POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [16.05.2019, 07:39:55] • Polska

Rodzinie – do usług!

Rodzinie – do usług!

fot. Organizator

#royalbaby – wszyscy dziś je zobaczyli, czekamy na podanie imienia. Rodzice w Polsce najczęściej nadają synom imiona: Antoni, Jakub, Jan, Szymon i Aleksander. Poza podpowiedziami jak nazwać dziecko, ułatwiamy życie rodzicom także na inne sposoby. Dowiedz się jak.

Gdyby Książę Harry i jego żona mieszkali w Polsce mogliby wejść na nasz portal www.dane.gov.pl i tam poszukać inspiracji. Baza zawiera imiona, jakie inni rodzice nadawali swoim dzieciom przez ostatnich 18 lat. Znajdziecie tam zarówno te najbardziej popularne, jak i te bardziej oryginalne imiona. Pomysłów nie brakuje.

Ułatwiamy pierwsze kroki

Coraz więcej e-usług powstaje z myślą o ułatwieniach dla rodzin. Jedna z nich, która przydaje się tuż po urodzeniu dziecka, to możliwość zgłoszenia przez Internet jego narodzin.

– 1 czerwca 2018 r. skończyły się czasy, w których zestresowani rodzice – po burzliwych obradach na temat wyboru imienia – musieli wsiąść w auto lub autobus i jechać zarejestrować potomka. Od niemal roku mogą to zrobić z domu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wystarczy komputer lub telefon, dostęp do Internetu i Profil Zaufany. Wszystko trwa krócej niż drzemka malucha. Wystarczy wejść na www.obywatel.gov.pl – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Cały proces to 5 prostych kroków.

Krok 1: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka
Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica
Krok 3: wpisujesz dane dziecka
Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie – skrzynka na ePUAP, osobiście w urzędzie lub pocztą tradycyjną)

Krok 5: podgląd wniosku i... podpis (Profilem Zaufanym).

Gotowe!

Niezbędnik rodzica

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, dostaniesz w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Rodzicu, pamiętaj: Profil Zaufany to coś, co koniecznie powinieneś założyć. Przyda się nie tylko przy zgłaszaniu narodzin dziecka, ale i przy załatwianiu wielu innych spraw związanych z nowym członkiem rodziny, ale i Twoich. Sprawdź, jak go zdobyć – szybko i za darmo.

Od 1 czerwca 2018 r. do dziś – bez wychodzenia z domu rodzice zgłosili narodziny 36 675 maluchów.

Zgłoś urodzenie dziecka – masz na to 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Książe Harry ma 42 dni, ale za to musi iść do urzędu. Nawet książęcy tytuł go z tego nie zwalnia.

O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Czwartek [16.05.2019, 18:30:34] • [IP: 178.238.253.***]

#royalbaby :)

Oglądasz 1-1 z 1
■ Dn. 24.08.2019 (sobota) przed godz. 19:00 na przejściu dla pieszych (skrzyżowanie ulic Wojaka Polskiego i Bałtyckiej) przeprowadzałąm rower. Przewróciłąm się i złamałam rękę. Świadków tego zdarzenia proszę o kontakt tel. 694930076 ■
■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ Postępowanie prokuratury będzie tu miało kilka płaszczyzn. Bezpośrednią przyczynę śmierci dwójki nastolatków będą badać biegli sądowi. Poza tym prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku przyczyn wypadku drogowego w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone są również czynności związane z przesłuchaniem w charakterze świadków osób, które mogą posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia ■ Trwające prace poszukiwawcze nie przynosiły efektu. Dopiero zaangażowanie się prywatnej firmy zajmującej się pracami nurkowymi pozwoliło odnaleźć w Kanale Piastowskim ciała nastolatków. Na pomoc było jednak za późno. Oboje byli pod wodą około 2 godzin. Dwie godziny później, w akcję poszukiwawczą zaangażowała się prywatna firma pracepodwodne.com, która sprawdza grunt pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie toru wodnego. Na Kanale pojawił się ich statek do badania dna. O godz. 20.08 pod wodę zszedł jej płetwonurek. Około pół godziny później w wodzie znaleziono dwa ciała ■ Mieszkanka przestrzega: Ktoś znęca się nad kotami! Do redakcji zwróciła się Mieszkanka Świnoujścia, która przestrzega właścicieli, bądź osoby dokarmiające koty działkowe. W liście możemy przeczytać jakich okrucieństw się ktoś dopuścił wobec tych niewinnych zwierząt ■ Radni podzieleni w sprawie sytuacji w PEC-u. Opozycja domaga się szczegółowych wyjaśnień, stronnicy prezydenta popierają jego stanowisko o koniecznym postępowaniu sądowym. W obronie zwalnianego z pracy związkowca NSZZ "Solidarność" będzie dziś demonstrować przed zakładem, na ulicach i przed Urzędem Miasta ■ Kontrowersje wokół dopuszczenia do głosu przedstawiciela "Solidarności" na sesji Rady Miasta.Po jego wystąpieniu obrady przerwano w celu spotkania przewodniczących klubów radnych z prezydium rady ■ Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego do radnych Świnoujścia: "Prezes PEC-u w Świnoujściu, zwalniając przewodniczącego zakładowej "Solidarnosci" złamała kodeks pracy oraz ustawę o związkach zawodowych ■