POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [17.03.2019, 11:12:55] • Świnoujście

Nie wszystko wytną. Ustalili przebieg drogi, ścieżki i chodnika

Nie wszystko wytną. Ustalili przebieg drogi, ścieżki i chodnika

fot. iswinoujscie.pl

Czy dla Urzędu Miasta liczy się tylko beton i samochody? - pytał niedawno nasz Czytelnik, zaniepokojony pracami w rejonie Fortu Zachodniego. Najnowszym „osiągnięciem” Urzędu Miasta, jakie widziałem, jest przygotowanie wycinki niemal 1,5 tysiąca drzew - pisze w liście. Opublikowany na iswinoujscie 26 lutego list doczekał się wreszcie odpowiedzi magistratu.

Z narastającym niepokojem obserwuję działania lokalnych władz - pisał niedawno nasz Czytelnik - zwracam się do Was, jako ostatniego niezależnego środka przekazu, z prośbą o nagłośnienie i powstrzymanie masowej eksterminacji zieleni w naszym mieście. Wielokrotnie przedstawiacie działania tutejszego UM pokazując te dobre jak i te złe. Niestety, w mojej opinii, tych złych jest ostatnio dużo więcej. Szczególnie jeżeli zwrócimy uwagę na gospodarkę terenami zielonymi. Najnowszym „osiągnięciem” UM, jakie widziałem, jest przygotowanie wycinki niemal 1,5 tysiąca drzew w rejonie Fortu Zachodniego. Ostatnie spokojne, zielone miejsce w tym rejonie. Promenada i wydmy zostały zamienione na hotelarski „raj”. Więc dlaczego Park Zdrojowy ma być dewastowany? Czemu niszczymy to co stanowi nasze wspólne dobro? Czy parkingi dla samochodów są wystarczającym argumentem?

Widzę tu ogromną przepaść między deklaracjami a działaniami UM - czytamy w liście.- Z jednej strony zapewnienia o dbałości o środowisko a z drugiej karczowanie kolejnych terenów zielonych. Po co nam hybrydowe autobusy, jeżeli UM w rejon nadmorski i Park Zdrojowy chce wpuścić kolejne setki samochodów? Czysta hipokryzja. Bardzo dziwnie to wygląda, jeżeli rejon wypoczynkowy jest traktowany jak plac budowy. Dewastacja terenów zielonych trwa, wycinanie tysięcy drzew nie zrównoważy duma z posadzonych dziesięciu drzewek ozdobnych na promenadzie. Krótkowzroczność działania UM jest jaskrawym przejawem braku troski o mieszkańców i środowisko. Wielokrotnie podczas spacerów po parku rozmawiałem z turystami, którzy podziwiali nasze tereny i z radością chodzili relaksując się wśród zieleni i śpiewu ptaków, chronili przed upałem w zacienionych alejkach. Podkreślali też, że największym magnesem dla nich jest zieleń i możliwość ucieczki od betonowej dżungli dużych miast. Co nam po nowych hotelach i setkach samochodów, gdy nie będzie gdzie wyjść odpocząć. Zrozumiały to już nawet azjatyckie państwa zamykając lub radykalnie ograniczając ruch turystyczny na kilka miesięcy w roku, aby przyroda mogła się odrodzić a mieszkańcy odetchnąć. W tropiku wystarczy kilka miesięcy, u nas potrzebne są całe lata. W Europie w wielu dużych miastach ruch samochodowy został drastycznie ograniczony, a u nas dąży się do jego wzrostu. W popularnych ośrodkach wypoczynkowych rozwijana jest komunikacja masowa a u nas stawiamy na indywidualną. Czemu jesteśmy znowu gdzieś daleko w tyle?

Czy dla UM liczy się tylko beton i samochody? Czemu nie możemy brać dobrych wzorców od innych i dbać o środowisko, zamiast je demolować? Działania UM można porównać do podcinania gałęzi na, której się siedzi, a podejmowane decyzje przez UM pokazują, że mentalnie tkwi on głęboko w poprzednich stuleciach. Czy liczy się tylko doraźny zysk ze sprzedanej kolejnej działki i premia roczna? Mam nieodparte wrażenie, że naczelną dewizą UM jest powiedzenie „po nas choćby potop” i dosłownie do tego skrupulatnie dąży. Potraktujmy wszyscy nasze środowisko jako dar, którym musimy mądrze gospodarować, aby mieć co przekazać naszym spadkobiercom.

