POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [17.05.2019, 21:10:29] • Świnoujście

Turystyka wodna - wymiana myśli i doświadczeń między przedsiębiorcami

Turystyka wodna - wymiana myśli i doświadczeń  między przedsiębiorcami

fot. Sławomir Ryfczyński

Ponad 80 osób – przedsiębiorców, przedstawicieli samorządu, organizacji turystycznych uczestniczyło w spotkaniu Polsko– Niemieckiego Forum Przedsiębiorców na temat turystyki wodnej, które odbyło się 15 maja 2019 r. w Hotelu Interferie Medical Spa.

Świnoujście z racji swojego położenia jest idealnym miejscem na organizację tego typu spotkań- mówi Katarzyna Rówińska z Centrum Usługowo- Doradczego, które było organizatorem forum. Tak duża ilość uczestników świadczy, że temat jest ważny i interesujący.

Otwarcia Forum dokonała p. Barbara Michalska – Zastępca Prezydenta Miasta. Forum podzielone było na trzy bloki tematyczne. W pierwszym bloku zaprezentowane zostały działania podejmowane na szczeblu regionalnym w celu rozwoju turystyki wodnej w woj. zachodniopomorskim. Prelegentem był p. Zdzisław Pawlicki- Dyrektor Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji. W latach 2014-2020 w województwie zachodniopomorskim zrealizowanych zostało z dofinansowaniem unijnym w ramach RPOWZ 5 projektów z zakresu infrastruktury żeglarskiej i 11 projektów w obszarze turystyki kajakowej. Łączna wartość projektów wyniosła ponad 55 mln złotych.

Przedstawicielka Ministerstwa Pracy, Gospodarki i Zdrowia Meklemburgii Przedpomorza ze Szwerina p. Andrea Krabbe mówiła o rozwoju turystyki wodnej w tym landzie, podkreślając rosnącą rolę tego sektora gospodarki. W kraju Związkowym MV jest ponad 21.000 miejsc postojowych wzdłuż wybrzeża i śródlądowych. W tym sektorze gospodarki działa ponad 1400 przedsiębiorców a zatrudnionych jest ok 7000 osób.
Z kolei Zastępca Prezydenta Miasta Paweł Sujka prezentował działania podejmowane przez Miasto Świnoujście, w tym m.in. realizowane i planowane inwestycje takie jak przystań żeglarska w Przytorze, która ma być oddana do użytku w 2019 roku, czy przystań kajakowa na wyspie Karsibór. Podkreślił też znaczenie odbywających się w Świnoujściu imprez o charakterze żeglarskim.

W pierwszej części II bloku wystąpił p. Grzegorz Włoch- szef agencji Polsteam Agency, która obsługuje m.in. jednostki pasażerskie w portach Świnoujście i Szczecin. Jego prezentacja skupiła się na ruchu statków pasażerskich w portach ujścia Odry. Mowa była zarówno o żegludze śródlądowej, w tym statkach przypływających drogą wodną Berlin- Szczecin jak i żegludze morskiej. Największe jednostki pasażerskie ( cruisery) przyjmuje Gdynia. Mniejsze Gdańsk , Szczecin i Świnoujście. Wielkość cruiserów, które mogą przypływać do naszego portu ograniczają parametry techniczne nabrzeży. Wspomniał o planowanym na 3 czerwca br. przypłynięciu do Świnoujścia statku pasażerskiego mv Hamburg, który może pomieścić 400 pasażerów. Jednostka zacumuje na Wybrzeżu Władysława IV.

Następnie swoją zróżnicowaną ofertę prezentowali armatorzy oferujący rejsy turystyczne po polskiej i niemieckiej stronie Euroregionu Pomerania, tj. Unity Line i Adlerschiffe.

Ostatni blok koncentrował się wokół działalności stowarzyszeń celem, których jest rozwój i promocja portów jachtowych. Pan Tomasz Matyśkiewicza ze Związku Portów i Przystani Jachtowych, Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego prezentował markowy produkt turystyczny naszego województwa jakim jest Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Z kolei p.Falk Morgenstern Prezes Stowarzyszenia Marina Network Association mówił o celach i działaniach podejmowanych przez ich stowarzyszenie. Wskazał jak ważna jest kwestia jakości świadczonych usług i dostosowania oferty portów do kategorii odwiedzających gości.

Forum było okazją do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz służyło nawiązaniu kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami, instytucjami działającymi w obszarze turystyki wodnej.

Dzięki udziałowi w Forum mamy kilka nowych pomysłów na rozwój naszej oferty- nawiązałyśmy też kontakty, które mam nadzieję zaprocentują już wkrótce- mówi Iza Opas- Zajdlewicz z Unity Line.

W trakcie dyskusji pojawiły się również wątki poboczne takie jak: wykorzystanie lotniska Heringsdorf na potrzeby rozwoju turystyki, kwestia bezpieczeństwa i systemu informowania na wodzie.

Wydarzenie sprawnie i z dużym profesjonalizmem moderowała p. Katarzyna Wolnik – Sayna dziennikarka Radia Szczecin, która są od lat zajmuje tematyką żeglarstwa.

Forum zorganizowane zostało przez Centrum Usługowo- Doradcze w Euroregionie Pomerania ramach projektu „Transgraniczna Sieć Centrów Usługowo-Doradczych w Euroregionie POMERANIA wraz z Powiatem Märkisch- Oderland w ramach Interregu VA”.

Centrum Usługowo -Doradcze
w Euroregionie Pomerania


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Niedziela [19.05.2019, 23:24:52] • [IP: 176.221.123.**]

Ale uradzili miasto morskie Świnoujście wstydzi się symboli i nazw morskich - aż wstyd. Czy w Świnoujściu jest coś takiego jak klub żeglarski by młodzież i dzieci mogły pływać np. na optymistach czy innych łódkach.

