POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [15.11.2018, 17:45:05] • Polska

Nadchodzi zima dla kierowców. Co zrobić, by auto odpaliło, nawet gdy temperatury spadają poniżej zera?

Nadchodzi zima dla kierowców. Co zrobić, by auto odpaliło, nawet gdy temperatury spadają poniżej zera?

fot. Organizator

16 listopada w Polsce to pierwszy dzień kalendarzowej zimy dla kierowców. Właśnie w tym dniu stacje wprowadzają do sprzedaży paliwa o podwyższonych parametrach niskotemperaturowych. Chociaż synoptycy ostrzegają przed znacznym ochłodzeniem, to na prawdziwe mrozy kierowcy muszą jeszcze poczekać. Mimo to już teraz warto przygotować auto do sezonu zimowego, by zapobiec najczęstszym problemom pojawiającym się w samochodach z silnikiem diesla.

O auta w zimie dbamy coraz lepiej
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Circle K1, Polacy coraz bardziej dbają o swoje samochody w okresie zimowym. Aż 83% zmienia opony z letnich na zimowe, 74% stosuje zimowy płyn do spryskiwaczy, a połowa badanych – zimowy płyn do chłodnic. To oczywiście prawidłowe zabiegi, które z pewnością przekładają się na bezpieczeństwo podróżnych, poprawę wydajności auta oraz jego odpowiednią konserwację. Dlaczego więc, pomimo tylu podjętych kroków, problem z uruchomieniem samochodu w dalszym ciągu spotyka ponad połowę polskich kierowców?

Samochód znowu nie odpalił
Trudności z uruchomieniem pojazdu to jeden z najczęstszych problemów, które spotykają kierowców z silnikiem diesla. W ubiegłym roku miała je połowa właścicieli samochodów z tego typu silnikiem, a 6% z nich za każdym razem, gdy próbowali odpalić auto. Jednocześnie, 61% badanych podaje, że nawet jeśli pojazd odpalał, trwało to dłużej niż zwykle, ponieważ auto udawało się uruchomić dopiero po kilku próbach. Do najczęściej wskazywanych przyczyn trudności z odpaleniem silnika należą: słaby akumulator (35,3%) oraz trudne warunki atmosferyczne – mróz (28,6%). Jedynie 11,4% wskazuje jako przyczynę niską jakość paliwa, a zaledwie 5,5% – zanieczyszczenie filtra.

Jakość paliwa ma znaczenie
Nawet najlepiej przygotowany pojazd nie wygra walki z niskimi temperaturami bez odpowiedniego paliwa w baku. Klasa oleju napędowego ma istotne znaczenie nie tylko dla jakości jazdy, ale wpływa również na rozruch silnika. Od 16 listopada stacje paliw w Polsce mają obowiązek wprowadzenia paliw zimowych. Charakteryzują się one obniżoną Temperaturą Zablokowania Zimnego Filtra, która wynosi maks. -20°C. Jednak w oleju napędowym występuje jeszcze jeden bardzo istotny parametr, jakim jest Temperatura Mętnienia. Określa on moment krystalizowania się parafin w oleju napędowym, które blokują swobodny przepływ paliwa przez filtr. W wyniku utrudnionego ruchu paliwa, auto może mieć problem z odpaleniem, nawet jeśli zatankowano zimowy olej napędowy, a temperatura na zewnątrz sięga zaledwie kilku stopni poniżej zera. Zgodnie z obowiązującymi przepisami temperatura mętnienia nie jest gwarantowana w standardowych zimowych olejach napędowych.

Co tankować w zimie?
Odpowiedzią na bardzo niskie temperatury jest milesPLUS diesel arktyczny, który charakteryzuje się gwarantowaną Temperaturą Mętnienia maks. -22°C oraz obniżoną do -32°C Temperaturą Zablokowania Zimnego Filtra. Dzięki temu możliwe jest uruchomienie silnika samochodu nawet w ekstremalnie niskich temperaturach. Dodatkowo diesel arktyczny nie zawiera biokomponentów pogarszających właściwości niskotemperaturowe paliwa oraz posiada dodatek uszlachetniający, który oczyszcza silnik z osadów, właściwie go zabezpiecza i pozwala dojechać nawet do 3% dalej. Paliwo milesPLUS diesel arktyczny jest dostępne wyłącznie na stacjach Circle K.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszam na posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miasta Świnoujście zaplanowanej na dzień 17.04.2024 r. (środa) o godz. 12.00 w sali 315 Miejskiego Domu Kultury, na którym zaprezentowana zostanie koncepcja rozbudowy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o.o. ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■