POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [29.06.2020, 08:48:54] • zachodniopomorskie

Zlot Zimnowojenny wraca do Kołobrzegu

Zlot Zimnowojenny wraca do Kołobrzegu

fot. Organizator

W drugi weekend lipca Port Jachtowy opanują pasjonaci wojskowości. Trwać tam będzie VI Zlot Zimnowojenny. Po trzech latach organizacji tego wydarzenia w Podborsku, powraca do Kołobrzegu.

- Z wielu powodów czekaliśmy na ten moment z prawdziwym utęsknieniem. Obok widowiska historycznego „Bój o Kołobrzeg”, Zlot Zimnowojenny to sztandarowe, organizowane przez nas wydarzenie popularyzujące historię. Dziś wiemy, że będzie się mogło ono odbyć, co niezwykle nas cieszy – informuje Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. 11 i 12 lipca 2020 r. (sobota-niedziela) w Porcie Jachtowym – Marinie Solnej muzealnicy zapraszają na szóstą odsłonę popularnej w całym kraju imprezy, przypominającej burzliwe czasy tzw. zimnej wojny. Będzie to pierwsza w kraju impreza militarna po wiosennej fali pandemii Covid-19.

Przedsięwzięcie stworzy kilkudziesięciu rekonstruktorów, którzy wystąpią w mundurach z epoki, właścicieli zabytkowych pojazdów wojskowych oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek muzealnych m.in. z Piły oraz Stargardu. – Temat naszego spotkania to oczywiście tlący się od 1945 do 1992 r. konflikt między NATO a Blokiem Wschodnim. Zyskuje on na popularności od paru lat, ale szczerze mówiąc wciąż wiemy o nim niezbyt dużo, zwłaszcza w tajnym zakresie wojskowym. Nasze przedsięwzięcie ma ten stan rzeczy sukcesywnie zmieniać – zaznacza nasz rozmówca.

Na terenie Portu Jachtowego powstaną dwie strefy funkcjonujące w formie żywej ekspozycji muzealnej. U zbiegu ul. Warzelniczej i wjazdu na Most Portowy stanie ponad dwadzieścia pojazdów wojskowych i rozstawią swoje stanowiska odtwórcy historyczni. Będzie tam można obejrzeć na przykład radzieckie ciężarówki, samochody terenowe, wozy opancerzone i artylerię. Przed Redutą Bagienną zorganizowana będzie strefa edukacyjna, w której zapoznamy się na przykład z aktualnymi ofertami muzeów militarnych z regionu, obejrzymy mobilne wystawy czy będzie można wziąć udział w aktywnościach przygotowanych przede wszystkim dla najmłodszych zwiedzających.

By zachować obowiązujące zasady bezpieczeństwa, do obu sektorów wejdziemy tylko w jednym miejscu. – Jednorazowo na terenie wydarzenia nie będzie mogło przebywać więcej niż 150 osób. Na bramkach będzie również obowiązek dezynfekcji dłoni. Środki odkażające znajdą się ponadto na każdym stanowisku oraz przy każdym pojeździe, jak również w punkcie informacyjnym imprezy. Do wozów bojowych niestety nie będzie można wsiadać. Będziemy też stale przypominać o zachowaniu odpowiedniego dystansu zwłaszcza tam, gdzie znajdzie się nieco więcej osób. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze – wylicza dyrektor Ostasz. Jednocześnie informuje, że przygotowany przez muzealników, szczegółowy plan zabezpieczenia zlotu został pozytywnie oceniony przez Państwowy Graniczny Inspektorat Sanitarny w Świnoujściu, który sprawuje pieczę nad terenem Portu Jachtowego.

VI Zlot Zimnowojenny rozpocznie się w sobotę, 11 lipca 2020 r. o godz. 11.00. Tego dnia teren wydarzenia będzie dostępny dla zwiedzających do godz. 19.00. W niedzielę, 12 lipca zlotowisko funkcjonować będzie od 11.00 do 15.00. Wstęp dla widzów jest bezpłatny.

Wydarzenie powstało przy wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego.

Magdalena Chmielewska
Referent ds. administracyjno-kadrowych
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Wtorek [30.06.2020, 04:16:35] • [IP: 62.69.229.**]

A czy będą pokazowe wybuchy atomowe?

Oglądasz 1-1 z 1
■ 13.07.2020 - Świnoujście – 3 osoby (młoda kobieta, mężczyzna w średnim wieku, dziecko) ■ 13.07.2020 - Świnoujście – 3 osoby (młoda kobieta, mężczyzna w średnim wieku, dziecko) ■ 13.07.2020 - Świnoujście – 3 osoby (młoda kobieta, mężczyzna w średnim wieku, dziecko)
■ Świnoujście: TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz 15 915 głosów - 65,92%, DUDA Andrzej Sebastian 8 229 głosów - 34,08% ■ Kolejnych 5 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Świnoujściu ■ Stop prywatyzacji! Co ze stocznią w Świnoujściu? Dzisiaj 10 lipca 2020 godz. 16:00 Rondo w Łunowie, Świnoujście ■ Świnoujście – młoda kobieta zakażona wirusem SARS-CoV-2. Stan na godz: 10:00 ■ „Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. w okresie od 01 lipca do 30 sierpnia zachęca mieszkańców oraz osoby odwiedzające Świnoujście do korzystania z wakacyjnej linii nr 1 do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda ■ Lekarze, służby sanitarne, minister przypominają; w sklepach wciąż obowiązują maseczki !!! ■ Zalany serwer - w szpitalu miejskim. Serwer obsługujący komputery do badań w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły został zalany. Stanęła praca? Awaria wydarzyła się w środę: zalaniu uległ główny serwer odpowiedzialny za komunikację wydawania zleceń na badania, dostęp do bazy danych. Sytuacja jest patowa ■