POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [13.10.2018, 21:11:59] • Świnoujście

Co z tym nadmetrażem?

Co z tym  nadmetrażem?

fot. Organizator

W Świnoujściu niezwykle trudno przeciętnemu mieszkańcowi wystąpić do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z wnioskiem o najem mieszkania. Z mojej praktyki zawodowej wynika, że wniosek taki spotyka się z trudnościami i załatwia się go negatywnie. Przyczyna podstawowa to tzw. nadmetraż. ZGM sprawdza, czy mieszkamy na powierzchni większej niż 7 m2 na osobę. Sądownictwo polskie już dawno zanegowało nadmetraż i stanęło po stronie społeczeństwa wskazując, że nie powinno się taką miarą mierzyć prawa do najmu komunalnego.

W Świnoujściu wciąż obowiązuje niezwykle archaiczna uchwała Nr XVI/126/2011 Rady Miasta Świnoujścia z dnia 27.10.2011 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Świnoujścia. Uchwała ta korzysta z waloru aktu prawa miejscowego, a więc jest takim naszym lokalnym prawem. Zresztą formularz opublikowany na stronie ZGM też jest archaiczny.

Par. 11. 1 pkt. 4 tej uchwały ma taką oto trudną treść: „Lokal wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu Miasta, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz par. 17 może zostać wynajęty na czas nieoznaczony wnioskodawcy lub osobie niebędącej wnioskodawcą, jeżeli spełnia kryteria dochodowe określone w par. 8 oraz jeden z następujących warunków:
4) zamieszkuje na terenie Miasta w lokalu, którego nie jest właścicielem i w którym powierzchnia pokoi w przeliczeniu na jedną zamieszkującą tam osobę jest mniejsza niż 7 m2 w gospodarstwie wieloosobowym do 7–iu osób i 5 m2 w przeliczeniu na każdą kolejną osobę lub mniejsza niż 10 m2 na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, z zastrzeżeniem ust 3 i 4”.

Ten zapis jest tak archaiczny, że aż nieprzyzwoity. W roku 2018 nie ma już takiego sposobu prawnego myślenia, że mieszkam na powierzchni 5 m2, czy 7 m2. Znajdźcie mi mieszkanie o powierzchni 7 m2! Nie ma, prawda? Rodzina składająca się z babci, dziadka, matki, ojca i 1 –go dziecka daje wynik 35 m2. Jest to dziś kawalerka. A więc uchwałą miejską wymaga się, aby rodzina wielopokoleniowa mieszkała wspólnie na jednym pokoju z kuchnią i wc, wówczas będzie miała prawo do złożenia wniosku o najem komunalny. Brzmi absurdalnie, prawda?
A co z małżeństwami, które wynajmują mieszkania na wolnym rynku? A co z ludźmi, którzy na skutek śmierci swoich rodziców stracą prawo do zamieszkiwania na skutek utraty spadkobrania? A co z seniorami, którzy mieszkają u swoich rozwodzących się dzieci... ? Itd., itd. Kryterium 5-7 m2 na osobę nie mieści się dzisiaj w żadnych standardach.

Dzisiaj, w 2018 r. standardy są już inne. Inne jest Prawo budowlane, inne będzie Prawo o ochronie praw lokatorów. Od 1.01.2018 r. zmieniono Prawo budowlane - warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i budowle, minimalna powierzchnia użytkowa lokalu wynosi 25 m2. A od 21.04.2019 r. wchodzi w życie zmiana Prawa o ochronie praw lokatorów. Z dniem 21.04.2019 r. wejdą w życie zmiany artykułów 21 -21 a – 21 b – 21 c Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, które wymuszą zmiany. Zmiany skupiają się przede wszystkim na kryterium dochodowym i eliminują komunistyczną wizję kryterium, jakim jest metraż mieszkania. Zmiany posługują się kryterium powierzchniowym jedynie w 2 przypadkach: określenia kryteriów oddawania w najem lokali o powierzchni przekraczającej 80 m2 oraz możliwość wypowiedzenia najmu komunalnego w przypadku, gdy powierzchnia lokalu przekraczać będzie 50 m2 na jedną osobę i 25 m2 na każdą następną, z ograniczeniem wypowiedzenia do osób, które ukończą 75. rok życia.

Zadaniem nowej Rady Miasta Świnoujście będzie dostosowanie najmu komunalnego do nowych standardów prawnych i stworzenie realnych możliwości skorzystania z tego najmu. Stworzy to wielu osobom możliwość założenia rodzin, podjęcia pracy i spokojnego życia w naszym mieście.

