POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [08.11.2019, 18:02:18] • Świnoujście

Rada Miasta zdecydowanie przeciw kopalni gazu i ropy!

Rada Miasta zdecydowanie przeciw kopalni gazu i ropy!

fot. Sławomir Ryfczyński

15 radnych poparło sprzeciw, a tylko trzech wstrzymało się od głosu. W czasie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Świnoujścia, 7 listopada Rada Miasta podjęła uchwałę dot. oświadczenia w sprawie lokalizacji inwestycji związanej z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego.

Radni przystępowali do dyskusji na ten temat znając stanowisko prezydenta, który również był przeciwny takiej inwestycji. Sprzeciw zyskał obecnie jednak nowy wymiar. Uchwała Rady Miasta jest bowiem dokumentem zobowiązującym już prezydenta i administrację miejską do działań, które być może nawet zablokują plany inwestora. Dla kanadyjskiej spółki CEP ( Central European Petroleum Ltd.) pozostało też jednak światełko nadziei, gdyż swoją inwestycję mogą jeszcze uzgodnić z PL LNG lub ZMPSŚ. Na przekonanie do swojego projektu mają czas do grudnia. W przyszłym miesiącu ma odbyć się w tej sprawie kolejne specjalne spotkanie.

Sprawa a swój początek w 2016 roku, kiedy to Ministerstwo Środowiska ogłosiło przetarg na przyznanie koncesji na poszukiwanie i wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. Koncesję tą uzyskała właśnie firma Central European Petroleum Ltd z Kanady, która zapłaciła za tą koncesję ok. 129.000 zł, z czego największa część trafiła do budżetu miasta Świnoujście. Koncesję wydano dnia 1 grudnia 2017 roku i od tego czasu jak poinformowała pełnomocnik firma wydała na poszukiwania na terenie Polski, w tym na Wyspach Uznam i Wolin ok. 7 mln. Euro. Na wydanie koncesji, w tym poszukiwania i wydobycie gazu i ropy naftowej w 2016 r. wyraził zgodę Prezydenta Miasta Janusz Żmurkiewicz. Firma więc przez minione 2 lata prowadziła różne badania (w tym sejsmologiczne) na naszych terenach.

Obecnie wiadomo, że odkryto duże złoża gazu ziemnego na obszarze wodnym Morza Bałtyckiego na wysokości Warszowa i dlatego firma chce przystąpić do wykonania dwóch odwiertów o głębokości 3500 m, żeby pobrać odpowiednie próbki. Te odwierty zaplanowane zostały na czas ok. 5 lat. Po tym czasie firma i na podstawie wyników miałaby podjąć decyzję o przystąpieniu lub odstąpieniu od wydobycia.

Dlatego firmie potrzebna była dzierżawa działki na Warszowie, która z pierwotnej wielkości zapisanej we wniosku firmy CEP 3,85 ha została zmniejszona do wielości 2 ha. Z wnioskiem o dzierżawę i wylesienie spółka wystąpiła do Nadleśnictwa Międzyzdroje, które wyraziło jednak sprzeciw, gdyż deklarując chęć poszukiwań i ewentualnej eksploatacji złóż ropy i gazu na terenie Świnoujścia inwestor nie przedstawił konkretnych zamiarów dotyczących technologii, zagrożeń oraz rozmiarów i zabezpieczeń.

Kilka szczegółów przekazanych na sesji przez pana Marcina Springera - przedstawiciela CEP nie wystarczyło by przekonać radnych do zapalenia dla tej inwestycji zielonego światła.

Rajcy mieli różne obawy. Wydanie zgody na wydobycie już 3 lata temu, a dopiero teraz wystąpienie o opinię do Rady Miasta wypomniała prezydentowi miasta radna Joanna Agatowska. Przypomniała przy tej okazji, że podobnie prezydent postępował przez 4 lata w sprawie portu kontenerowego, gdzie mimo, że Prezydent wyraża oficjalnie swoją aprobatę dla terminala kontenerowego, to nigdy Rada Miasta nie zajęła w tej sprawie oficjalnego stanowiska.

"Nie godzi się Pan obecnie na wycięcie 2 hektarów lasów, a popiera Pan budowę portu kontenerowego, którego to budowa będzie wymagała wycięcia ok. 60 hektarów lasów. O co w tym wszystkim chodzi?" - dopytywała się radna Agatowska. "Przez decyzję części radnych z 9 września, kiedy oddaliście te tereny ZMPSŚ, zaraz się okaże, że tereny Warszowa całe będą zajęte pod działalność przemysłową, która zagraża walorom środowiskowym, turystycznym i uzdrowiskowym, na które teraz nawet Prezydent zwrócił uwagę, a których nie widział przy porcie kontenerowym" - dodała z wyrzutem radna. Nie spodobało się to Prezydentowi miasta, który zaatakował Agatowską, że nie widzi związku pomiędzy oboma tematami.

