POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [15.01.2019, 08:28:17] • Świnoujście

Radni udzielą bonifikaty w opłatach przekształceniowych

Radni udzielą bonifikaty w opłatach przekształceniowych

fot. Sławomir Ryfczyński

Pod koniec roku 2018 w większości samorządów w Polsce Rady Gmin i Miast podejmowały uchwały o bonifikatach w opłacie przekształceniowej użytkowania wieczystego we własność. Mieszkańcy się denerwowali bo w Świnoujściu w tym temacie panowała .... cisza.

Przypomnijmy, że z mocy Ustawy przekształcenie to nastąpiło z dniem 1 stycznia 2019 r. Nie trzeba składać nawet wniosku. Jednak właściciele ponosić będą opłaty przekształceniowe w wysokości równej opłacie za użytkowanie wieczyste. Do wyłącznej kompetencji Rady Gminy należy ustalenie ewentualnej bonifikaty w wysokości tej opłaty.

Najgłośniejsza "akcja" w tej sprawie miała miejsce w Warszawie, gdzie jeszcze w zeszłym roku radni ustalili bonifikatę w wysokości 98%, ale nowo wybrany Prezydent Miasta z PO Rafał Trzaskowski postanowił zaproponować radnym powrót do niższej bonifikaty 60%. Wzbudziło to uzasadnione kontrowersje i ostatecznie zmiany nie podjęto.

Temat ten interesował nas również w Świnoujściu, jednak zadziwiała nas cisza i brak chęci tradycyjnego "pochwalenia się" urzędników, że dołączymy do miast z bonifikatami.

Nasza redakcja zadała pytanie do Biura Informacji i Konsultacji UM już 4 stycznia o następującej treści: Z dniem 01 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste automatycznie zostaje przekształcone w prawo własności. Czy Prezydent Miasta zamierza przedłożyć Radzie Miasta projekt Uchwały o bonifikacie w opłacie przekształceniowej? Jeśli tak, to kiedy i w jakiej wysokości procentowej? jeśli nie, to dlaczego?

I po 10 dniach oczekiwania udało się!

Projekt uchwały o wysokości opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność ma trafić pod obrady świnoujskich radnych na sesję 24 stycznia. Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz, który przygotowuje projekty uchwał, zaproponuje bonifikatę w opłacie w wysokości 99 procent dla właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz 80 procent dla jednorodzinnych. 80% opłata dla właścicieli budynków jednorodzinnych wynika z tego, że taka obowiązywała do tej pory w Świnoujściu. Prezydent Żmurkiewicz uważa, że powinna zostać zachowana, aby ci, którzy przekształcili się wcześniej nie czuli się pokrzywdzeni.

Jeszcze na przepisach starej ustawy, w Świnoujściu w 2018 roku, przekształciło się 3530 użytkowników z terenów gminnych i 235 z terenów Skarbu Państwa, na których obowiązuje maksymalna ustawowa bonifikata 60%.

Tym samym na koniec 2018 roku w Świnoujściu było około 5 tysięcy użytkowników wieczystych. Najwięcej – 4,2 tysiące – na gruntach gminnych i 630 na terenach Skarbu Państwa.

W ramach nowej ustawy, od stycznia 2019 roku prawo własności nabyło około 2,5 tysiąca użytkowników z gruntów gminnych i ponad dwustu ze Skarbu Państwa. Ustawa obejmuje bowiem tylko nieruchomości wykorzystywane na cele mieszkaniowe (jednorodzinne i wielorodzinne, w których mieszkania mają przewagę). Pozostałe, czyli m.in. garaże, nieruchomości wykorzystywane na cele wypoczynkowe i ogólnie działalność gospodarczą) nie podlegają przekształceniu z mocy ustawy.

W artykule wykorzystano informacje przesłane przez BIK UM Świnoujście

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Wtorek [15.01.2019, 18:27:56] • [IP: 5.174.195.**]

Kiedy Miasto uporządkuje grunty i garaże na Ksiborskiej z Spółdzienią Słowianin, to Państwo w Państwie...

Gość • Wtorek [15.01.2019, 18:19:57] • [IP: 5.174.195.**]

I co mi z tego mam wykupione mieszkanie na własność w Spółdzielni, , Słowianin z gruntem a i tak muszę płacić więcej niż faktyczny stan, Spółdzielnia swoje a Urząd swoje już trzy lata tak mnie zwodzą...

