POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [11.10.2020, 22:25:53] • Polska

APEL Zarządu Związku Miast Polskich o odpowiedzialne traktowanie polskiego społeczeństwa podczas epidemii COVID-19

Zarząd Związku Miast Polskich z ubolewaniem stwierdza, że nasze – formułowane przez osoby pono-szące odpowiedzialność za społeczności lokalne – apele do rządzących były i są systematycznie igno-rowane, pomimo że dotyczą spraw związanych ze zdrowiem i życiem Polaków.

Jeszcze w marcu br. apelowaliśmy o rozważenie możliwości ogłoszenia w Polsce stanu klęski żywiołowej, który umożliwiłby legalne wprowadzanie niezbędnych ograniczeń oraz podejmowanie zgodnych z Konstytucją decyzji, także tych politycznych. Zamiast tego wykorzystywano ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych, ewidentnie nadużywając zawartych w niej regulacji, a nam zarzucano prowadzenie działalności politycznej.

Podejmowano na najwyższym szczeblu nielegalne decyzje, forsując rozwiązania, które w każdej chwili mogą być podstawą roszczeń odszkodowawczych, a nawet podważenia ważności kluczowych dla państwa wyborów. Te bowiem odbyły się po konstytucyjnym terminie, bez wykorzystania jedynej przewidzianej w Konstytucji podstawy do ich opóźnienia.

Wykorzystując chwilowy spadek dynamiki zachorowań, kolejne decyzje podejmowano w atmosferze coraz większego lekceważenia istniejących zagrożeń. To między innymi spowodowało, że zaniechano adekwatnych do skali wyzwań przygotowań do drugiej fali pandemii. Tak należy ocenić zarówno majowy powrót do przedszkoli i żłobków, jak i wrześniowe, bezrefleksyjne otwarcie szkół i przedszkoli, którym nie zapewniono żadnego wsparcia w postaci systemowych rozwiązań zabezpieczających zdrowie nauczycieli, uczniów i ich rodzin. Po wakacyjnym rozluźnieniu społecznej samodyscypliny było oczywiste, że konsekwencje będą dotkliwe już po kilku tygodniach. Jak się okazuje, nagła dymisja poprzedniego ministra zdrowia, który wypoczywał w Hiszpanii zamiast wykorzystać czas wakacji do zintensyfikowania przygotowań systemu ochrony zdrowia na drugą falę zachorowań, rodzi obecnie poważne skutki, które grożą załamaniem całego systemu opieki zdrowotnej. Kończą się leki i wolne łóżka na oddziałach zakaźnych, respiratory znajdują się w magazynach, a nie w miejscach, gdzie mogłyby pomóc w ratowaniu życia chorych. Nie zabezpieczono również niezbędnej liczby szczepionek na grypę, które mogłyby ograniczyć ryzyko zachorowań na tę zawsze niebezpieczną w okresie jesienno-zimowym chorobę.

Dlatego apelujemy o natychmiastowe wycofanie się z kontrowersyjnych, nikomu obecnie nie-potrzebnych ustaw (zwłaszcza obniżających bez rekompensaty dochody społeczności lokalnych), zaprzestanie jałowych sporów i podjęcie działań, które pozwolą na skuteczne zmierzenie się z szybko rosnącą dynamiką zachorowań. Równocześnie deklaruje¬my, że jesteśmy zawsze gotowi do partnerskiej i merytorycznej współpracy we wszystkich obszarach, gdzie może to przynieść pozytywne rezultaty.

Polacy zasługują na to, aby ich życie i zdrowie stało się rzeczywistym priorytetem rządzących. Sprawowanie władzy to nie tylko podział łupów i wpływów, ale przede wszystkim służba i odpowiedzialność.

Za Zarząd Związku
Zygmunt Frankiewicz PREZES ZWIĄZKU


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ W związku z wprowadzeniem czerwonej strefy turniej VIII Mistrzostwa Świnoujścia w Scrabble zostaje odroczony ■ Zakażenia wirusem SARS-CoV-2 stan na 23.10.20 znowu 17 osób (7 kobiet w średnim wieku, 4 starsze kobiety, 4 mężczyzn w średnim wieku, 2 starszych mężczyzn) ■ Zakażenia wirusem SARS-CoV-2 stan na 22.10.20 m. Świnoujście – 17 osób (9 kobiet w średnim wieku, 1 starsza kobieta, 4 mężczyzn w średnim wieku, 3 starszych mężczyzn) ■ Urząd Miasta Świnoujście: Sześć osób aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku ze stwierdzeniem u nich wirusa SARS-CoV-2. Większość pracowników, którzy w ostatnich dniach przebywali na kwarantannie, po jej zakończeniu i negatywnym wyniku w kierunku obecności wirusa, wróciło już do pracy. Na kwarantannie pozostają trzy osoby - informuje Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych ■ Promenada zmienia kolor? Po ostatnich wichurach i sztormie, promenada zmieniła wygląd. Przybrała typowo jesienne barwy. Wiatr, który łamał i wyrywał drzewa z korzeniami, znacznie przerzedził ich korony. Spadło mnóstwo liści i igieł, to normalne przy jesiennych porywach wiatru. Jednak wietrzna pogoda skończyła się w czwartek, a skutki widać do tej pory ■