POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [19.05.2019, 19:01:48] • Polska

Dzień Osób z Niepełnosprawnością „Żyj aktywnie”

Dzień Osób z Niepełnosprawnością „Żyj aktywnie”

fot. YouTube

W Polsce żyje nawet 7 mln osób niepełnosprawnych. Zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo. To właśnie dlatego w tym roku Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez ZUS odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie!”. 17 maja w oddziałach ZUS osoby z niepełnosprawnością mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji. Ogólnopolska inauguracja tego wydarzenia odbyła się w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie.

17 maja ZUS zorganizował Dzień Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku hasłem wydarzenia jest „Żyj aktywnie!”. Chcemy zachęcić osoby z niepełnosprawnością do rozwijania swoich talentów, poszukiwania możliwości rozwoju, by pamiętały o zdrowym stylu życia, ale też zmotywować do aktywności zawodowej.
– W Polsce nie brakuje instrumentów wsparcia, osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc państwa. W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiadali na wszystkie pytania, ale podpowiadali, jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia im przysługują. Pomagali założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych, co znacznie ułatwia kontakt z administracją – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością ZUS organizuje wspólnie z Instytutem Transportu  Samochodowego i Fundacją Anikar. Partnerami wydarzenia byli: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością ma zasięg ogólnopolski. Z wiedzy i porad specjalistów można było skorzystać w całej Polsce. W Warszawie centralna inauguracja rozpoczęła się 17 maja w Instytucie Transportu Samochodowego przy ul. Jagiellońskiej 80.

Eksperci PFRON opowiadali, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, czy jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

– Osoby niepełnosprawne na rynku pracy są dziś w dużo lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu i lepiej przygotowane do wejścia na rynek pracy. Ci, którzy chcą pracować, odnajdą swoje miejsce na rynku pracy. Warto o tym przekonywać także osoby bierne zawodowo. Podczas dnia otwartego zachęcano także do zatrudniania osób niepełnosprawnych, a pracodawcy mogą liczyć przy tym na wsparcie  – wskazuje prezes PFRON, Marlena Maląg.
W Polsce, według różnych szacunków, jest 5-7 mln osób niepełnosprawnych, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo – przy średniej unijnej na poziomie 40 proc.

O godz. 12:15 w siedzibie ITS rozpoczął się panel z udziałem osób z niepełnosprawnością „Siła jest w każdym z nas”, podczas którego paneliści zachęcali do aktywności w różnych sferach życia. Co istotne, podczas wydarzenia zapewniono tłumaczenie języka migowego oraz pętlę indukcyjną.
W tym samym czasie można było odwiedzić stoiska ekspertów i dowiedzieć się m.in., jakie są możliwości adaptacji pojazdów dla osób z niepełnosprawnością, jak załatwić formalności, by zaadaptować pojazd oraz kto może zostać kierowcą.

- Potencjał Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych poparty jest wieloletnimi badaniami ITS, doświadczeniem kadry naukowców, którzy podjęli się złożonego tematu, jakim jest motoryzacja i technologia motoryzacyjna dla osób z problemami w przemieszczaniu się. Dzięki badaniom naukowym możliwe jest ulepszanie wyposażenia w pojazdach pod względem: funkcjonalności, ergonomii przestrzeni i bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi prof. Marcin Ślęzak, Dyrektor ITS.

– Narodowy Fundusz Zdrowia pragnie aktywnie zaangażować się we wsparcie osób niepełnosprawnych.  Pokazaliśmy, jak posługiwać się portalem Terminy Leczenia i czym jest Internetowe Konto Pacjenta oraz w jaki sposób dostępne funkcjonalności mogą ułatwić pacjentom poruszanie się w systemie ochrony zdrowia – mówi Adam Niedzielski - Zastępca Prezesa ds. Operacyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pracownicy NFZ opowiedzieli też o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe, dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia, np. sprzętu ortopedycznego czy niezbędnych środków higienicznych.

Na stoisku Biura Rzecznika Praw Pacjenta można było uzyskać porady dotyczące praw pacjenta, ochrony zdrowia, a także skonsultować indywidualne problemy związane ze świadczeniami zdrowotnymi.