żurek • Wtorek [15.01.2019, 17:52:59] • [IP: 92.42.116.**]

A w tych donicach to marycha nisko pienna.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 15:23:12] • [IP: 23.226.237.*]

A ja chcę, żeby plac apelowy na terenie byłych poniemieckich i poradzieckich koszar wojskowych był płatny.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 14:24:23] • [IP: 5.173.136.***]

A ile wynosiła bonifikata za rządów starej ustawy? I jeszcze raz apel do radnych, czy bonifikat nie jest uzależniona od długości użytkowania gruntu? Przecież ci co mieszkają w starych przedwojennych domkach na mazowieckiej czy ogólnie tamtym rejonie nie spłacili wartości gruntu ? Już nie wspomnę o, , willach na posejdonie, , A jak wygląda spłata tych nowobudowanych w okolicach rycerskiej czy zamkowej które mają parę lat ? To samo odnosi się do budynków wielorodzinnych z najstarszych osiedli budowanych w latach 50 60 czy 70 tych do budynków które powstały niedawno i nawet nie spłaciły ułamka wartości gruntu ?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 13:09:59] • [IP: 62.69.203.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Wtorek [15.01.2019, 13:05:29] • [IP: 176.221.123.**]

Tyle lat już płacę wieczyste, czy to aby już nie przekroczyło wartości tego kawałka gruntu, który będzie mi się należał po przekształceniu?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 12:07:53] • [IP: 5.173.136.***]

Z tym że tu jest pies pogrzebany. Dlaczego ludzie którzy wybudowali się parę lat temu i defakto zapłacili już niewielką kwotę podatku mają taką sama ulgę jak ci co mają mieszkania długo czyli zapłacili w podatku wartość tego gruntu już wielokrotnie? Czy jednak nie należało rozgraniczyć lat budowy i użytkowania gruntu od ilości lat użytkowania? Z tym że graniczną wielkością jest te 60 procent z ustawy. To jest to samo jak z katastratem jak wejdzie do użytku, czy mieszkanie o jednakowej powierzchni jedno wybudowane 100 lat temu i wymagające co moment remontów będzie miało taka sama wartość jak mieszkanie oddane parę lat temu z pełnym luksusem. To samo odnosi się do domków jednorodzinnych Czy nasi radni tego nie widzą że jest duża różnica w wartości gruntu zależna od długości użytkowania i długości spłacania użytkowania ?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 11:43:45] • [IP: 92.42.119.***]

Jaka to własność skoro dalej płacisz

Gość • Wtorek [15.01.2019, 10:49:23] • [IP: 188.146.131.**]

Macie miesiąc wg ustawy o wydaniu zaświadczenia żebym mógł podjąć czynności prawne

Gość • Wtorek [15.01.2019, 09:45:50] • [IP: 23.226.237.*]

Radni udzielą bonifikaty w opłatach przekształceniowych, jak im Pan Żmurek zagra.