P.S. Mieszkam w Świnoujściu już pięćdziesiąt lat i doceniam pozytywne zmiany jakie tu zaszły ale betonowanie tego pięknego miasta to nie jest sposób na przyszłość. Nie chcę jeździć za granicę, aby zobaczyć drzewa i posłuchać śpiewu ptaków – kończy swój list mieszkaniec Świnoujścia.

Po dłuższym oczekiwaniu mamy wreszcie odpowiedź Urzędu Miasta.

Jak przekazała nam Hanna Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście, drzewa w rejonie Fortu Anioła zostały zinwentaryzowane w związku z planowaną budową drogi wraz ze ścieżką rowerową i chodnikiem łączącej ulicę Jachtową z Uzdrowiskową.

- Nie jest to teren Parku Zdrojowego – informuje Hanna Lachowska. – Nie jest prawdą, że wszystkie oznaczone drzewa są przeznaczone do usunięcia. Szeroka, dokładna inwentaryzacja dała pełną wiedzę, jakie konkretnie drzewa tam. To z kolei pozwoliło poprowadzić przebieg drogi, ścieżki i chodnika tak, aby jak najmniej ingerować w ten drzewostan. Dzięki szczegółowej inwentaryzacji drzew drogi te zostały poprowadzony w pasach, gdzie cennych drzew jest najmniej albo wycinki będę w ogóle zbędne. Zachowana zostanie tzw. aleja bukowa, ścieżka rowerowa będzie biegła wzdłuż tej alei. Również sama ulica w części będzie biegnie po śladach drogi, która kiedyś tam istniała, od zabytkowej bramy przy ulicy Jachtowej do ulicy Uzdrowiskowej.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 62, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 62

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 22:14:12] • [IP: 83.8.114.**]

Zostawcie już w spokoju ten park, dobrze jest mieć kawałek natury nietknięy przez człowieka, w tym jej urok, a proszę pamiętać o zwierzętach które żyją tam jak i w pobliżu, bo będą stamtąd przepędzone, gdzie one mają się podziac? Selekcja naturalna??

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 18:58:32] • [IP: 176.221.122.***]

Nieważne czy samosiejki, czy posadzone drzewa i krzewy, ale mamy w Świnoujściu enklawę naturalnej zieleni z czego winniśmy się cieszyć, a nie wszystko zamieniać na betonową dżunglę. Ta właśnie zieleń wyróżniała nasze miasto z innych nadmorskich kurortów, a kto tego nie rozumie jest. .. (brak słów aby nie obrazić).

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 12:18:30] • [IP: 37.8.231.***]

A DLACZEGO 'NASZ CZYTELNIK" SIĘ NIE UJAWNI DLACZEGO TO WYGLĄDA ANONIMOWO CZEGO SIĘ OBAWIA...CHCE ZMIAN TO NAPISZ NAZYWA SIĘ KOWALSKI NOWOK ITP...

Kevin Costner • Poniedziałek [18.03.2019, 12:08:59] • [IP: 88.156.206.**]

No tak...Jimmie Betoniarka znowu szaleje. Widziałem, że na szerokosci 100 położyl 3 promenady i zastanawiałem się gdzie jeszcze znajdzie coś do wycięcia, do zniszczenia. Mam nadzieję, że ten" prezydent" odejdzie niedługo na emeryturę bo jeśli nie to Świnoujście stanie się miestem betonu, asfaltu i wszyscy na tym stracimy. Facet wytnie, wyniszczy, zaleje betonem, pokryje asfaltem wszystko co da się w tym miescie w ten sposob potraktowac, a potem...jak słoń, wróci przed śmiercią tam skąd przybył czyli do Szczecinka. Mam nadzieję, że i jemu Szczecinek ktos tak wyniszczy jak on wyniszcza nam Świnoujście. Miasto musi sie rozwijać ale trzeba to robić z głową, a nie za apartament tu czy tam zgadzać się na wszystko. Deweloperzy niedługo zjedzą własny ogon bo za pomocą Jimmiego Betoniarki tak wyniszczą to miasto, że spadnie jego atrakcyjność, a więc i wartość nieruchomości w nim powstałych. Gdy zobaczyłem co się stało z Placem Wolności to już wiedziałem w która stronę J. Betoniarka zmierza.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 11:53:42] • [IP: 23.226.237.*]

I nawet do starej części parku chce włożyć łapy ten brudas. Chᚎ, mu na grób.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 10:21:09] • [IP: 109.241.63.**]

