POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [18.06.2018, 07:09:58] • Polska

4 rzeczy, które należy sprawdzić w czasie przeglądu samochodu

4 rzeczy, które należy sprawdzić w czasie przeglądu samochodu

fot. Organizator

Jak co lato, spora część turystów zamierza wyjechać na wakacje samochodem. Aby podróż minęła bezpiecznie, warto przed wyjazdem wykonać przegląd samochodu. Co można sprawdzić samodzielnie, a z czym udać się do serwisu samochodowego?

Planowanie podróży samochodem można zacząć nawet ponad dwa miesiące przed wyjazdem. Przed podróżą należy sprawdzić m.in.:
miejsca, do których można dojechać autem,
parkingi i miejsc postojowe dostępne w okolicy,
opłaty za przejazdy autostradami.

W przypadku wyjazdu za granicę dochodzi jeszcze obowiązek zaznajomienia się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym kraju oraz potrzeba znalezienia ewentualnego noclegu na trasie, jeśli podróż zajmie więcej niż jeden dzień. Nie mniej niż dwa tygodnie przed planowaną podróżą należy także sprawdzić stan samochodu. W razie znalezienia ewentualnych usterek zdążysz jeszcze naprawić usterki i wyruszyć na wakacje bez żadnego opóźnienia.
Wskazówki dotyczące prawidłowego przeprowadzania przeglądu samochodu przed podróżą przygotowali przedstawiciele sieci serwisów samochodowych Norauto.

1. Podstawowy przegląd – wycieraczki, oświetlenie, układ hamulcowy
Niektóre elementy samochodu możesz sprawdzić samodzielnie bez konieczności wizyty w serwisie. Przed każdą dłuższą podróżą oceń stan wycieraczek samochodowych. Poszarpane lub brudne pióra mogą zostawiać na szybie smugi, co znacznie pogorszy widoczność w trakcie jazdy. Jeśli przetarcie wycieraczek nic nie da, będziesz musiał wymienić je na nowe.

Upewnij się również, czy wszystkie światła w samochodzie działają poprawnie. Poza światłami do jazdy dziennej, skontroluj:
światła hamowania i cofania,
kierunkowskazy i światła awaryjne,
światła przeciwmgłowe.

Jeśli coś w układzie hamulcowym ulegnie awarii, zostaniesz o tym poinformowany za pomocą odpowiednich kontrolek samochodowych. Na przykład stale świecąca się kontrolka układu ABS może świadczyć o niesprawnym układzie. Wtedy musisz udać się do serwisu samochodowego, aby dokładnie zlokalizować problem i usunąć szkodę.

Zwróć także uwagę na zużyte klocki hamulcowe i tarcze. Jeśli rowek klocków przestaje być widoczny, należy wymienić je na nowe. Zużyte tarcze można rozpoznać natomiast po głębokich wżłobieniach i zmniejszonej grubości.

2. Kontrola poziomu wszystkich płynów eksploatacyjnych
Płyny eksploatacyjne są potrzebne do prawidłowego działania wszystkich systemów w samochodzie. Niedobór, albo nawet nadmiar płynów może powodować poważne awarie poszczególnych układów, które – jeśli pojawią się podczas podróży – mogą skutkować powstaniem niebezpiecznych sytuacji. Poza sprawdzeniem płynu hamulcowego należy więc zwrócić uwagę także na:
płyn chłodniczy
Płyn chłodniczy należy skontrolować samemu przed każdą dłuższą wyprawą. Wystarczy spojrzeć na skalę umieszczoną z boku zbiornika. Jeśli silnik jest zimny, płyn powinien znajdować się pomiędzy minimum a maksimum.
olej silnikowy
Aby sprawdzić poziom oleju, trzeba ustawić auto na równej powierzchni i poczekać, aż silnik będzie zimny. Później należy wyjąć bagnet pomiarowy (jeśli jest), wytrzeć go i ponownie włożyć. Po kolejnym wyciągnięciu ślad po oleju powinien kończyć się między minimalną a maksymalną wartością zaznaczoną na bagnecie.
płyn wspomagania kierownicy
Podobnie jak w przypadku płynu chłodniczego i oleju silnikowego poziom płynu musi znajdować się pomiędzy najmniejszą i największą wartością zaznaczoną na zbiorniku.
płyn do spryskiwaczy
Poziom płynu do spryskiwaczy należy sprawdzać przed każdą dłuższą podróżą, aby w każdej chwili usunąć zostające na szybie owady lub kurz unoszący się z drogi. Warto też wozić w bagażniku zapasową butelkę z płynem.

3. Sprawdzenie amortyzatorów
Amortyzatory tłumią drgania samochodu spowodowane nierównościami na drodze i w ten sposób zapewniają kołom lepszy kontakt z nawierzchnią. Dzięki nim auto też mniej przechyla się na boki w trakcie skręcania. Niesprawne amortyzatory można rozpoznać po:
mniejszym komforcie jazdy,
niestabilnej jeździe i przechyłach w trakcie pokonywania zakrętów.

O ile uda Ci się samodzielnie wykryć awarię amortyzatora, o tyle nie będziesz w stanie naprawić go na własną rękę. W profesjonalnym serwisie samochodowym specjaliści zalecą Ci wymianę amortyzatora na nowy.

4. Kontrola ciśnienia powietrza w oponach
Choć mogłoby się wydawać, że to głównie rodzaj opony oraz stan bieżnika mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy, w rzeczywistości dużo większą rolę odgrywa prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach. Zbyt małe może bowiem zwiększać zużycie paliwa, natomiast za duże sprawia, że guma w oponie jest bardziej napięta, a przez to bardziej wrażliwa na pęknięcia i uszkodzenia.

Prawidłowa wartość ciśnienia zależy od rozmiaru opony i stopnia obciążenia samochodu. Odczytasz ją za pomocą specjalnej tablicy ciśnienia, która jest najczęściej umieszczana na drzwiach przy kierowcy lub na klapie do wlewu paliwa.

Do sprawdzenia ciśnienia wystarczy przenośny ciśnieniomierz. Żeby jednak zwiększyć poziom ciśnienia, będzie potrzebne dodatkowe urządzenie. Kierowcy mogą skorzystać z kompresorów dostępnych na stacjach benzynowych lub w serwisach samochodowych. Jeśli masz opony pompowane azotem, będziesz musiał skorzystać z usług serwisu lub wulkanizacji wyposażonej w odpowiedni sprzęt.
Przegląd samochodu przed wakacjami – podstawa przygotowania do podróży

Sprawdzenie świateł, wycieraczek i układu hamulcowego, kontrola wszystkich płynów, amortyzatorów oraz ciśnienia w oponach sprawią, że bezpiecznie pokonasz nawet bardzo duże odległości. Część elementów w samochodzie można szybko sprawdzić i naprawić samodzielnie, jednak niektóre z nich wymagają specjalistycznych sprzętów i fachowego spojrzenia mechanika. Przed podróżą zarezerwuj więc wizytę w serwisie samochodowym, aby mieć pewność, że Twój samochód będzie zawsze działał sprawnie w trakcie tegorocznych wakacji.

Źródło: www.norauto.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nadzwyczajnej sesji Rady Miasta 29 kwietnia 2024 r. (poniedziałek) godz. 13:00, która odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu sala 315, II piętro budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Porządek obrad: 1. Otwarcie sesji. 2. Podsumowanie VIII kadencji Rady Miasta Świnoujście. 3. Zamknięcie sesji. Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska ■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Z nieustalonych dotychczas przyczyn zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■