Radni zwracali uwagę, że obecnie mają do czynienia z podobną próbą. Inwestor najpierw zgłosił swój projekt do Ministerstwa Środowiska, gdzie uzyskał zgodę na działalność w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu w naszym pasie wybrzeża, a dopiero teraz szuka argumentów by przekonać władze miasta.

Obecny podczas sesji dyrektor ds. rozwoju portów w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Marek Trojnar potwierdził, że wiedza na temat planów inwestora jest obecnie niewystarczająca, aby zająć w tej sprawie jednoznaczne stanowisko. Dlatego dyrekcja portu z uwagą czeka na więcej informacji ze strony inwestora, ale nie wyklucza, że działalność wydobycia gazu będzie mogła być prowadzona obok portu kontenerowego. W podobnym tonie wypowiedzieli się przedstawiciele PL LNG, którzy nie wykluczyli możliwości poprowadzenia dalszych rozmów na temat wydobycia gazu przez spółkę z obszaru Warszowa.

Marek Niewiarowski przypomniał, że wszelkie prace wydobywcze, górnicze zawsze obarczone są ryzykiem spowodowania katastrofy ekologicznej, a taka działalność wiąże się z konsekwencjami, także tymi wyczuwalnymi po prostu w powietrzu. Zdaniem radnego taka działalność może stanowić realne zagrożenie dla statusu miasta uzdrowiskowego jakim obecnie jest Świnoujście.


W trakcie dyskusji padały jednak również pytania, czy przyszła kopalnia musi zajmować obszar ok. 2 ha, na którym to w planach ZMPSŚ znajdować się ma przeniesiony parking dla zaplecza plaży przeniesionej przy wybudowaniu portu kontenerowego, czy może udałoby się „przytulić ją do obszaru na którym spółka LNG prowadzi już działalność związaną z przeładunkiem gazu.

Reprezentujący inwestora Marcin Springer przekonywał, że spółka w ciągu najbliższych tygodni przedstawi kompletne dokumenty, które mogą przekonać radnych, że budowa odwiertów nie będzie wiązać się z zagrożeniami, których obawiają się świnoujścianie. Na następne spotkanie do Świnoujścia przyjechać ma również Zarząd firmy CEP.

Rada Miasta dała firmie miesiąc na przygotowanie prezentacji, a spotkanie w tej sprawie ma odbyć się jeszcze przed świętami. Bez względu na to, że sprawa będzie miała ciąg dalszy - radni przegłosowali sprzeciw dla dalszych prac związanych z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem gazu. Teraz firma ma otwartą drogę, albo do zmiany lokalizacji swojej wiertni, albo do drogi sądowej w sprawie dalszego prowadzenia prac objętych Koncesją Ministerstwa środowiska.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 42, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 42

Gość • Niedziela [10.11.2019, 09:43:20] • [IP: 176.221.123.**]

Mrozek i koledzy, dlaczego wstrzymujecie się od głosu w tak ważnej sprawie?Jako mieszkaniec Świnoujścia i sympatyk PIS jestem zdecydowanie za rozwojem przemysłowym miasta. Ten kierunek przyniesie korzyści całej Polsce. Przemysł naftowy to bogactwo portowy też. A wy się boicie zająć stanowisko w strachu przed kim? Jestem zdegustowany.

Gość • Niedziela [10.11.2019, 09:04:36] • [IP: 77.252.46.***]

16:03:32-Myślisz, że żydzi pozwolą nam się uniezależnić? Naiwna jesteś.

Gość • Sobota [09.11.2019, 16:03:32] • [IP: 178.238.253.**]

Fakt bicie piany, budowa tej inwestycji uniezależni nas od Nord strimu własnosć Rosji i Niemiec!

Gość • Sobota [09.11.2019, 15:02:17] • [IP: 37.47.140.***]

przecież koncesja na poszukiwania to nie jest to samo co koncesja na wydobycie. Nie okłamujcie ludzi. Koncesję na poszukiwania jest łatwo dostać ale to firma podejmuje ryzyko czy dostanie kiedyś na wydobycie no i tutaj nie dostanie. A jak jest to super dobrze wiedzieć, za 50 lat może się wykorzysta.