Fundacja Anikar, która włączyła się w organizację warszawskiej części tego wydarzenia, zadbała podczas imprezy o bezpieczeństwo medyczne z zakresu pierwszej pomocy, a na jej stoisku można było m.in. porozmawiać z fizjoterapeutą, zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, posłuchać o pracy psów ratowniczych do poszukiwań ludzi zaginionych w terenie otwartym i na gruzach, dowiedzieć się również o udziale psa w procesie rehabilitacji.

Udział w wydarzeniu wzięło także Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie oraz fundacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami:  Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Fundacja Aktywizacja, Fundacja Edukacji Nowoczesnej oraz Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom.

Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom opowiedziało o terapii z udziałem zwierząt, a na ich stoisku można było poznać psy i kury wspierające rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Wolontariusze opowiedzieli o możliwościach skorzystania ze wsparcia oraz aktywnego włączenia się w działania Stowarzyszenia. 

Sprawdź, co się będzie działo w Twojej okolicy, na www.zus.pl/dzienON.
Źródło oraz więcej informacji: na stronie www.zus.pl oraz www.its.waw.pl

Materiał wideo:
youtu.be/pjMWZsQW5TI
wetransfer.com/downloads/cd1d476dc8f8b083321f1a539991bd3b20190517195126/3a4e85a0a7dfce781db4e0586b3e3c1120190517195126/4d5edd

Mikołaj Krupiński
Rzecznik prasowy


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Dn. 24.08.2019 (sobota) przed godz. 19:00 na przejściu dla pieszych (skrzyżowanie ulic Wojaka Polskiego i Bałtyckiej) przeprowadzałąm rower. Przewróciłąm się i złamałam rękę. Świadków tego zdarzenia proszę o kontakt tel. 694930076 ■
■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ Postępowanie prokuratury będzie tu miało kilka płaszczyzn. Bezpośrednią przyczynę śmierci dwójki nastolatków będą badać biegli sądowi. Poza tym prokuratura wszczęła postępowanie w kierunku przyczyn wypadku drogowego w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prowadzone są również czynności związane z przesłuchaniem w charakterze świadków osób, które mogą posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia ■ Trwające prace poszukiwawcze nie przynosiły efektu. Dopiero zaangażowanie się prywatnej firmy zajmującej się pracami nurkowymi pozwoliło odnaleźć w Kanale Piastowskim ciała nastolatków. Na pomoc było jednak za późno. Oboje byli pod wodą około 2 godzin. Dwie godziny później, w akcję poszukiwawczą zaangażowała się prywatna firma pracepodwodne.com, która sprawdza grunt pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie toru wodnego. Na Kanale pojawił się ich statek do badania dna. O godz. 20.08 pod wodę zszedł jej płetwonurek. Około pół godziny później w wodzie znaleziono dwa ciała ■ Mieszkanka przestrzega: Ktoś znęca się nad kotami! Do redakcji zwróciła się Mieszkanka Świnoujścia, która przestrzega właścicieli, bądź osoby dokarmiające koty działkowe. W liście możemy przeczytać jakich okrucieństw się ktoś dopuścił wobec tych niewinnych zwierząt ■ Radni podzieleni w sprawie sytuacji w PEC-u. Opozycja domaga się szczegółowych wyjaśnień, stronnicy prezydenta popierają jego stanowisko o koniecznym postępowaniu sądowym. W obronie zwalnianego z pracy związkowca NSZZ "Solidarność" będzie dziś demonstrować przed zakładem, na ulicach i przed Urzędem Miasta ■ Kontrowersje wokół dopuszczenia do głosu przedstawiciela "Solidarności" na sesji Rady Miasta.Po jego wystąpieniu obrady przerwano w celu spotkania przewodniczących klubów radnych z prezydium rady ■ Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego do radnych Świnoujścia: "Prezes PEC-u w Świnoujściu, zwalniając przewodniczącego zakładowej "Solidarnosci" złamała kodeks pracy oraz ustawę o związkach zawodowych ■