Oglądasz 1-11 z 11
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu serdecznie zaprasza na spotkanie artystyczne pt.: „Moja droga do sukcesu…”. Gościem spotkania będzie Kuba Molęda – wokalista i aktor (znany ze scen musicalowych, ról dubbingowych i programów telewizyjnych). Spotkanie poprowadzi Michał Biegun. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w czwartek, 27 lutego o godz.11:00 do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15 ■
■ Koronawirus w pociągu i na promie? Tak, zgodnie z zaleceniami. Mieszkasz w Świnoujściu i podejrzewasz u siebie koronawirusa? Nie fatyguj się do miejscowego szpitala. Placówka informuje, że należy się zgłosić na oddział zakaźny w… Szczecinie. Pasażerom promów, busów, pociągów i tramwajów życzymy dużo szczęścia ■ Skorzystaj z dotacji! Usuń azbest! Prezydent Miasta Świnoujście informuje, że Miasto Świnoujście zamierza już po raz siódmy skorzystać z dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację w 2020 r. zadania związanego z usuwaniem wyrobów zawierających azbest ■ W Parku Zdrojowym znaleziono zwłoki kobiety. Rano policja otrzymała informację o martwej kobiecie leżącej na terenie Parku Zdrojowego. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni potwierdzili zgon. Teraz Wydział Kryminalny pod nadzorem Prokuratury Rejonowej prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci kobiety. - W dniu 17 lutego 2020 roku, około godziny 06:20, Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zostali powiadomieni o ujawnieniu zwłok na terenie Parku Zdrojowego. Na miejsce zadysponowany został zespół ratownictwa medycznego, który stwierdził zgon kobiety. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzą w tej sprawie czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu- poinformował st. post. Kamil Zwierzchowski Komenda Miejska Policji w Świnoujściu ■ Nie bądźmy obojętni! Interwencja przypadkowej kobiety przerwała rodzinną awanturę. W minioną sobotę po godzinie 15.00, po wyjściu ze Stokrotki kobieta usłyszała krzyki i płacz dziecka dochodzące z budynku przy Placu Wolności. Podeszła bliżej budynku i próbowała zainteresować lokatorów tej klatki, aby coś zrobili w tej sprawie, ale jak mówiła w rozmowie z naszym redaktorem, nie byli zainteresowani. Kobieta postanowiła działać i zadzwoniła po służby ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Ewakuacja Liceum! Pięcioro uczniów w szpitalu. Młodzież poczuła się źle po tym jak ktoś rozpylił nieznaną substancję chemiczną ■ Pół miliona na nagrody dla urzędników. Temat nagród wypłacanych przez prezydenta urzędnikom wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia. Na wniosek mieszkańców zwróciliśmy się do Biura Informacji i Konsultacji Społecznych z pytaniem ile te nagrody kosztowały nas mieszkańców. Otrzymaliśmy odpowiedź, że nagrody urzędnicze za 2019 rok wyniosły w sumie 550. 950,00 zł. brutto. ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Aneksy do umów trochę nas kosztowały. Promenada historyczna może być gotowa do końca marca? Wykonawca inwestycji złożył wniosek do Urzędu Miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca inwestycji konsorcjum MCC - Molewski złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia budowy Promenady Historycznej do końca marca br. ■ Przedszkole na bombie! Kolejny niewypał znaleziony podczas prac budowlanych. Ziemia ujawnia kolejne niewybuchy odkrywane podczas prac budowlanych tym razem na terenie Zakładu Opieki Długoterminowej. Bomba kryła się około 80 metrów od Przedszkola Miejskiego Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęcza" przy ulicy Bydgoskiej 15. Następnego dnia (środę 22.01.2020) przedszkole funkcjonowało bez zakłóceń, rodzice przyprowadzili rano swoje dzieci. A przed godziną 10.00 saperzy z dziwnowskiego 8. Batalionu Saperów zabezpieczył i zabrał 100-kilogramową bombę. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze ■ Wbrew urzędowej propagandzie w ciągu trzech lat w Świnoujściu zniknęło prawie 100 miejsc parkingowych! Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014-2020 dowodzi, że prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępcy i naczelnicy powinni natychmiast odejść ze swych stanowisk ■ Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek około godziny 18.00 na ulicy Chrobrego w Świnoujściu. Ze zbiornika w aucie wyciekało paliwo! Kierowca Skody zaparkował swoje auto w zatoczce ■ Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia. Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży ■ Niekończący się problem z wodą pitną w Świnoujściu. Zobacz fotogalerię! ■ PEC sprawdza szczelność rur. Zauważyłeś kolorową wodę – zadzwoń pod 993 ■ Coś płoszy ryby. Okonie szaleją. Wygląda to niesamowicie. Jakby w wodzie powstał jakiś wir. Na Basenie Północnym, tuż przy budynku obsługi mariny rybacy zaobserwowali coś na kształt gejzerów… z ryb ■ W Świnoujściu notorycznie brakuje karetek. Bardzo często rolę ratowników przejmują strażacy, którzy udzielają pierwszej pomocy lub zabezpieczają poszkodowanych do czasu przyjazdu ambulansu. W sobotni wieczór znów zabrakło karetki pogotowia. Tuż po godzinie 22.00 na ulicę Bohaterów Września przy Placu Wolności zajechał wóz strażacki. Poproszono strażaków, ponieważ akurat nie było