POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [08.07.2019, 18:24:08] • zachodniopomorskie

Trzy niezwykłe pomysły. Oto stypendyści artystyczni marszałka

Trzy niezwykłe pomysły. Oto stypendyści artystyczni marszałka

fot. Organizator

Jazzowe mikrokoncerty w przestrzeniach miasta, poszukiwanie tego, co pomorskie poprzez scenariusz do filmu dokumentalnego oraz ilustrowana powieść dla dzieci. Te trzy artystyczne pomysły zostaną zrealizowane w ramach stypendium marszałka. W poniedziałek 8 lipca poznaliśmy stypendystów. Są nimi Michał Martyniuk, Aleksandra Rydzkowska, Katarzyna Wójcicka.

- Zawsze staramy się doceniać reprezentantów różnych dziedzin sztuki. Cieszę się bardzo, że mogę was poznać i jestem pewien, że będziemy spotykać się jeszcze w różnych okolicznościach. Życzę wam, abyście rozwijali swoje talenty i trzymam kciuki za wasze przedsięwzięcia - mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas spotkania ze stypendystami.

Michał Martyniuk jest pochodzącym ze Szczecina pianistą, klawiszowcem, kompozytorem i aranżerem. Ukończył studia o kierunku jazzowym, uzyskując dyplom Jazz Performance na Uniwersytecie w Auckland w Nowej Zelandii.

Jest m.in. współautorem projektu After 'Ours, który zrealizował razem z producentem Nickiem Williamsem. Na początku 2017 r. przeniósł się do Polski, nagrał jazzową płytę "Nothing to Prove", która miała premierę w sierpniu 2018 r. W tym roku został nominowany do nagrody Fryderyk za jazzowy debiut roku. W ostatnim czasie wrócił do Szczecina czego pierwszym sygnałem był koncert w ramach Szczecin Jazz Festiwal i to właśnie tu rozpoczął pracę na swoim kolejnym albumem. Miłość do rodzinnego miasta objawia się właśnie nowymi kompozycjami i planem związania się na dłużej ze Szczecińską sceną.

„JAZZ OKIEM PRZECHODNIA" to jego projekt stypendialny. Michał zagra 4 koncerty w zatłoczonych, reprezentacyjnych punktach Szczecina (Jasne Błonia, Plac Brama Portowa, Łasztownia, Plac Grunwaldzki) i postara się, aby przechodnie oderwali się na chwilę od codziennych obowiązków i skupili swoją uwagę na muzyce jazzowej. Całe przedsięwzięcie zostanie udokumentowane w postaci czterech niezależnych nagrań wideo i audio. Ten rodzaj StreetArt-owej sztuki ma za zadanie uchwycić cały proces - od dezorientacji przechodnia, przez pierwsze zwrócenie uwagi, aż po pełne skupienie lub totalną obojętność na muzykę w niecodziennym miejscu. Koncerty odbędą się w sierpniu i wrześniu.

Aleksandra Rydzkowska

Absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku Multimedia i Grafika Komputerowa. Skończyła również Italianistykę na Uniwersytecie Szczecińskim. Laureatka licznych nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich u międzynarodowych. Jej projekty były nagradzane i prezentowane na wystawach zarówno w kraju, jaki i w Europie, min. w Berlinie, Mediolanie, Grecji i ostatnim podczas Biennale Cow International Design Festival na Ukrainie. Jest współorganizatorką wystaw, warsztatów dla dzieci oraz wydarzeń z pogranicza sztuki, projektowania architektury wnętrz i design'u np. Festiwal Cubertura – Triennale Architektury Wnętrz w Szczecinie.

Temat przedsięwzięcia stypendialnego to development i napisanie scenariusza do filmu dokumentalnego opowiadającego o poszukiwaniach pomorskiej tożsamości.

Zamiast kontynuacji regionalnego konfliktu o polskość bądź niemieckość miasta, artystka zamierza skupić się na tym, co po prostu pomorskie. Spuścizna tej pomorskości znajduje się obecnie także poza granicami regionu, w odleglej Brazylii, do której w XIX wieku, wraz ze szczecińskimi kolonialistami, zawędrował pomorski dialekt (Pomerisch sprak), który pomału wymiera w Europie. Język, który zachował się w brazylijskim miasteczku Pomerode, założonym w 1961 r. przez szczecińskich kolonistów, przeżywa obecnie swoje odrodzenie. Został wprowadzony do szkół oraz zaczęto badania nad opracowywaniem jego wersji pisemnej. W ramach stypendium A. Rydzkowska przeprowadzi gruntowne badania na ten temat i porozmawia z autorytetami w kwestii Szczecina i języka pomorskiego, takimi jak dr Matthias Vollmer z Uniwersytetu w Greisfwaldzie czy prof. Ismael Tressman z Uniwersytetu w Santa Maria de Jetiba. Przeprowadzone zostaną rozmowy na terenie Szczecina, Niemiec a także podróż do Brazylii w celu znalezienie bohaterów filmu i zarysowania historii. Podczas podróży i prac nad scenariuszem podjęte zostaną próby stworzenia audiowizualnego archiwum pomorskiego dialektu — niemieckiego i brazylijskiego - by przekazać je odpowiednim instytucjom regionalnym, tak, by umożliwić zainteresowanym ewentualne badania tego tematu oraz by nie zniknął razem z ostatnimi Pomorzanami. Realizacja projektu: lipiec – grudzień 2019.

Katarzyna Wójcicka jest absolwentką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na kierunku Architektura i Urbanistyka. Jest laureatką nagród w konkursach oraz uczestniczką w wystawach indywidualnych zarówno architektonicznych, jak i ilustratorskich.

W ramach stypendium zamierza wydać ilustrowaną powieść dla dzieci: „Mysienoski. Czar zimy".

Książka przeznaczona jest dla młodego odbiorcy, który samodzielnie podejmuje się poznawania lektur, jak i dla dzieci, które słuchają czytania na głos. Dzięki umieszczeniu głównych bohaterów w Ieśnym świecie, czytelnik ma szansę poznać bliżej faunę i florę, które są przedstawione w przyjazny, a czasem tajemniczy sposób. W powieści nie zabraknie również elementów baśniowych i humorystycznych. Powieść jest narysowana w odręczny sposób przypominający lata 90. XX wieku.

Przedsięwzięcia będzie miało również na celu stworzenie ilustratorskiej strony internetowej powiązanej ze sklepikiem, w którym dostępna będzie zarówno wspomniana książka oraz plakaty czy pocztówki promujące tradycyjną sztukę ilustratorską dla dzieci oraz czytelnictwo. Realizacja projektu potrwa do grudnia 2019 r.

Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną przyznawane są od 2006 r. W tym roku na ten cel przeznaczonych zostanie łącznie 36 tys. zł. Każdy z trójki stypendystów otrzyma 12 tys. zł na realizację własnego projektu artystycznego.

O stypendia mogły ubiegać się osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie nie ukończyły 35 roku życia.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■