Do pseudoekologów-jeszcze nie tak dawno jeden z portali cytował: '- Siarka w świnoujskim porcie będzie przeładowywana w prymitywnych warunkach, czerpakami - powiedział wczoraj podczas konferencji prasowej prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. - OT Port Świnoujście idzie na skróty. Nie inwestują w infrastrukturę, bo to kosztuje. Pieniądze, zyski są ważniejsze, niż zdrowie ludzi. Mam wrażenie, że jesteśmy traktowani jak port trzeciego świata.' W maju ten portal cytował turystę:" "Nie trzeba być górnikiem, żeby załapać zapylenie płuc. Wystarczy przyjechać na majówkę do Świnoujścia i wybrać się na spacer na plażę - czarny pył z portu wdziera się do oczu i gardła, nie ma czym oddychać !!" - opisuje tę nadprogramową atrakcję Czytelnik." To gdzie ta chemia opada, gdzie truje najbliżej? Czy na tym zdjęciu jest park czy krzaki, zdegradowane chemicznie? Miasto musi mieć przywróconą komunikację drogową, bo przez lata neokomuniści u władzy zniszczyli ją w naszym mieście. Czas ich pogonić i przywrócić normalność!

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 10:19:15] • [IP: 23.226.237.*]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 07:47:48] • [IP: 31.11.128.***]

do 22, 59 to raczej ty lobbujesz na rzecz deweloperów skoro tak się znasz na łapówkach, my tu poprostu od wielu lat żyjemy i jest to ostatni skrawek naszego spokojnego miejsca gdzie odpoczywamy po ciężkej pracy jak to zniszczą to koniec tego miasta.

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 03:08:54] • [IP: 64.88.232.*]

Co za rożnica samosiejka czy kiedyś posadzone drzewo-wchłania CO2, produkuje tlen, tak trudno to zrozumieć? Jeśli to nie jest park to co? Ile jeszcze wybuduje się tych apartamentowców? Chyba już dość!!Bo za chwile trzeba będzie wycinać park na nowe drogi...i nowe drogi. To co zostanie z parku? A" najśmieszniej" będzie jak do Ś-cia nie będą chcieli ludzie przyjechać bo jest mało zieleni!!Co wtedy powie nasz UM? Sorry taki mamy klimat? Jakoś w NEW YORK nikt nie wycina CENTRAL PARKU pod nowe drapacze, a jest to centrum i chętnych na działki by nie brakowało!!Tak wiem...cena, ale bogatych rożnej maści tam też nie brakuje. ZOSTAWCIE PARK W SPOKOJU!!MNIEJ BETONU WIĘCEJ ZIELENI

Gość • Poniedziałek [18.03.2019, 02:38:38] • [IP: 31.1.145.***]

Ludzie beczą" Tam w tym parku są zwierzęta to jedyne ich schronienie." nie zwracając uwagi na fakt, że wyspa i okolice to praktycznie wyłącznie lasy i niezagospodarowane mokradła. Zwierzęta mają 95% terenu dla siebie. Ludzie nie pochodzą z kosmosu i też mają swoje potrzeby.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 23:33:48] • [IP: 188.146.160.**]

IP 232 znawcą przeładunków portowych to Ty nie jesteś.Przeładunek nawozów, siarki?Fantazja Cię poniosła.Jeszcze uwaga do tych co piszą że w parku są samosiejki wg ich oceny nic nie warte.Szkoda że klepiecie te głupoty wtórując betoniarzowi, bo drzewo czy sadzone czy samodzielnie wysiane jest równie wartościowe i tylko neptyk tego nie wie.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 23:33:38] • [IP: 178.238.249.***]

Na tym ostatnim skrawku lasu mieszkają zwierzęta!

Gość • Niedziela [17.03.2019, 23:31:34] • [IP: 62.69.229.**]

Do gościa uświadamiającego ekologów. Twoim zdaniem lepszym wyjściem jest zabetonowanie wszystkiego? Oj, wtedy to dopiero beton będzie pochłaniał siarkę i inne syfy z portu! Tępaku jeden, nie od dziś wiadomo, że nie żadne trawniczki, żadne ładnie przycięte krzaczki są najlepszymi pochłaniaczami różnych zajzajerów. Jedynie wielkie, dorodne drzewa mogą skutecznie pełnić taką rolę.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 22:59:44] • [IP: 88.156.232.***]