Autor : Ewa Sołowińska - radca prawny, lustrator spółdzielczy


komentarzy: 22, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-22 z 22

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 12:01:02] • [IP: 95.129.224.***]

Właśnie takie osoby są potrzebne w nowej Radzie Miasta. Kompetentne, z wiedzą i praktyką prawniczą, które dostosują prawo lokalne do naszych potrzeb. Rada Miasta powinna się składać z fachowców w różnych dziedzinach. Pani Ewo, będziemy na Panią głosować bo jest Pani nam bardzo potrzebna. Znamy Panią i wiemy, że jest Pani pracowitą i życzliwą osobą.

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 09:09:48] • [IP: 185.210.38.**]

A co robiła do tej pory w sprawie uchwały, Pani S. udzielała porad prawnych w ramach pomocy prawnej, jestem ciekaw ilu osobom pomogła? Mój znajomy jak próbował czegoś sie dowiedzieć, to nie dość że nie otzrymał informacji, to jeszcze był zniechęcany

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 00:00:53] • [IP: 178.238.247.***]

O losie tylko nie pani!!Do rady miasta na radną się pani pcha??Żałosne!

Gość • Niedziela [14.10.2018, 22:20:43] • [IP: 83.8.123.**]

ZGM to stare struktury, które czas zdelegalizować.Prawo lokalowe można zmienić uchwałą RM.Nie widzę tu problemu a Pani Ewa ma rację.Jest XX! wiek a czasami wydaje nam się, że czas pewnych refleksji pozostaje w tyle.Mówimy o nabywaniu wiedzy na najwyższym poziomie i wdrażanie jej w życie.Widocznie komuś bardzo zależy aby ten stan trwał wieki a może my z wiekiem stajemy się" grzybami"bez odtrutki.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 21:34:35] • [IP: 92.42.118.**]

Organoleptyka to stanowczo za mało żeby myśleć i działać mądrze, a takich mamy przedstawicieli, że tylko zjawiska organoleptyczne dostrzegają, typu krzywy krawężnik, czy pęknięta płytka chodnikowa. Takie sprawy jak w artykule, to nie na ich ośrodki.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 21:06:03] • [IP: 5.60.64.**]

poruszyła Pani problem niezwykle ważny. Mam nadzieję, że wejdzie Pani do Rady, bo radni powinni pracować na rzecz mieszkańców a nie deweloperów

Gość • Niedziela [14.10.2018, 19:21:54] • [IP: 92.42.118.***]

Jest jeszcze w Świnoujściu Społeczna Komisja Mieszkaniowa, nadzorująca przydział mieszkań. Może ją trzeba wymienić ?

dm • Niedziela [14.10.2018, 18:15:15] • [IP: 185.210.39.***]

Pani Ewa" radca prawny" pisząc ten artykuł, nie zauważyła, że przepisy mówią o" sumie powierzchni pokoi" dzielonej na ilość osób mieszkających w lokalu. Wtedy" kawalerka" o powierzchni pokoju 35, 0 m kw. robi się niezłym lokalem. Czytajmy przepisy ze zrozumieniem i interpretujmy je właściwie.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 15:55:35] • [IP: 83.11.169.***]

W końcu które to pani ugrupowanie PSL czy Cała Naprzód

Gość • Niedziela [14.10.2018, 14:48:59] • [IP: 164.127.213.**]

10:16 " jak głosowało Pani ugrupowanie grupa morska ?" ---- najprawdopodobniej Grupa Morska była zajęta bardziej zabawami na Cmentarzu Rozrywki lub czytaniami czwórce pacjentów w szpitalu, co było obwieszczone niczym koniec świata trąbą archanioła na lokalnym portalu.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 14:24:19] • [IP: 77.252.46.**]

a gdzie tu radni bo oni uchwalili to nie zgm

Gość • Niedziela [14.10.2018, 12:42:02] • [IP: 85.221.135.**]

Kryterium poziomu życia przy ubieganiu się o jakiekolwiek świadczenia socjalne nie jest odcinek płacowy, rentowy lub emerytalny ale PITy z ostatnich kilku lat oraz oświadczenie majatkowe np. takie jak do sadu o zwolnienie z kosztów postępowania.Te kościane dziadki z UM zatrzymały się mentalnie na czasach tow. Wiesława, gdy do przedszkola z workiem na kapcie chodzili, głosujcie na urodzonych po 1990 !

Gość • Niedziela [14.10.2018, 12:13:38] • [IP: 176.221.123.**]

Rada Miasta nie sprawuje żadnej kontroli nad lokalnym prawem, choć jest zobowiązana do przenoszenia Ustaw na swój teren i stąd takie kwiatki. Reliktu PRL nie brakuje, bo uchwały nie dostosowują prawa lokalnego do obowiązującego w Rzeczpospolitej. Taki rozbiór dzielnicowy trwa od zawsze. Za niedopełnianie obowiązków chyba ktoś odpowiada, czy dalej będzie miasto prywatnym folwarkiem lokalnych kacyków ?

