░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub u Kierownika Inspektoratu pod nr telefonu 91-382-38-02 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [10.11.2018, 19:30:54] • Świnoujście

W niedzielę o 12.00 cała Polska śpiewa hymn

W niedzielę o 12.00 cała Polska śpiewa hymn

fot. internet

W niedzielę 11 listopada, gdy świętować będziemy 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę,, punktualnie o godzinie 12.00 wszyscy chętni mają szansę w szczególny sposób uczcić tę rocznicę, poprzez wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego-naszego Narodowego Hymnu. Ta piękna, jednocząca Polaków inicjatywa zmusiła władze do przyjrzenia się tekstowi hymnu bowiem-jak się okazuje-Polacy znają różne wersje jego słów. Temu co i jak śpiewamy przyglądali się więc specjaliści-językoznawcy. Wykonanie dokładnej analizy i ostateczne ujednolicenie najważniejszych symboli narodowych, w tym hymnu, zlecił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tuż przed obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości otrzymaliśmy, w efekcie tych prac, tekst, którego wszyscy powinniśmy się trzymać.

W publikacji Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji, znalazł się specjalny folder, w którym zawarte zostały informacje na temat najczęściej popełnianych błędów. Pierwszy z nich pojawia się już w drugim wersie pierwszej zwrotki. Poprawnie brzmi on „kiedy my żyjemy", jednak zamiast „kiedy" nierzadko słyszymy „póki". W tym kontekście słowo „kiedy" miało jednak znaczenie „jeśli", „skoro", „ponieważ", a nie „póki" czy „dopóki". Kolejny błąd można znaleźć w trzeciej zwrotce. Tam pojawia się postać Czarnieckiego, który jednak w interpretacji śpiewających zamienia się w „Czarneckiego". Co ciekawe, ta nieścisłość pojawiła się już w rękopisie „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech". Następny problem znajdziemy w ostatnim wersie trzeciej zwrotki. Poprawnie brzmi on „Wrócim się przez morze", jednak wielu naszych rodaków śpiewa „wrócił", „rzucim" bądź „rzucił". Jak czytamy w broszurze Ministerstwa, w oryginale chodzi o to, że - podobnie jak hetman - Polacy mają wracać do ojczyzny, gdy zaistnieje taka potrzeba. Ostatni już błąd trudno wytłumaczyć. Choć wersy „Już tam ojciec do swej Basi / mówi zapłakany" pozostają niezmienione od czasów Wybickiego, Polacy chętniej śpiewają „Mówił ojciec do swej

Basi / cały zapłakany".

Poniżej oficjalny, zatwierdzony przez ministerstwo tekst Mazurka Dąbrowskiego;

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami.

Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz ... Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz ...

Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany

Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany Marsz, marsz ...

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 12, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-12 z 12

Gość • Niedziela [11.11.2018, 19:41:31] • [IP: 164.127.223.**]

11:11 i 12:19 - Niby piękne słowa, ale na końcu cieżkie oskarżenie mieszkańców Świnoujścia, uogólnienie, stereotyp. - Ludzie, opanujcie się, a dodam też: widzisz świat w zależności od tego, gdzie ucho przyłożysz. W mieście jest grzech i cnota. Po prostu. Formułowanie ciężkich oskarżeń po niby pięknym wstępie jest. ...dziwne.

Gość • Niedziela [11.11.2018, 12:19:28] • [IP: 91.43.185.***]

Do Piotr K • Niedziela [11.11.2018, 11:11:04]. Piękny tekst ! Czy Świnoujścianie przeczytaja to z wielką uwagą i zastosują się do apelu? Mieszkam tez poza granicami i to samo stwierdzam! Polacy, wiecej sympatii i szacunku do drugich Polaków. Tego Wam życzę w dzisiejszym bardzo waznym dniu. W 100 Dniu Niepodległości Polski!