Gość • Sobota [09.11.2019, 12:25:57] • [IP: 62.69.251.***]

To tylko bicie piany w oczekiwaniu na 'prezenty' od firmy wydobywczej

Gość • Sobota [09.11.2019, 11:28:09] • [IP: 80.149.82.***]

Jeśli zmurkiewicz wydał zgodę na wydanie koncesji oraz na poszukiwanie i wydobycie to w czym problem ? Firma miała podstawy wierzyć że wydają te 7 milinów nie w ciemno. Najlepsze jest to że prezydent po raz kolejny wytarł sobie dupę radą miasta bo o ile pozwolenie wydał bez jej udziału to wycofał się już poprzez uchwałę jak zawsze nieświadomej czemu służą radzie. Jeśli dojdzie do procesów sądowych to argumentacja będzie prosta - rada nie dopuszcza wydobycia- a odszkodowanie zapłacą podatnicy no chyba że prezydent będzie poczuwał się do odpowiedzialności za swoje wcześniejsze decyzje i odda te 7 milionów ze swoich. Ehhhh na cholerę ta rada ? Dzieci we mgle, stado baranów pod rządami wilka.

Gość • Sobota [09.11.2019, 10:55:45] • [IP: 62.87.177.*]

Jurkiewicz, Staszynski i Mrozek się wstrzymali! Patrioci ale na pewno nie lokalni.

bela • Sobota [09.11.2019, 10:35:43] • [IP: 89.182.99.***]

odwierty ?! to KONIEC Swinoujscia !!

Gość • Sobota [09.11.2019, 10:14:56] • [IP: 77.165.138.***]

No to car beton zawiedziony, koperty nie dojdą do celu czyli do jego kieszeni i znajomych a mógł być taki biznes bhahaha, coraz gorzej mu idzie z darowiznami kieszeniowymi

Gość • Sobota [09.11.2019, 09:57:45] • [IP: 176.221.122.***]

Hahaha. Ale ta Ruda boli co niektórych pisowsko - żmurowych sługusów którzy by najlepiej chcieli żeby lud był ciemny i nie widział ich biznesowych układów, w których tylko chodzi o przerabianie miliardów przez znajome firmy. Swinoujście to nie prywatny folwark Kim Dżong Janusza. Takich ludzi jak Agatowska co się nie boją i walczą o mieszkańców powinno być więcej.

Gość • Sobota [09.11.2019, 09:55:59] • [IP: 5.173.176.***]

Biedaki ze świnoujścia jak tam wasze MOLO, hotel stoi i zarabia a gdzie wasze obiecanki??

Gość • Sobota [09.11.2019, 07:57:15] • [IP: 94.254.226.**]

JAK TU CZUĆ NIEMIECKĄ -ROSYJSKĄ PROPAGANDĘ . RUSKO NIFMIECKIE TROLE TU TYLKO CHODZI O PIENIĄDZE W KOŃCU MY BĘDZIEMY ZARABIAĆ . LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ STEROWAĆ TYM KILKU PŁATNYM ZDRAJCOM,

Gość • Sobota [09.11.2019, 07:53:46] • [IP: 5.173.146.***]

A kogo to obchodzi? Rada mędrców :-)

Gość • Sobota [09.11.2019, 07:52:18] • [IP: 94.254.226.**]

chcąc coś miec trzeba coś robić BURAKI . A NIE CIAGLE PŁACZ ZE BIEDA . A TAM TAK BOGATO, KAMIENIU ŁUPANY .

Gość • Piątek [08.11.2019, 23:45:54] • [IP: 176.221.122.**]

To tylko jest możliwe wita rozumita w tym PRL-owskim grajdołku i kwita, Najpierw burmistrz wyraża zgodę na koncesję, a po czterech latach informuje radnych, że taka koncesja została przez miasto wydana i protestuje przeciwko tej koncesji. Istny cyrk. A co na to radni, może dojrzeli już do wniosku, że nie da się tak dalej przez cztery lata i potrzeba dokonać cięcia.

Gość • Piątek [08.11.2019, 23:41:41] • [IP: 31.0.39.**]

To będzie rozłam w sld po tym głosowaniu. Nie dajcie się sterować z tylnego fotela tak jak to robi guru.

Gość • Piątek [08.11.2019, 23:08:57] • [IP: 77.252.46.***]

Bzdury pisze tu jeden gość. U niemieckich sąsiadów była trzy lata temu firma Engi, która chciała robić odwierty, ale mieszkańcy i właściciele hoteli nie zgodzili się na to badziewie. Były ostre protesty i demonstracje. Wtedy Engi powiedziało: nie to nie, pójdziemy na polską stronę i będziemy tam szukać gazu. Teraz zobaczymy, czy nasi znów się sprzedadzą za garsc paciorków.

