Stowarzyszenie Kamera. Patronat medialny nad festiwalem sprawują: TVP Szczecin, dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu „Las Polski”, portal Ekologia.pl, portal regionalny Infoludek.pl, tygodnik regionalny „Echo”, Fundacja 4PressMedia, portal informacyjny wNowogardzie.pl, Gazeta Nowogardzka oraz Wiadomości Samorządowe.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny
* na uroczyste rozpoczęcie i galę wręczenia nagród obowiązują zaproszenia imienne

www.ndk.pl
www.facebook.com/EkofilmFestival
www.facebook.com/nowogardzki.dk


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych zostało odwołane. O nowym terminie zostaną Państwo powiadomieni. Z poważaniem Grzegorz Koss Przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych ■ Rok temu, 24 marca, tragiczne wydarzenie wstrząsnęło mieszkańcami: śmierć trzynastoletniego ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 (przy ulicy Kościuszki) pozostaje zagadką, budząc pytania o bezpieczeństwo i sprawiedliwość. Trzy tygodnie przed tym nieszczęśliwym porankiem, chłopiec doświadczył przemocy ze strony kolegi z klasy na terenie dawnej "Penelopy", zdarzenie to zostało zarejestrowane przez kamery. Bójkę oglądało i nagrywało wielu uczniów. Następstwa tego zdarzenia były na tyle poważne, że matka chłopca zdecydowała się na wyjazd do Szczecina na wykonanie tomografii komputerowej głowy dziecka. Lekarz wydał zaświadczenie zwalniające 13-latka z zajęć wf. Chłopiec nadal się źle czuł. ■ Linie 5 i 5T wracają na stałą trasę "Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, że od piątku 22 marca 2024 r.: · linie 5 i 5T wracają na stałą trasę w związku z otwarciem ul. Mostowej dla ruchu pojazdów samochodowych, · tymczasowa linia 5O przestanie kursować, · rozkłady jazdy dostępne będą na stronie: www.ka.swinoujscie.pl Szczegółowych informacji udziela całodobowo dyspozytor Spółki pod numerami telefonów: 91 321 45 40 lub 797 403 504. Zachęcamy pasażerów o dokonywanie zakupu biletów i karnetów: · z wykorzystaniem aplikacji GoPay, mPay; · poprzez kasowniki – biletomaty do płatności bezgotówkowych; · w wyznaczonych punktach sprzedaży biletów ■ Od teraz w nocy za dyżur aptek uważane są te pełnione przez kolejne 2 godziny zegarowe między 19:00 a 23:00. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Świnoujście Nr 168/2024 z 11 marca 2024 roku określono, że dyżury w porze nocnej na terenie miasta w 2024 roku w godzinach 21:00 – 23:00, będą pełnione przez Aptekę „Centrum Zdrowia” przy ul. Grunwaldzka 21, zaczynając od 16 marca 2024 roku ■ Kradzież aut w Polsce w 2023 to wzrost prawie 36 proc. do poprzedniego roku ■ Premier Donald Tusk po ujawnieniu przez "Newsweeka" nieprawidłowości w Collegium Humanum zarządził przyjrzenie się dyplomom kandydatów do spółek Skarbu Państwa. Nikt z dyplomem tej uczelni nie ma szans na stanowisko. Wśród polityków i działaczy obecnej większości rządzącej zaczęło się ukrywanie związków z Collegium Humanum ■ W sobotę, 2 marca, około godziny 18:00, na ogrodach działkowych, wjazd na końcu ulicy Krzywej, doszło do brutalnego ataku na kobietę. Zdarzenie miało miejsce kilkadziesiąt metrów za świetlicą ogródków działkowych. Ofiara, która doznała obrażeń głowy oraz klatki piersiowej, została niezwłocznie przewieziona do szpitala w Świnoujściu. Niestety, mimo usilnych starań, kobieta zmarła ■ Dostaliśmy list od Mieszkańca Ognicy na temat remontu ulicy Mostowej. "Witam serdecznie Panie redaktorze. Zwracam się z prośbą o zainteresowanie remontem ulicy Mostowej. W ciągu tej drogi występuje mostek na rzece Ognica. Mostek jest w stanie agonalnym. Odpowiada za odwodnienie znajdujących się w około łąk, pastwisk. Z obserwacji wynika że firma, która wykonuje remont nie zamierza poprawić naprawić zapadnięty mostek i dzięki temu udrożnić przepływ wody. Wprost przeciwnie w wyniku zagęszczania ziemi i tłucznia betonowego przepusty pod mostkiem są coraz bardziej zagłębiane. Jeśli tak ma wyglądać remont to lepiej byłoby nie ruszać tej drogi. Proszę o zainteresowanie. Pozdrawiam. Mieszkaniec Ognicy." ■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego ■ W środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie ogłoszono wyniki 22. konkursu o Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Jednym z laureatów został Jarosław Molenda i jego książka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, którą opublikowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka. ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■