Gość • Niedziela [19.05.2019, 14:42:47] • [IP: 83.20.249.**]

co też 621 głosów ma do powiedzenia w turystce??

Gość • Sobota [18.05.2019, 22:34:18] • [IP: 185.210.38.***]

Temat żeglarstwa jest a żeglarstwa nie ma. Ostatnie miejsce dla młodzieży było w Kardiborze w PTTK, które zajumał prywatny inwestor. Kogo obchodzi Przytór czy Łubowo W Świnoujściu powinna być stanica dla młodzieży.Wookoło woda a sport i turystyka wodna nie istnieje. Wszystko nastawione na tani zysk.

Gość • Sobota [18.05.2019, 18:20:38] • [IP: 176.221.123.**]

Pani M. to powinna się udać na nową i starą promenadę i zobaczyć co nam zafundowała na sezon. Mam do Pani jedną dużą prośbę niech Pani już nic nie robi i trzyma się z daleka od wszystkich inwestycji miejskich a my będziemy już szczęśliwi. Tragedia.

Gość • Sobota [18.05.2019, 15:21:34] • [IP: 94.254.232.***]

Przecież za nasze pieniądze zakupili miejski jacht, którym z zaprzyjaźnionymi przydu..sami pływają sobie kiedy chcą i to jest ten rozwój turystyki wodnej.Buhahahahaaa.

Gość • Sobota [18.05.2019, 10:41:17] • [IP: 37.47.143.***]

Brawo gościu z 08:52:49 W PUNKT!!

Gość • Sobota [18.05.2019, 10:05:47] • [IP: 92.42.118.***]

Turystyka wodna to mn statki żeglugi przybrzeżnej a te już zostały opanowane przez armatorów niemieckich i nasza żegluga Świnoujście nie ma najmniejszych szans na wciśnięcie się w ten rodzaj zarabiania gdyż budowa nowych jednostek nie wchodzi w grę, koszty i kłopoty z załatwieniem dostępu do niemieckich miejsc postojowych Dobrym przykładem jest komunikacja lądowa gdzie Niemcy rozgrywają ją na swoją korzyść, mają inne a teraz wciskają się ze swoimi autobusami na siłę aby zarabiać na nas co oparło się o struktury unijne a my wygonieni z ich dróg nic nie możemy. Polskie miasto z największą bazą noclegową jest jak wrzód na tyłku dla sąsiadow którzy tracą swoich wczasowiczów A jak wszystkim wiadome to właśnie ten region jest najbiedniejszy w całych Niemczech i to jest cicha walka o przetrwanie gdzie głównym źródłem utrzymania jest turystyka zarówno dla nas jak i dla nich. Są to pozostałości po pobycie ZSRR które zamieniło całą wyspę w wielką bazę dla swoich wojsk

Gość • Sobota [18.05.2019, 09:19:13] • [IP: 94.254.224.***]

Ważny temat dla Świnoujścia. Trzeba dbać o nasze miasto, mieć oczy szeroko otwarte na zmiany zachodzące u nas i naszych sąsiadów. Pani Katarzyna, dziennikarka z Radia Szczecin, jako prowadząca spotkanie bardzo kompetentna.

Gość • Sobota [18.05.2019, 08:52:49] • [IP: 37.8.231.***]

Nasze miasto to wodniackie zadupie. Gdzie jest dworzec morski na nabrzeżu Basenu Północnego, który miał przyjmować rzeczne statki wycieczkowe (Szczecin notuje rocznie ponad 100 zawinięć luksusowych dużych rzecznych wycieczkowców). Sam obszar Basenu Północnego, mimo upływu 20 lat działalności portu jachtowego, to poza nabrzeżami syf, nieużytki, ruiny budynków. Polityka władz miasta nastawiona jest wyłącznie na żeglarzy z Niemiec, polski rezydent to niechciany petent. Żeglarstwo szkolne praktycznie nie istnieje, kluby żeglarskie traktowane po macoszemu, imprez żeglarskich o połowę mniej niż w latach 2000- 2004, zero szkolnych imprez promujących żeglarstwo czy inne formy wodnej turystyki. To spotkanie to bicie piany i nic więcej.

Gość • Sobota [18.05.2019, 08:49:57] • [IP: 84.233.191.***]

Michalska i sujka by się wstydził wypowiadać tam wogole. Jaka turystyka wodna u nas? Gdzie. Chyba turystyka apartamentowa

Gość • Sobota [18.05.2019, 08:17:28] • [IP: 176.221.122.**]

podkochuje się w Pani Basi

Gość • Piątek [17.05.2019, 23:02:24] • [IP: 37.8.231.***]

Trzeba przyznać że było to dobrze pr'ygotowane spotkanie. Nasze miasto wypadło bardzo dobrze i profesjonalnie.

Gość • Piątek [17.05.2019, 22:58:27] • [IP: 31.11.130.*]

Pani Katarzyna, profesjonalizm, kompetencja, elegancja. Gratulacje☺️

Oglądasz 1-13 z 13
■ W sezonie letnim 2020 r. każde przedszkole w miesiącach wakacyjnych pełnić będzie dyżur letni. PM nr 9 z powodu zaplanowanej termomodernizacji placówki swój dyżur pełnić będzie w PM nr 7. Liczba miejsc, ze względu na obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego, jest ograniczona. Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy placówek. Informacje te zostały również zamieszczone na stronach internetowych Przedszkoli Miejskich ■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■