Piotr K • Niedziela [11.11.2018, 11:11:04] • [IP: 88.156.206.**]

Wszystkiego najlepszego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj - Polskę niepodległości wszystkim moim rodakom życzy Piotr Kabat. Życzenia niniejsze kieruję również do tych o których wspominam poniżej: Każdy kto czyni zło przeciw rodakowi swojemu nie jest godny nazywania siebie Polakiem. Każdy kto napada, bije, oszukuje, obgaduje, okrada, używa wulgarnych słów przeciw rodakowi swojemu nie jest godny nazywania siebie Polakiem. Każdy kto bije swoją żonę, dziewczynę poniża ją lub w jakikolwiek zły sposób żle ja traktuje nie jest godny nazywania siebie Polakiem. Każdy lekarz, każda pielęgniarka podnosząca głos na pacjenta swojego nie jest warta nazywania siebie Polką/Polakiem. Powyższe słowa kieruje przedewszystkim do świnoujścian którzy znani są z tego, że nie są mili w stosunku do swoich rodaków, ziomków. Słowa te po powrocie ze Skandynawii słyszę od niemal każdego polaka który przeprowadził się do naszego miasta i ze smutkiem stwierdzam, że niestety zgadzam sie z tym...z kilkoma wyjątkami.

Gość • Niedziela [11.11.2018, 10:47:48] • [IP: 87.78.227.**]

Koltuny pisowskie sa zdolne do wszystkiego, zmiany dat a nawet tekstu Polskiego Hymnu.

Gość • Niedziela [11.11.2018, 10:27:57] • [IP: 178.238.252.**]

CIEKAWA JESTEM CZY CI CO ZMIENILI NAZWISKA TEŻ ZANUCĄ POLSKI HYMN. ...

Gość • Niedziela [11.11.2018, 09:34:59] • [IP: 176.221.123.***]

Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy, wszystkiego dobrego życzę Ci Polsko !!

Gość • Niedziela [11.11.2018, 09:32:53] • [IP: 164.127.223.**]

19:59- Kobiety nie muszą. A parytet gdzie? Jak równouprawnienie, to równouprawnienie.

Gość • Niedziela [11.11.2018, 01:28:59] • [IP: 176.221.123.***]

Do 20:38:37 A powiedz nam Sasza czy to nie wy obchodzicie w tym czasie obchodów rewolucji leninowskiej.?

Gość • Sobota [10.11.2018, 22:52:07] • [IP: 178.235.179.**]

Śpiewamy na placu o 12.00

Gość • Sobota [10.11.2018, 22:20:28] • [IP: 83.23.190.***]

A my w Świnoujściu nigdzie wspólnie nie śpiewamy?!

Gość • Sobota [10.11.2018, 20:38:37] • [IP: 77.252.46.**]

Jesteście państwo okłamywani od początku - 11 Listopada nie jest żadną rocznicą odzyskania niepodległości. 11 listopada nastąpiło tylko przekazanie władzy przez Radę Regencyjną towarzyszowi" Ziukowi" z Polskiej Partii Socjalistycznej czyli Piłsudskiemu. Niepodległość Polski została ogłoszone 7 października 1918 roku przez Radę Regencyjną, która zdążyła już stworzyć rząd, siły zbrojne. Polska już wtedy była niepodległym państwem i właśnie 7 października zadeklarowała oderwanie się od mocarstw centralnych i tę rocznicę powinniśmy świętować, a nie rocznicę przekazania władzy Socjaliście. Cyt. J.K.M.

Gość • Sobota [10.11.2018, 19:59:49] • [IP: 93.94.184.***]

MAM NADZIEJE ŻE WRESZCIE NIEKTÓRZY ZDEJMĄ NAKRYCIA Z GŁÓW (DOTYCZ MĘŻCZYZN) . ŹLE MI SIĘ ROBI JAK WIDZĘ W CZASIE GRANIA HYMNU FACETÓW, KTÓRZY STOJĄ W CZAPKACH. JEST HYMN ZDEJMUJEMY CZAPKI - TEGO WYMAGA KULTURA !!

Oglądasz 1-12 z 12
■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■