Wszyscy ci, którzy mienią się ekologami i wołają za pozostawieniem krzaków i drzew w tym terenie niech zauważą jeden prosty fakt: jest to teren od lat zasypywany ogromnie szkodliwą chemią unoszącą się w powierzu z pobliskich przeładunków. czy to nawozów, czy to siarki, czy węgla. Chmury chemiczne ciągnące się od wyładunków po drugiej stronie, osiadały właśnie w tym obszarze, więc jak ktoś jest jeszcze na tyle naiwny, że zyska zdrowie spacerując po tym najbardziej chemicznie zdegradowanym obszarze, to ja mu tylko zdrowia życzę. Przejdźcie się raz na spacer nad fosę i bunkier-tam drzewa są już boleśnie poskręcane jak po wybuchu atomowym. Wykorzystanie więc tego chemicznie zdegradowanego obszaru na choćby najmniejsze usprawnienie komunikacji miejskiej-to plus dla decydentów. A ekologów zapraszam na spacery po lesie od strony zalewu-zdrowiej i bez trucizn portowych w powietrzu. Potem przebudować Słowackiego jak było-i wróci komunikacyjna normalność, bo pewnie za łapówki zrobiono tłumienie ruchu w dzielnicy nadm.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 21:09:14] • [IP: 176.221.123.**]

Niech wreszcie wybudują tę drogę, ciuchcia będzie miała ulicę do turystycznej jazdy po atrakcyjnych miejscach, bez narażania innych uczestników ulic na uciążliwość.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 20:54:55] • [IP: 185.210.38.***]

Płuca miasta może i są ale anty płuca to wąskie, jednokierunkowe drogi, niepotrzebne deptaki i organizacja ruchu taka aby jak najwięcej smrodzić.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 20:42:24] • [IP: 176.221.123.***]

Mieszkańcom tą drogą nie jest do niczego potrzebna, ale w związku z budową kolejnych hoteli w pasie nadmorskim trzeba zadbać aby Panowie z zachodu mięli dogodny dojazd. Wszystko dla turystów i nic dla mieszkańców, kwintesencja polityki naszego samorządu.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 20:25:12] • [IP: 31.11.128.***]

przecież to płuca naszego miasta, chronią nas przed smogiem i wichurami a dziękuje za ścieżkę rowerową ze smrodem i hałasem aut jadących jedno za drugim dlatego NIE DLA WYCINKI I DEWASTACJI PARKU

Tu będzie beton! • Niedziela [17.03.2019, 20:10:59] • [IP: 185.210.38.***]

Świnioszczański grajdoł na nic innego nie zasługuje, jak tylko zostać rozjechanym przez porządne niemieckie auta. Natomiast świnioszczanie mogę sobie korzystać z zieleni po cywilizowanej niemieckiej stronie, jak im się chce zieleni.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 19:43:47] • [IP: 5.60.193.***]

Wszyscy ci tak płaczący za każdym wyciętym drzewem niech przestaną korzystać z telefonów, samochodów i innych zdobyczy cywilizacji. Bieszczady czekają!

Gość • Niedziela [17.03.2019, 19:12:40] • [IP: 93.94.186.**]

Tam w tym parku są zwierzęta to jedyne ich schronienie.Spotykamy ich od ponad 20 lat. Miło chodzić tymi alejkami spotykać je i obserwować.Jestem pewna ze ta droga przecinająca park zmniejszy teren bezpieczny dla nich.Milo patrzeć jak z ufnością bardzo blisko podchodzą do nas spacerujących.Ten park zamieszkują od dawna to ich naturalne środowisko.Pewnie sarenki przeniosą się do Niemiec, oby nie poniosły śmierć pod kołami jak to ostatnio zdarzyło się na Matejki.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 18:51:45] • [IP: 176.221.123.***]

Nie jest to teren Parku Zdrojowego? jak to nie a czego lasu ?

Gość • Niedziela [17.03.2019, 18:47:06] • [IP: 62.69.229.**]

Najpierw wytnie się drzewa pod drogę, później pod ścieżkę rowerową, następnie pod rury ciepłowni miejskiej oraz kanalizację i wodociągi a na koniec pod gaz. A że rury muszą iść w oddzielnych kanałach, to pas wycinki będzie szeroki.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 17:42:08] • [IP: 178.238.246.**]

Tylko niech tam nie jeżdżą samochody bo to już by było wielkie świństwo aby i tam śmierdziało wstyd kiedyś zabraknie nam wody tlenu niech to będzie tylko ścieżka rowerowa!