Gość • Niedziela [14.10.2018, 10:53:16] • [IP: 178.235.181.***]

A może czas najwyższy zmienić skład komisji łacznie z nienaruszalnym PRZEWODNICZACYM?

Gość • Niedziela [14.10.2018, 10:16:57] • [IP: 5.173.200.**]

mówi pani o archaicznej uchwale a jak głosowało Pani ugrupowanie grupa morska ?

Gość • Niedziela [14.10.2018, 09:23:28] • [IP: 62.69.254.***]

Moze juz czas zmienic te ruskie przepisy o dokwaterowaniu za nadmetraz, mamy XXI w. Ludzie chca zyc w godnych warunkacj, nie scisnieci w malych pokoikach, rodem z Polski gomulkowskiej.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 09:22:54] • [IP: 62.69.254.***]

Moze juz czas zmienic te ruskie przepisy o dokwaterowaniu za nadmetraz, mamy XXI w. Ludzie chca zyc w godnych warunkacj, nie scisnieci w malychpokoikach, rodem z Polski gomolkowskiej.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 08:20:39] • [IP: 85.221.135.**]

Przepisy te są sprzeczne z kryteriami przydzielania dodatku mieszkaniowego. W rezultacie załapać się na lokal komunalny jest prawie niemożliwe, ale jak się już lokal ma, bez znaczenia czy najem, czy zgm, czy lok-własn.to już mamy z górki.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 08:19:33] • [IP: 5.173.128.***]

Sama się starałam o takie mieszkanie dostałam odpowiedź odmowna po kilku komisjach, sprawdzali metraż 4 razy i dyrektor stwierdził że skoro stać mnie na wynajem to stać mnie również na kredyt hipoteczny... Sama z dzieckiem z biesronkowej pensji która kilka lat temu nie była najlepsza... No i odechciało mi się cokolwiek dalej działać... Straszne to jest bo papierologi i załatwiania było tyle że masakra..

Gość • Niedziela [14.10.2018, 08:03:13] • [IP: 176.221.122.***]

bardzo madry temat poruszyla ta Pani ! czas na zmiany, rowniez myslowe i swinoujskie mentalne !!

Gość • Niedziela [14.10.2018, 06:45:13] • [IP: 92.42.119.***]

Nadmetraż ?? bzdura sami po rodzinie rozdają największe mieszkania a dla innych WC jest standardem ludzkim to banda pier...darmozjadów wszystkich do jednej beczki i wypier...stąd

Gość • Sobota [13.10.2018, 21:40:23] • [IP: 164.127.213.**]

Pamiętam, doznałem olśnienia, gdy przeczytałem że profesor Zybertowicz porównał Polske do starożytnej Persji, gdzie kluczowa rolę odgrywali urzędnicy. Zybertowicz uznał też Polske za kraj urzędniczy - i faktycznie pamiętam inną informację, że za Tuska przybyło 400 tys urzędników (to tak wielka liczba, że i dziś nie chce mi się w to wierzyc, ale zdaje sie że ogółem w Polsce jest ok 1 mln urzędników). To zurzędniczenie kraju często sie uzasadnia tym, że weszlismy do UE, mamy dopłaty i ktoś musi to obsłużyć. -A gdyby tak zrezygnowac z dopłat, wyjść z UE i całą gospodarkę, rolnictwo ustawić tak, by sie w W SPOSÓB PROSTY wszystko bardziej opłacało i ludzie by sie bogacili bardziej bezpośrednio- jak - dam przykład rolniczy - W. Cejrowski, nie biorący dopłat rolniczych, uprawiający zboże ekologiczne, które jest bardzo dochodowe? Gdyby uprościc prawo, przepisy, podatki, to nie mielibyśmy tylu kłopotów. - Podobnie z tymi kr e tyńsko zakręconymi przepisami o najmie.- Tylko co wtedy zrobić z bezrobotnymi urzędnikami?

