POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [24.10.2020, 17:22:34] • Świnoujście

Najnowsze informacje dla mieszkańców Świnoujścia pracujących w Niemczech

Mamy najnowsze informacje na temat nowych przepisów dotyczących osób dojeżdżających do pracy w Niemczech. W ten sposób chcemy rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości odnośnie aktualnej sytuacji. Władze Meklemburgii – Pomorza Przedniego stawiają sprawę jasno, w tym momencie najważniejszym dla nich celem jest zabezpieczenie możliwości dalszej pracy dla Polaków, zagwarantowanie opieki medycznej, a dla uczniów i studentów możliwości kontynuowania nauki.

Oficjalny komunikat prasowy w tej sprawie otrzymaliśmy od rządu kraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego drogą mailową. Publikujemy go poniżej w całości.

Rząd niemiecki od najbliższej soboty zaklasyfikował Polskę jako obszar ryzyka. "Naszym celem jest dalsze zabezpieczenie możliwości pracy dla osób dojeżdżających do pracy z Polski, ale także dla osób dojeżdżających z Meklemburgii-Pomorza Przedniego do Polski, zagwarantowanie opieki i umożliwienie zaplanowanych zabiegów medycznych. Ponadto chodzi również o umożliwienie dalszego prowadzenia działalności na przykład w hotelach, zakładach gastronomicznych, handlu i przemyśle wytwórczym oraz w sektorze medycznym. Również krewni pierwszego stopnia mogą się spotkać", powiedział w piątek Minister Gospodarki, Pracy i Zdrowia Meklemburgii-Pomorza Przedniego Harry Glawe.
Zwolnienia dla pracowników transgranicznych i przygranicznych
"Biorąc pod uwagę obecny, niestety bardzo dynamiczny rozwój liczby zakażeń, oczywiste jest, że istnieje potrzeba wprowadzenia wyjątków, które umożliwią pracownikom transgranicznym i przygranicznym wjazd do Meklemburgii-Pomorza Przedniego, na przykład w celu prowadzenia działalności zawodowej", kontynuował Glawe.
W związku z tym Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Zdrowia wydało wytyczne dla powiatów i miast na prawach powiatu w sprawie sposobów postępowania z odstępstwami od kwarantanny dla pracowników transgranicznych i przygranicznych.
1. Warunkiem jest spełnienie następujących dodatkowych standardów bezpieczeństwa i higieny:
złożenie codziennego oświadczenia pracodawcy, szkoleniowcowi, zleceniodawcy, dyrekcji szkół lub uniwersytetu, w którym stwierdza się, że osoba wjeżdża do kraju nie ma objawów wskazujących na chorobę COVID-19 zgodnie z aktualnymi kryteriami Instytutu im. Roberta Kocha oraz
w przypadku osób pełnoletnich zapewnione zostanie cotygodniowe badanie w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.
 
Wówczas odstępstwa od obowiązku odbycia kwarantanny będzie miał zastosowanie w przypadku następujących grup osób:

1. osoby, które mają miejsce zamieszkania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i które w celu wykonywania zawodu lub kształcenia, odbywania studiów lub szkolenia zawodowego koniecznie udają się do miejsca wykonywania zawodu, odbywania nauki lub szkolenia znajdującego się w obszarze ryzyka według § 1 ust. 4 rozporządzenia Meklemburgii - Pomorza Przedniego dot. kwarantanny i regularnie powracają do miejsca zamieszkania,
2. albo osoby, które mają miejsce zamieszkania w obszarze ryzyka według § 1 ust. 4 rozporządzenia Meklemburgii - Pomorza Przedniego dot. kwarantanny i które w celu wykonywania zawodu lub kształcenia, odbywania studiów lub szkolenia zawodowego koniecznie udają się do miejsca wykonywania zawodu, odbywania nauki lub szkolenia znajdującego się w Meklemburgii - Pomorzu Przednim i regularnie powracają do miejsca zamieszkania.
Konieczność należy poświadczyć zaświadczeniem od pracodawcy, szkoleniowca, dyrekcji szkół lub uczelni. W przypadku przerwy dłużej niż dwa tygodnie (np. w związku z urlopem), obowiązkowym jest - przed wznowieniem działalności udowodnienie negatywnego wyniku testu,który na żądanie musi zostać przedstawiony właściwemu organowi.
Nie muszą spełniać żadnych dodatkowych wymagań
2. Osoby wjeżdżające w celu wizyty krewnych pierwszego stopnia, małżonków lub partnerów, którzy nie są członkami tego samego gospodarstwa domowego lub z tytuł wspólnej opieki lub prawa do kontaktów z dzieckiem.
3. Osoby podróżujące w celu uzyskania pilnej pomocy medycznej. Pilną potrzebę medyczną należy poświadczyć zaświadczeniem lekarskim
4. punkty od 1 do 3 mają zastosowanie tylko wtedy, gdy wymienione w nich osoby nie wykazują żadnych objawów wskazujących na chorobę COVID-19 w rozumieniu kryteriów Instytutu im. Roberta Kocha.
Podstawowe regulacje rozporządzenia dot. kwarantanny
Zasadniczo przepisy kraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego dotyczące kwarantanny przewidują iż osoby wjeżdżające do Meklemburgii-Pomorza Przedniego z zagranicy i przebywające w strefie ryzyka w dowolnym momencie w ciągu 14 dni przed wjazdem są zobowiązane do natychmiastowego udania się bezpośrednio do własnego domu lub innego odpowiedniego miejsca zakwaterowania. Przez okres 14 dni po wjeździe muszą pozostać na stałe w izolacji; dotyczy to również osób, które granicę Republiki Federalnej Niemiec przekroczył w innym kraju związkowym.
Kwarantanna może zostać zakończona wcześniej. W przypadku osób wjeżdżających z zagranicznego obszaru ryzyka wymagane jest, aby wynik wstępnego badania molekularnego na obecność zakażenia koronawirusem SARSCoV-2 był ujemny i aby ten wstępny wynik badania został zweryfikowany przez ponowne badanie po 5 do 7 dniach.
W uzasadnionych przypadkach zwolnienia z obowiązku odbycia kwarantanny mogą być przyznane z urzędu lub na wniosek, pod warunkiem, że jest to uzasadnione po rozważeni wszystkich zaangażowanych interesów (§ 2 ust. 3 rozporządzenia dot. kwarantanny).