Gość • Niedziela [17.03.2019, 17:35:44] • [IP: 178.238.246.**]

Same szkodniki w naszym magistracie wszyscy mówią o ochronie środowiska a oni na przekór zostawia po sobie beton i nieatrakcyjne uzdrowiskowe miasto pełne smrodu isamochodow zamiast chronić szkodzą

Oglądasz 1-25 z 62
■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. BIK UM Świnoujście ■
■ Matka, wyrzucona z domu przez własną córkę, schroniła się między grobami. Co spotkało kobietę, że jako schronienie wybrała cmentarną ciemność wśród mogił? Samotna, wyziębiona, z pewnością przerażona i bezradna, położyła się przy grobie. Tam dostrzegli ją ludzie i zawiadomili policję ■ STS Siedow nie wpłynie do Świnoujścia Kapitanat Portu Świnoujście informuje, że decyzją Pana Premiera RP (informacja od MSZ i MSWiA ) STS Siedow nie otrzymał zgody na wejście do Portu Świnoujście. Żaglowiec miał wpłynąć 18 maja ■ Niemieccy policjanci zatrzymali mieszkankę Neu Sallenthin na wyspie Uznam, która może mieć związek ze śmiercią znanego sportowca i ochroniarza 60-letniego Daga S. Jak donosi niemiecka gazeta Ostsee Zeitung przed śmiercią Dag S. prawdopodobnie wypił jakąś substancję. Czy była to trucizna, nie wiadomo. Wykaże to dopiero sekcja zwłok mężczyzny. Gazeta dodaje, że policja bierze również pod uwagę nieumyślne spowodowanie śmierci. Prokuratura w Stralsundzie nie potwierdza ani nie zaprzecza tym informacjom ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwanie zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Do 14 maja miasto czeka na chętnych, którzy zaprojektują drogi prawobrzeża. Cel inwestycji to usprawnienie połączenia portu z siecią krajową i międzynarodową. Zgodnie z procedurami dotyczącymi wykorzystania środków unijnych, inwestycja musi być zrealizowana do końca 2022 r ■ W środę przed godziną 11.00 na wyspie Wolin w lesie na terenie Przytoru zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Z informacji wynika, że było to niedaleko wysypiska śmieci. Policjanci powiadomili stronę niemiecką. Trwa dochodzenie ■ Alarmy bombowe w kilku świnoujskich szkołach. Drugi dzień matur rozpoczął się niespokojnie. Policja otrzymała zgłoszenia o bombach znajdujących się na terenie pięciu szkół średnich. Informacje nadeszły około godziny 6.00. Wynikało z nich, że ładunki wybuchowe podłożone są w dwóch szkołach na Warszowie oraz trzech na lewobrzeżu. agrożone miały być: ZDZ, Zespół Szkół Morskich, LO im. Mieszka I oraz LO Logos ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Do tragedii doszło w sobotę na promie Unity Line Gryf. Z pokładu dla samochodów spadło dwóch mężczyzn. Jeden nie przeżył, drugi jest w ciężkim stanie. Wypadek miał miejsce po godzinie 16.00. Mężczyźni pracujący na pokładzie samochodowym promu Gryf spadli z wysokości. Niestety, dla jednego z nich upadek okazał się śmiertelny. Drugiego z poszkodowanych mężczyzn, w stanie ciężkim, przetransportowano do szpitala śmigłowcem LPR ■ Młodociany nożownik zaatakował na placu zabaw przy Platanie. Prawdopodobnie tylko dzięki przytomnej reakcji dorosłych udało się uniknąć tragedii. Będąca prywatnie na placu zabaw jedna z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 1 zachowała zimną krew i dzięki jej interwencji nic się nie stało ■ 15 lat po wejściu do UE. Czy pamiętacie jeszcze jak w Świnoujściu świętowaliśmy integrację? ■ Radny chce „martwego pola” na ulicy Staszica ale urzędnicy nie chcą się zgodzić ■ Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego zajęła radnym ponad półtorej godziny. Ostatecznie uchwała została jednogłośnie przyjęta ■ Po godzinie 9.00 rozpoczęły się obrady X sesji VIII kadencji Rady Miasta Świnoujścia. W proponowanym gramie obrad znalazły się m.in. uchwały wprowadzające zmiany do dotychczasowej sieci szkół publicznych w mieście oraz ustanowienia specjalnej strefy rewitalizacji na Warszowie ■ Jak informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Świnoujście, dziś 24 kwietnia 2019 r. pracownicy Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi „Tęcza” przy ulicy Gdyńskiej w Świnoujściu zawiesili strajk. Tym samym