Oglądasz 1-22 z 22
■ Zabawa Sylwestrowa w Warcie - Tanio, Smacznie i Wesoło tel. 91-321-46-25 ■ Zabawa Sylwestrowa w Warcie - Tanio, Smacznie i Wesoło tel. 91-321-46-25 ■ Zabawa Sylwestrowa w Warcie - Tanio, Smacznie i Wesoło tel. 91-321-46-25 ■ Zabawa Sylwestrowa w Warcie - Tanio, Smacznie i Wesoło tel. 91-321-46-25 ■ Zabawa Sylwestrowa w Warcie - Tanio, Smacznie i Wesoło tel. 91-321-46-25 ■ Zabawa Sylwestrowa w Warcie - Tanio, Smacznie i Wesoło tel. 91-321-46-25 ■
■ Rada Miasta przyjęła przedstawiony przez Prezydenta projekt budżetu Świnoujścia na 2019 rok. 16 radnych głosowało „za” nikt nie był przeciw, czterech wstrzymało się od głosu ■ Dzisiejsza, III Sesja Nadzwyczajna Sesja rady Miasta rozpoczęła się od... awarii elektronicznego systemu zliczania głosów. Awarie udało się na szczęście usunąć i radni bez przeszkód kontynuują obrady. najważniejszym projektem uchwały w programie obrad jest propozycja Budżetu Miasta na rok 2019 ■ Decyzja zapadła trzeciego dnia „Festiwalu Piękna” w Krynicy Zdroju. O prestiżowy tytuł i koronę rywalizowało 28 dziewczyn, które znalazły się w finale dzięki eliminacjom regionalnym odbywającym się na terenie całego kraju. Miss Polski 2018 została Olga Buława ze Świnoujscia■ Prezent Mikołajkowy dla władz Świnoujścia. Rusza śledztwo w sprawie mostu. Roman Kuchciński otrzymał dziś rano informację listem poleconym, że Prokuratura Okręgowa w Szczecinie podjęła na nowo śledztwo w sprawie budowy Mostu w Świnoujściu. Śledztwo kilka lat temu umorzone w sprawie budowy MOSTU łączącego wyspę Wolin z Wyspą Karsibór zarejestrowano pod nową sygnaturą. Co to oznacza? Prokuratur będzie na nowo badał wszystkie wątki budowy mostu ■ Okres przedświąteczny już za moment. Placówka Poczty Polskiej przy ulicy Kołłątaja wydłuża godziny pracy! ■ Zaginęła Shila. W dniu 01.12.2018r. Około godziny 09:00 na ul. Wybrzeże Władysława IV. W okolicach netto zaginęła suczka rasy mieszaniec owczarka niemieckiego i hasky wabi się Shila. Ma 8 lat. Jest szczepiona, łagodna, przyjacielska i kocha dzieci. Dziękuję za pomoc. Nr tel. 609 307 924 ■ Radni podzieleni w sprawie projektu wystąpienia ze stowarzyszenia Związek Miast i Gmin Morskich ■ Radny Stanisław Bartkowiak, wybrany ponownie na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miasta oświadczył, ze rezygnuje z objęcia tej funkcji ■ OSTRZEŻENIE: Prognozuje się wystąpienie słabych opadów deszczu ze śniegiem przechodzących w opady marznącego deszczu powodujących gołoledź ■ Starsza kobieta szuka mężczyzny, który wykazał się odwagą i pomógł wyciągnąć pieska we wtorek, około 18.30 spod kół pociągu na stacji w Wysokiej Kamieńskiej. Wszystko wydarzyło się na trasie relacji Szczecin – Świnoujście. Mężczyzna proszony jest o kontakt pod numerem telefonu 782 020 699 ■ Przewodniczącym Rady Miasta wybrana została Elżbieta Jabłońska. Za wyborem głosowało 12 radnych. Pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Miasta w głosowaniu tajnym wybrany został Marek Niewiarowski. Jacek Jurkiewicz wybrany został wiceprzewodniczącym Ray Miasta. 12 radnych głosowało za jego kandydaturą, 7 zagłosowało przeciw, 2 wstrzymało się od głosu ■ 22 listopada o godz. 14.00 radny-senior Stanisław Bartkowiak otworzy obrady pierwszej, powyborczej sesji rady Miasta. najważniejszym zadaniem jakie staje przed radnymi na pierwszym posiedzeniu jest wybór nowego przewodniczącego Rady ■ Zobaczył policjantów i zaczął uciekać. 24-latka zatrzymał trzepak! Do zdarzenia doszło w czwartkowy wieczór. Policjanci patrolujący ulice Kościuszki zauważyli w pewnym momencie mężczyznę który swoim wyglądem przypominał osobę poszukiwaną. Gdy mężczyzna dostrzegł policjantów, zaczął uciekać. Nie spodziewał się jednak, że zostanie obezwładniony przez trzepak który stanął na jego drodze. Jak się okazało, bliskie spotkanie z trzepakiem zakończyło się dla 24-latka skręceniem prawej stopy. O szczegóły odnośnie zdarzenia poprosiliśmy Oficera Prasowego KMP w Świnoujściu ■ Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości Fatalna pogoda nie zniechęciła Świnoujścia do świętowania 100 rocznicy Niepodległości ■ Ruszyły przygotowania do 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świnoujściu. Harcerski Sztab zaprasza wszystkich chętnych do rejestracji wolontariuszy WOŚP, która odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Piłsudskiego 15, w terminach - 14-16.11.2018 r. (środa-piątek), w godz. 17.00-18.45 - 17.11.2018 r. (sobota), w godz. 10.00-12.00 ■