POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [15.01.2019, 08:28:17] • Świnoujście

Radni udzielą bonifikaty w opłatach przekształceniowych

Radni udzielą bonifikaty w opłatach przekształceniowych

fot. Sławomir Ryfczyński

Pod koniec roku 2018 w większości samorządów w Polsce Rady Gmin i Miast podejmowały uchwały o bonifikatach w opłacie przekształceniowej użytkowania wieczystego we własność. Mieszkańcy się denerwowali bo w Świnoujściu w tym temacie panowała .... cisza.

Przypomnijmy, że z mocy Ustawy przekształcenie to nastąpiło z dniem 1 stycznia 2019 r. Nie trzeba składać nawet wniosku. Jednak właściciele ponosić będą opłaty przekształceniowe w wysokości równej opłacie za użytkowanie wieczyste. Do wyłącznej kompetencji Rady Gminy należy ustalenie ewentualnej bonifikaty w wysokości tej opłaty.

Najgłośniejsza "akcja" w tej sprawie miała miejsce w Warszawie, gdzie jeszcze w zeszłym roku radni ustalili bonifikatę w wysokości 98%, ale nowo wybrany Prezydent Miasta z PO Rafał Trzaskowski postanowił zaproponować radnym powrót do niższej bonifikaty 60%. Wzbudziło to uzasadnione kontrowersje i ostatecznie zmiany nie podjęto.

Temat ten interesował nas również w Świnoujściu, jednak zadziwiała nas cisza i brak chęci tradycyjnego "pochwalenia się" urzędników, że dołączymy do miast z bonifikatami.

Nasza redakcja zadała pytanie do Biura Informacji i Konsultacji UM już 4 stycznia o następującej treści: Z dniem 01 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste automatycznie zostaje przekształcone w prawo własności. Czy Prezydent Miasta zamierza przedłożyć Radzie Miasta projekt Uchwały o bonifikacie w opłacie przekształceniowej? Jeśli tak, to kiedy i w jakiej wysokości procentowej? jeśli nie, to dlaczego?

I po 10 dniach oczekiwania udało się!

Projekt uchwały o wysokości opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność ma trafić pod obrady świnoujskich radnych na sesję 24 stycznia. Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz, który przygotowuje projekty uchwał, zaproponuje bonifikatę w opłacie w wysokości 99 procent dla właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz 80 procent dla jednorodzinnych. 80% opłata dla właścicieli budynków jednorodzinnych wynika z tego, że taka obowiązywała do tej pory w Świnoujściu. Prezydent Żmurkiewicz uważa, że powinna zostać zachowana, aby ci, którzy przekształcili się wcześniej nie czuli się pokrzywdzeni.

Jeszcze na przepisach starej ustawy, w Świnoujściu w 2018 roku, przekształciło się 3530 użytkowników z terenów gminnych i 235 z terenów Skarbu Państwa, na których obowiązuje maksymalna ustawowa bonifikata 60%.

Tym samym na koniec 2018 roku w Świnoujściu było około 5 tysięcy użytkowników wieczystych. Najwięcej – 4,2 tysiące – na gruntach gminnych i 630 na terenach Skarbu Państwa.

W ramach nowej ustawy, od stycznia 2019 roku prawo własności nabyło około 2,5 tysiąca użytkowników z gruntów gminnych i ponad dwustu ze Skarbu Państwa. Ustawa obejmuje bowiem tylko nieruchomości wykorzystywane na cele mieszkaniowe (jednorodzinne i wielorodzinne, w których mieszkania mają przewagę). Pozostałe, czyli m.in. garaże, nieruchomości wykorzystywane na cele wypoczynkowe i ogólnie działalność gospodarczą) nie podlegają przekształceniu z mocy ustawy.

W artykule wykorzystano informacje przesłane przez BIK UM Świnoujście

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Wtorek [15.01.2019, 18:27:56] • [IP: 5.174.195.**]

Kiedy Miasto uporządkuje grunty i garaże na Ksiborskiej z Spółdzienią Słowianin, to Państwo w Państwie...

Gość • Wtorek [15.01.2019, 18:19:57] • [IP: 5.174.195.**]

I co mi z tego mam wykupione mieszkanie na własność w Spółdzielni, , Słowianin z gruntem a i tak muszę płacić więcej niż faktyczny stan, Spółdzielnia swoje a Urząd swoje już trzy lata tak mnie zwodzą...