wolnej karetki, a osoba potrzebująca pomocy nie mogła czekać. Z relacji świadka dowiadujemy się: - Na deptak znowu przyjechali strażacy a nie pogotowie, właśnie komuś pomagają. Na chodniku leżał poszkodowany, strażacy na noszach wnieśli go do środka i czekają ■ Pierwsze dziecko urodzone w 2020 roku w Polsce, przyszło na świat w Świnoujściu!!! ■ Nowy, 2020 rok powitaliśmy przeważnie w domach, na prywatnych imprezach i spotkaniach, w gronie rodziny lub znajomych. Byli jednak i tacy, którzy mimo braku przygotowanego, miejskiego Sylwestra, postanowili wyjść naprzeciw nadchodzącemu 2020. Spotkać ich było można na sylwestrowych spacerach, na ulicach miasta oraz nad morzem. Zmierzając ku plaży część liczyła mimo wszystko na bogatsze niż w centrum fajerwerki. I choć pojedyncze wybuchy słychać było do białego rana, to były one efektem „prywatnej inicjatywy” mieszkańców ■ Dramatyczna sytuacja w szpitalu. Czy oddział wewnętrzny zostanie zamknięty? Trudno sobie wyobrazić szpital bez tego oddziału, a jednak to właśnie on ma dziś największe problemy. Na oddziale wewnętrznym szpitala miejskiego w Świnoujściu pracuje za mało lekarzy! Na oddziale chorób wewnętrznych na stałe pracuje trzech lekarzy (w tym jeden w niepełnym wymiarze). Dodatkowo oddział wspiera czterech internistów, którzy przyjeżdżają tylko na dyżury ■ Policjanci pełniący służbę na terenie miasta Świnoujście interweniowali w dniach od 24 grudnia do 27 grudnia, 73 razy, w tym zawartych jest 9 interwencji domowych. Interwencje policjantów dotyczyły przede wszystkim zakłócania spoczynku nocnego, kradzieży, zdarzeń drogowych, osób bezdomnych a także nieporozumień pomiędzy domownikami - informuje st. post. Kamil Zwierzchowski ■ Joanna Agatowska: 180 milionów długu, które pojawi się w budżecie miasta nie może zostać przez nas zbagatelizowanie. Kredyt zaufania jednak, którym obdarzyli prezydenta mieszkańcy w poprzednich wyborach nakazuje nam zaczekać na realizację planów.Stabilność budżetu jest niewielka, musimy wszyscy mocno postarać się by go nie nadwyrężyć ■ Ryszard Teterycz: "Powinniśmy wystąpić do rządu o zmniejszenie obciążeń miasta skalą wkładu własnego miasta w budowę tunelu!" ■ Góreczny do prezydenta: "obiecywał pan prezydent bezpłatne żłobki...". prezydent do Górecznego: "jeśli chodzi o środki na realizację pana pomysłu, czy się znajdą(?)-odpowiadam: nie znajdą się!" ■ Wiesław G óreczny: "zrzucanie odpowiedzialności za utrzymanie sfery edukacji oraz ochrony zdrowia na samorząd jest niekonstytucyjne!" ■ Wiesław góreczny: "kiedyś miasto dotowało edukację finansowaną przez Państwo, obecnie Państwo dofinansowuje utrzymywane przez samorząd szkoły" ■ Najważniejszym projektem nad którym obradują radni jest propozycja budżetu miasta na rok 2020 ■ Szczegóły ograniczeń ruchu na ulicy Wojska Polskiego. We wtorek 17 grudnia 2019r. wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego na ulicy Wojska Polskiego. Wyłączona z ruchu zostanie połowa ulicy Wojska Polskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Siemiradzkiego do skrzyżowania z ulicą Leśmiana ■ Na terenie ogródków działkowych zmarł mężczyzna. 12 grudnia około godziny 8.00 policja otrzymała zgłoszenie, że na działkach, z prawej strony (jadąc w kierunku Gartz), znajduje się mężczyzna. Nie dawał oznak życia. Policjanci wezwali pogotowie. - Zespół ratownictwa nie podejmował żadnych czynności reanimacyjnych. Mężczyzna już nie żył. Był w wieku 60 lat – mówi rzecznik pogotowia Paulina Targaszewska ■ Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna. Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia ■ Dorota Mikulska traci mandat radnej. Powodem jest, niedozwolone w ustawie o samorządzie łączenie pracy radnego i ławnika sądu ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Dla Kołobrzegu wyrwa w finansach wyniesie 33 mln zł, w Świnoujściu to ok. 18 mln zł. Brak konsultacji krytykował również prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz – Nie wyobrażam sobie, żeby Świnoujście nie było uzdrowiskiem. Wolałbym, żebyśmy o tym dokumencie dyskutowali, kiedy był tworzony – mówił prezydent ■ Z każdym rokiem wzrasta liczba turystów, którzy chcą zatrzymać się w Świnoujściu. Przybywa liczba miejsc noclegowych w apartamentach. Nie wzrasta natomiast w pokojach gościnnych ■ Nożownik szalał po ulicy Kochanowskiego. Prawdopodobnie groził mieszkańcom! ■ Mordor nadciąga! Strefa płatnego parkowania wkroczy do centrum Świnoujścia ■ 14 za, 6 przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Projekt objęcia centrum miasta strefą płatnego parkowania ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Całoroczna strefa płatnego parkowania lekiem na deficyt miejsc postojowych? 3,90 złotych za pierwszą godzinę postoju, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł. Dziś radni ustalą wielkość strefy płatnego parkowania oraz stawki, które mają w niej obowiązywać ■ Sposób „budowania po świnoujsku” polega na budowaniu nowych obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących domów, niezgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, w sposób zakłócający spokój mieszkańców, wywołujących hałas i zanieczyszczenie, uniemożliwiając korzystanie z istniejących domów zgodnie z ich przeznaczeniem – pisze nasza Czytelniczka ■