POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [08.07.2020, 23:32:38] • zachodniopomorskie

Historia Latającej Fortecy z Jeziora Stolsko uwieczniona w książce

Historia Latającej Fortecy z Jeziora Stolsko uwieczniona w książce

fot. Organizator

Muzuem Oręża Polskiego w Kołobrzegu otrzymało egzemplarz książki p.t.: „Bombowiec w Polskim Jeziorze. Duch z Bassingbourn” autorstwa Brinleya Morgana. Jest to historia boeinga B17G, numer LG-Q 44-46117, samolotu Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych, zwanego Latającą Fortecą, który zakończył swoją krótką karierę 21 czerwca 1944 r. w Jeziorze Stolsko koło Szczecina.

Samolot wchodził w skład 322. Dywizjonu, 91. Grupy Bombowej 8. Armii Powietrznej USA i 21 czerwca 1944 r. brał udział w nalocie na Berlin. Grupa bombowców została zaatakowana przez liczne niemieckie myśliwce. Samolot pilotowany przez porucznika O'Bannona został ostrzelany, oderwał się od grupy i w desperackiej próbie ratowania się obrał kurs do neutralnej Szwecji.

Po zestrzeleniu cała załoga, za wyjątkiem sierżanta Amosa Estrady, dostała się do niewoli. Podoficer, ratując się skokiem na spadochronie, zginął ostrzelany przez Messerschmitta 410. Podczas feralnego lotu w skład załogi samolotu wchodzili: dowódca Robert O'Bannon, drugi pilot Thomas Fitzgerald, nawigator Nathan Bartman, bombardier Arnold Ostwald, górny strzelec Irving E. Lewis, radiooperator Benjamin Goldman, dolny strzelec Herbert McCutchan, boczny strzelec Jose Fioretti oraz tylny strzelec Amos Estrada. 

Jest to cenna dla nas pozycja, ponieważ Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu już posiada w swoich zbiorach wydobyte wiele lat temu fragmenty samolotu.9 czerwca 2020 r., decyzją Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie muzeum otrzymało wydobyte w ostatnich latach z Jeziora Stolsko elementy opisanej w publikacji maszyny. Są to m.in.: fragmenty poszycia, części dźwigarów, elementy wyposażenia kabiny radiooperatora, szczątki rozbitej wieżyczki dolnej, fragmenty kabiny bombardiera oraz kabiny pilotów, elementy wyposażenia członów załogi, gumowy zbiornik paliwa ze skrzydła oraz śmigło. Wybrane elementy maszyny będą prezentowane na znajdującej się w muzeum wystawie poświęconej szeroko rozumianej Archeologii Lotniczej, która obecnie ulega kompleksowej modernizacji lub trafią do współpracujących z nami placówek muzealnych.

W październiku ubiegłego roku w Muzeum gościliśmy również rodzinę Irvina Howarda Lewisa, górnego strzelca i członka załogi oraz Brinleya Morgana, autora książki.

Magdalena Chmielewska
Główny specjalista ds. kadr i PR
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Stowarzyszenie Forum Uznam Wolin zaprasza na koncert dla dzieci w ramach wakacyjnej akcji LANS - czyli letnia aktywność na scenie. Już w najbliższy piątek 7 sierpnia od godziny 17:00 na placu zabaw Platanowy Raj przy ulicy Malczewskiego rozpoczynamy nasze działania skierowane do najmłodszych użytkowników tego miejsca. Nie ma ograniczeń wiekowych, a biletem wstępu jest uśmiech i wesoły nastrój. W programie są przewidziane atrakcje i animacje dla dzieci oraz koncert muzyczny. Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy i do LANSU! :) ■
■ UPAŁY - Stopień zagrożenia 2: Prognozuje się upały, temperatury powietrza w ciągu dnia osiągać będą do 30°C/33°C, zaś w nocy 18°C/21°C ■ Minister Edukacji Narodowej zdecydował: rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września, a dzieci pójdą do szkoły! 1 września szkoły otworzą swoje podwoje dla uczniów, a ci spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji. W kolejnych dniach nauka także odbywać się będzie w szkołach-poinformowało MEN ■ Nadal obowiązuje zakaz wjazdu turystów jednodniowych z innych niemieckich landów związkowych oraz z innych krajów w ogóle. Zakaz ten będzie obowiązywał na pewno do końca sierpnia ■ Bez dodatkowej dyskusji radni zaakceptowali plan ustalenia sieci projekty publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez miasto jak i sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych ■ ZGM po zmianach ma przejąć siedzibę Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Wyspiańskiego 35 c. Na zmiany związane z przekształceniem oraz ulokowaniem w nowej siedzibie władze miasta przewidują czas do końca września ■ Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie rekompensaty dla spółki ZGM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z tytułu realizacji zadań własnych Gminy Miasto Świnoujście ■