żurek • Wtorek [15.01.2019, 17:52:59] • [IP: 92.42.116.**]

A w tych donicach to marycha nisko pienna.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 15:23:12] • [IP: 23.226.237.*]

A ja chcę, żeby plac apelowy na terenie byłych poniemieckich i poradzieckich koszar wojskowych był płatny.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 14:24:23] • [IP: 5.173.136.***]

A ile wynosiła bonifikata za rządów starej ustawy? I jeszcze raz apel do radnych, czy bonifikat nie jest uzależniona od długości użytkowania gruntu? Przecież ci co mieszkają w starych przedwojennych domkach na mazowieckiej czy ogólnie tamtym rejonie nie spłacili wartości gruntu ? Już nie wspomnę o, , willach na posejdonie, , A jak wygląda spłata tych nowobudowanych w okolicach rycerskiej czy zamkowej które mają parę lat ? To samo odnosi się do budynków wielorodzinnych z najstarszych osiedli budowanych w latach 50 60 czy 70 tych do budynków które powstały niedawno i nawet nie spłaciły ułamka wartości gruntu ?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 13:09:59] • [IP: 62.69.203.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Wtorek [15.01.2019, 13:05:29] • [IP: 176.221.123.**]

Tyle lat już płacę wieczyste, czy to aby już nie przekroczyło wartości tego kawałka gruntu, który będzie mi się należał po przekształceniu?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 12:07:53] • [IP: 5.173.136.***]

Z tym że tu jest pies pogrzebany. Dlaczego ludzie którzy wybudowali się parę lat temu i defakto zapłacili już niewielką kwotę podatku mają taką sama ulgę jak ci co mają mieszkania długo czyli zapłacili w podatku wartość tego gruntu już wielokrotnie? Czy jednak nie należało rozgraniczyć lat budowy i użytkowania gruntu od ilości lat użytkowania? Z tym że graniczną wielkością jest te 60 procent z ustawy. To jest to samo jak z katastratem jak wejdzie do użytku, czy mieszkanie o jednakowej powierzchni jedno wybudowane 100 lat temu i wymagające co moment remontów będzie miało taka sama wartość jak mieszkanie oddane parę lat temu z pełnym luksusem. To samo odnosi się do domków jednorodzinnych Czy nasi radni tego nie widzą że jest duża różnica w wartości gruntu zależna od długości użytkowania i długości spłacania użytkowania ?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 11:43:45] • [IP: 92.42.119.***]

Jaka to własność skoro dalej płacisz

Gość • Wtorek [15.01.2019, 10:49:23] • [IP: 188.146.131.**]

Macie miesiąc wg ustawy o wydaniu zaświadczenia żebym mógł podjąć czynności prawne

Gość • Wtorek [15.01.2019, 09:45:50] • [IP: 23.226.237.*]

Radni udzielą bonifikaty w opłatach przekształceniowych, jak im Pan Żmurek zagra.

Oglądasz 1-11 z 11
■ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydata do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub w sekretariacie pod nr telefonu 91-382-38-00 ■
■ Uwaga. Przerwa w dostawie wody. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że we wtorek 23 lipca 2019r. w godz. 8-14 nastąpi przerwa w dostawie wody przy ulicach: • Wojska Polskiego ; 8A-8E; 10A-10B;12A-12B; 14(hotel Hampton by Hilton);16A-16G;18A-18D • 11 Listopada:2A-2F;3A-3E; 5(LIDL);12A-12B; 14A-14C; • Osiedle Przylesie; Osiedle Dębina • Chełmońskiego: Osiedle PLATAN ■ Po zmroku, kiedy ruch samochodowy w mieście nie jest już tak natężony, na ulice wyjeżdżają domorośli rajdowcy. Niespełnieni za dnia, wieczorami urządzają sobie wyścigi, często jadąc dwoma równoległymi pasami. Mieszkaniec, który napisał do redakcji iswinoujscie.pl, zastanawia się, gdzie w tym czasie są policjanci? ■ Nie uwierzycie. W Świnoujściu za korzystanie z toalety w jednym z lokali gastronomicznych można zapłacić nawet 20 złotych! Takie rzeczy tylko u nas! Świnoujście restauracja Azjan. Szok! – pisze nasz Czytelnik – Czy jego właściciele mają dość ludzi z zewnątrz i to taki straszak? Kiedyś przeżywaliśmy w Międzyzdrojach 5 złotych za kibelek w jakieś kawiarni, gdzie wszystko było na biało, ściany, fotele, stoły taki exclusive, a tu takie cacko 20 złotych toaleta – nie może wyjść z podziwu nasz Czytelnik ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■ Żegluga Świnoujska informuje, że do 31 sierpnia 2019 r. ogólnodostępna przeprawa promowa „Centrum” (popularne „Karsibory”) będzie czynna przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Jednocześnie przypomina, że do 20 września 2019 r. przeprawę będą obsługiwały trzy promy ■