placówka rozpoczęła normalną działalność. Od jutra 25 kwietnia 2019 r. normalną pracę rozpocznie również Przedszkole Miejskie nr 3 „Pod żaglami” przy ulicy Batalionów Chłopskich w Świnoujściu ■ 24 kwietnia 2019 roku (środa) o godz. 11.30 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu” (Polskie LNG S.A.) ul. Ku Morzu 1■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu iswinoujscie.pl ■ Na pamiątkę świętej nocy zmartwychwstania ogień zapłonął przed kościołem Chrystusa Króla ■ Ruszyły zapisy na 40 Maraton Świnoujście – Wolgast, 29 Półmaraton Wolgast oraz 4 Sztafetę Świnoujście – Wolgast ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ Wielkanocne klimaty na Placu Wolności. Jechały do nas 800 kilometrów! To pierwszy taki jarmark wielkanocny w Świnoujściu. Zaproszenie do zaprezentowania swoich wyrobów nad morzem przyjęli twórcy z Krasnegostawu i okolic, miejscowości położonych między Lublinem, a Chełmie Lubelskim kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. Grupę wystawców zorganizowała Luba Rakiewicz, dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia Kosiw, która z dumą pokazuje ilustrowane publikacje o twórczości mieszkańców swoich rodzinnych stron ■ Strajk w oświacie. Informacja na godzinę 10.00 czwartek 11 kwietnia 2019. - ogółem strajkujących nauczycieli 253, w tym 28 w przedszkolach i 225 w szkołach - 401 dzieci/uczniów (bez gimnazjalistów, którzy przystąpili do egzaminów) będących pod opieką, w tym 338 w przedszkolach (razem z przedszkolem nr 10, w którym nauczyciele nie strajkują) i 63 w szkołach ■ PEC. W maju coroczna przerwa Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świnoujściu informuje, że coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej do centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody nastąpi 20 maja 2019 od godziny 00.00 do 24.00. Przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych ■ Mieszkańcy Świnoujścia, którzy na co dzień zaopatrują się w pieczywo z piekarni przy ul. Monte Cassino czekała w sobotę rano niemiła niespodzianka. Ani w sklepie firmowym ani w żadnym innym na mieście nie dotarło zaopatrzenie od tego wytwórcy. Przyczyną była poważna awaria instalacji w piekarni. Tuż po północy pojawiły się tam wozy Straży Pożarnej i Pogotowie Ratunkowe. Ewakuowano pracowników firmy i mieszkańców posesji ■ Od 4 kwietnia. „Bielik” z Warszowa o 7.35. W związku z prośbami rodziców uczniów, Żegluga Świnoujska informuje, że od jutra, tj. czwartek 4 kwietnia 2019 r., na przeprawie promowej „Warszów”, prom z prawobrzeża (Warszów) będzie odbijał o godzinie 7.35, a nie o 7.40. Pozostałe godziny pozostają bez zmian ■ Odpowiedź na zarzuty jest już w Komisji Europejskiej ■ Spektakularne policyjne zatrzymanie samochodu na ulicy Daszyńskiego. Przeszukano auto, sprawdzano kierowcę i pasażerów. O co poszło? Policja milczy o przyczynach tej niedzielnej akcji ■ Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie poparcia środowiska nauczycielskiego ■ Zastępca prezydenta Paweł Sujka: "Po referendach, które odbywały się w Świnoujściu mogę powiedzieć, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w mieście deklarują przystąpienie do strajku ■ Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli to także dzieci w przedszkolach pozbawione zostana opieki ■ Astaldi nie chce zapłacić za gadżety. Miało być uroczyście i z gadżetami. Były tylko gadżety. Na 5 lipca ubiegłego roku miasto zaplanowało uroczyste podpisanie umowy o budowie tunelu pod Świną. Zamówiono 1000 breloczków i antystresowych gadżetów w kształcie czapki z daszkiem o wartości 9 tysięcy złotych. Uroczystość tego dnia się jednak nie odbyła, a umowy z firmą Astaldi w ogóle nie podpisano. Kto zapłaci za gadżety? ■ To miało być tylko legitymowanie, a skończyło się ujawnieniem przez policjantów narkotyków. Pod zarzutem posiadania i handlu zakazanych ustawą środków odurzających zatrzymany został 34-letni mężczyzna. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara pozbawienia wolności do 10 lat ■ 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■