LORD ADMIRALICJI • Piątek [08.11.2019, 22:58:35] • [IP: 176.221.122.**]

AD: Piątek [08.11.2019, 22:01:52] • [IP: 62.97.206.**] TO NIE BĘDZIE PUSTYNIA KONTENEROWA. W KAŻDYM TERMINALU KONTENEROWYM POWSTAJE WYSYPISKO ŚMIECI I TO CZĘSTO BARDZO NIEBEZPIECZNYCH DOSTARCZANYCH DO POLSKI PRZEZ BANDYCKIE KORPORACYJNE SZAJKI. KAŻDY KONTENER TO JEST ZAGADKA CO W NIM PRZYPŁYNIE. W PRZYSZŁOŚCI MOGĄ W TAKIM KONTENERZE PRZYSŁAĆ DRONY KTÓRE KORZYSTAJĄC Z SIECI 5G ZAATAKUJĄ TERMINAL LNG I ROPONOŚNE POLA. SKAŻONA PUSTYNIA TO BĘDZIE TAM GDZIE TERAZ LUDZIE I TURYŚCI MIESZKAJĄ. JAK BARDZO TRZEBA BYĆ TĘPYM I BEZMYŚLNYM, ABY PRZYPUSZCZAĆ, ŻE JAKAŚ BANDYCKA KORPORACYJNA SZAJKA ZROBI NAM DOBRZE?

Gość • Piątek [08.11.2019, 22:49:31] • [IP: 188.146.181.***]

a kto się wstrzymał?

Gość • Piątek [08.11.2019, 22:23:48] • [IP: 5.173.152.**]

a dostali już coś od tej firmy ci radni którzy się wstrzymali?? Już widzę to białe ferrari z obcą walutą

Gość • Piątek [08.11.2019, 22:01:52] • [IP: 62.97.206.**]

ale dno, lepiej zrobic pustynie kontenerowa rozjechana przez ciezarowki?

Gość • Piątek [08.11.2019, 21:48:09] • [IP: 185.13.106.***]

Dobra zmiana zrobi co zechce spec ustawą. A BAJECZKA O DOBRYM JASIU BETONIARZU DLA CIEMNEGO LUDU wszystko już dawno uzgodnione.

Gość • Piątek [08.11.2019, 21:06:03] • [IP: 31.0.66.***]

To SLD chciało żeby nam pod nosem jakieś Ruski odwierty robili? To dopiero by śmierdziało na odległość! !

Gość • Piątek [08.11.2019, 20:54:07] • [IP: 88.156.235.**]

Żenada tylko stać was na podwyżki dzierżawy gruntów.

Gość • Piątek [08.11.2019, 20:37:16] • [IP: 94.254.226.***]

No ciezko zeby byli za

Oglądasz 1-25 z 42
■ 13.07.2020 - Świnoujście – 3 osoby (młoda kobieta, mężczyzna w średnim wieku, dziecko) ■ 13.07.2020 - Świnoujście – 3 osoby (młoda kobieta, mężczyzna w średnim wieku, dziecko) ■ 13.07.2020 - Świnoujście – 3 osoby (młoda kobieta, mężczyzna w średnim wieku, dziecko)
■ Świnoujście - TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz 15 915 głosów - 65,92% DUDA Andrzej Sebastian 8 229 głosów - 34,08% ■ Kolejnych 5 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Świnoujściu ■ Stop prywatyzacji! Co ze stocznią w Świnoujściu? Dzisiaj 10 lipca 2020 godz. 16:00 Rondo w Łunowie, Świnoujście ■ Świnoujście – młoda kobieta zakażona wirusem SARS-CoV-2. Stan na godz: 10:00 ■ „Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. w okresie od 01 lipca do 30 sierpnia zachęca mieszkańców oraz osoby odwiedzające Świnoujście do korzystania z wakacyjnej linii nr 1 do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda ■ Lekarze, służby sanitarne, minister przypominają; w sklepach wciąż obowiązują maseczki !!! ■ Zalany serwer - w szpitalu miejskim. Serwer obsługujący komputery do badań w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły został zalany. Stanęła praca? Awaria wydarzyła się w środę: zalaniu uległ główny serwer odpowiedzialny za komunikację wydawania zleceń na badania, dostęp do bazy danych. Sytuacja jest patowa ■