POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [31.10.2020, 21:47:37] • Polska

Być albo nie być...w urzędzie? Oto jest pytanie!

Być albo nie być...w urzędzie? Oto jest pytanie!

fot. Organizator

Jak pójdę, to na pewno załatwię! Niekoniecznie. Równie skutecznie sprawy urzędowe możesz załatwić przez internet. To wygodne, a co dzisiaj najważniejsze – także bezpieczne. #zostańwdomu

Wielu pamięta czasy, kiedy wizyta w urzędzie była niezbędna do złożenia wniosku o dowód osobisty, założenia firmy, zgłoszenia narodzin dziecka i wielu innych spraw związanych z naszym prywatnym i zawodowym życiem. Część osób myśli, że wciąż tak jest. I to właśnie ich chcemy przekonać, że można inaczej... przez internet.

I Ty możesz zostać e-Polakiem!

Niezależnie od tego, ile masz lat, gdzie mieszkasz, i czym się zajmujesz – Ty też możesz być e-Polakiem. To nic trudnego. Przekonujemy o tym w ramach kampanii „e-Polak potrafi!". Idzie nam całkiem nieźle. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób zamiast wizyty w urzędzie wybiera wizytę na portalu GOV.pl.

- To miejsce, gdzie znajdziemy wszystkie e-usługi, czyli sprawy urzędowe, które można załatwić online. Ich też jest coraz więcej – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W przekonywaniu Was do e-administracji pomaga nam aktor Michał Czernecki, ambasador kampanii „e-Polak potrafi!". Po spotach i instruktażach, które wspólnie przygotowaliśmy, tym razem mamy dla Was coś innego... Koniecznie obejrzyjcie!

Być albo nie być...w urzędzie | e-Polak potrafi! – obejrzyj film.

Dla wszystkich

Teraz już sami widzicie, że nasze e-usługi są dla wszystkich – świeżo upieczonych rodziców, przedsiębiorców, seniorów, juniorów, no i panien młodych...

A jak zacząć przygodę z e-administracją? Od założenia profilu zaufanego. To dzięki niemu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. To ważne, urzędnik odbierający Wasz elektroniczny wniosek musi wiedzieć, że Wy to na pewno Wy.

Profil zaufany można założyć na kilka sposobów. Najprostszy i najszybszy to za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Mogą z niego skorzystać osoby, które mają konto w największych polskich bankach, w tym spółdzielczych. Cały proces trwa kilka chwil.

Drugi sposób to wypełnienie internetowego wniosku, a później wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających. Macie na to 14 dni od złożenia wniosku. Jednak obecnie nie polecamy Wam tego sposobu. Lepiej zostać w domu i unikać, jeśli możecie, niepotrzebnych spotkań. Jednak nie jest tak, że zostawiamy Was bez wyjścia. To nie w naszym stylu!

Możecie założyć tymczasowy profil zaufany. Jest równie skuteczny jak ten tradycyjny. Różnica jest jednak taka, że jest ważny 3 miesiące (tradycyjny 3 lata). Za to możecie go potwierdzić podczas wideospotkania z urzędnikiem.

Wszystko o profilu zaufanym, w tym szczegółowe instrukcje jak go złożyć, znajdziecie na www.gov.pl/gov/zaloz-profil-zaufany

Sporo spraw

To na koniec – szybkie informacje o najpopularniejszych e-usługach:

Uzyskaj dowód osobisty – dzięki niej bez wychodzenia z domu złożysz wniosek o nowy dokument tożsamości. Zrób to jeśli masz 18 lat lub Twój stary dowód stracił ważność. Wszystko czego potrzebujesz to profil zaufany i zdjęcie. Dokument, który odbierzesz będzie e-dowodem, czyli dowodem z warstwą elektroniczną.

Zgłoś urodzenie dziecka – na dopełnienie tego obowiązku rodzice mają 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Dzięki tej e-usłudze w kilka chwil, bez wychodzenia z domu, urzędowo nadacie dziecku imię, zameldujecie malucha, zawnioskujecie o jego PESEL.

Wyślij pismo ogólne – to prawdziwa e-usługowa petarda! Dzięki niej możecie załatwić, a przynajmniej zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej.

Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu - jeśli kupujecie lub sprzedajecie auto, powinniście zgłosić to do urzędu. Nie ma mowy o staniu w kolejce, możecie to zrobić przez internet. Wszystko dzięki naszej e-usłudze!

Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego - potrzebujesz odpisu aktu urodzenia lub małżeństwa, a do urzędu daleko? Nie musisz tam iść. Załatw to przez Internet.

Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy - #zostanwdomu i zamelduj się w nim online. To możliwe! Co więcej, dzięki naszej e-usłudze od ręki możecie też zdobyć dokument potwierdzający zameldowanie. à Pobierz dokument o zameldowaniu

Moglibyśmy tak długo wymieniać... Wszystkie e-usługi znajdziecie na www.GOV.pl. Na pewno każdy znajdzie coś tam dla siebie. Pamiętajcie – e-Polak potrafi!

Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ OSTRZEŻENIE NUMER 72/I/2021 OBLODZENIE / GOŁOLEDŹ, OPADY MARZNĄCE od godz. 20:00 dnia 23-01-2021 do godz. 09:00 dnia 24-01-2021. Przebieg: Wraz ze spadkiem temperatury powietrza i gruntu do i poniżej 0°C prognozuje się występowanie oblodzeń, a także marznących opadów deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu lub mżawki powodujących gołoledź. Skutki: śliskie powierzchnie dróg i chodników; utrudnienia komunikacyjne; zjawisko gołoledzi ■ Szybkie testy antygenowe w kontenerze obok laboratorium. Nie trzeba się rejestrować. W kontenerze obok laboratorium wykonujemy szybkie testy antygenowe. Próbki pobieramy w godzinach od 10 do 12 przez siedem dni w tygodniu. Na badania te nie trzeba się rejestrować. Należy mieć ze sobą dokument tożsamości oraz dowód wpłaty. Przypominamy, że wpłat można dokonać przelewem (wszystkie informacje dotyczące testu łącznie z numerem konta znajdą Państwo TUTAJ szpital-swinoujscie.pl/strona/menu/83_testy_sars-cov-2__covid_-19) lub bezpośrednio w laboratorium. Cena testu antygenowego to 80 złotych. Zapraszamy! ■ Zmarł Tadeusz Gala: były wiceprezydent Świnoujścia, oddany miastu i jego mieszkańcom ■ Nie żyje 25 - letnia kobieta ranna w wypadku koło Dargobądza. Jej stan od początku określano jako bardzo ciężki ■