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Wtorek [27.10.2020, 15:35:30] • [IP: 85.219.172.***]

Pracuj w Świnoujściu bez testów, a wy daliście się wydymać pracownikom z Ukrainy, i pozostałej hołocie, sami jesteście sobie winni a teraz musicie żebrać o prace i usługiwać potomkom h-.-.

Gość • Niedziela [25.10.2020, 00:32:18] • [IP: 89.151.36.***]

Co znaczy ''zapewnione zostanie'' badanie testem czyli KTO zapewni? Pracodawcy są zobowiązani zapewnić czy zwykły pracownik ma wykonywać na swój koszt 4 testy w miesiącu?

Gość • Sobota [24.10.2020, 22:09:56] • [IP: 176.221.122.***]

jesli pracujacy w Heringsdorfie mial kilka dni przerwy, ma zaswiadczenie od pracodawcy ale chce zrobic test na covid w miejscu pracy, czy zostanie normalnie wpuszczony, zeby zrobic ten test czy od razu kwarantanna ?

Gość • Sobota [24.10.2020, 18:08:45] • [IP: 31.11.131.***]

Zadziwiające jak niemiecki bełkot urzędniczy podobny jest do polskiego...

Oglądasz 1-4 z 4
■ Ogrody działkowe Nad Zalewem z przerwą w dostawie prądu 24 listopada ENEA Operator sp. z o.o. - planowane wyłączenia. Obszar Świnoujście w dniach: 2020-11-24, w godzinach: 24 lis 08:00 - 24 lis 17:00 w miejscowości Świnoujście ogrody działkowe Nad Zalewem ■
■ Ogrody działkowe Nad Zalewem z przerwą w dostawie prądu 24 listopada ENEA Operator sp. z o.o. - planowane wyłączenia. Obszar Świnoujście w dniach: 2020-11-24, w godzinach: 24 lis 08:00 - 24 lis 17:00 w miejscowości Świnoujście ogrody działkowe Nad Zalewem■ Piątek: Świnoujski strajk kobiet protestował z hasłem: Macie krew na rękach. Część uczestników została spisana przez policję ■ Co za czasy. Nie było wolnej karetki, a 71 - letniego mężczyznę do śmigłowca LPR-u przewieziono prywatnym samochodem w asyście wozów strażackich! Zobacz film! ■ Rada Miasta Świnoujście jednogłośnie przyjęła apel do Premiera Rządu R.P. o natychmiastowe wstrzymanie przetargu na tereny świnoujskiego oddziału Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia"S.A. ■ Infolinia dla Seniorów powyżej 70 lat: w ramach programu „Wspieraj Seniora” - 22 505 11 11 Jeśli jesteś Seniorem, który skończył 70 rok życia, nie masz rodziny, znajomych lub sąsiadów, którzy mogliby Ci pomóc w zakupach, zadzwoń na infolinię ■ Z informacji przekazanych nam przez poznańską prokuraturę wynika, że w trakcie brawurowej akcji żandarmów zatrzymano 5 osób: 3 żołnierzy i 2 osoby cywilne oraz zarekwirowano kokainę i marihuanę. Sprawa może mieć charakter rozwojowy, w tle pojawiają się poważne zarzuty. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące posiadania, wprowadzenia do obrotu substancji psychotropowych, udzielania środków innym osobom oraz udzielania celem osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. - Wszczęte 25 października śledztwo dotyczy wprowadzenia do obrotu w Świnoujściu i Wolinie substancji psychotropowych, w tym kokaina i inne. Śledztwo prowadzi oddział Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, zatrzymano 3 żołnierzy i 2 osoby cywilne przedstawiono im zarzuty z art. 56 ust.1, art. 58. ust. 1, art. 59 ust. 1 i 62. ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W trakcie przeszukań zabezpieczono narkotyki: marihuanę i kokainę – informuje rzecznik poznańskiej prokuratury, Łukasz Wawrzyniak ■ Ponad 200 pracowników i 100 kooperantów stoczni na bruk? Przyszły nabywca terenów stoczniowych w Świnoujściu nie będzie mógł prowadzić na nich działalności stoczniowej. - Ta decyzja będzie miała istotny wpływ na stan zachodniopomorskiej gospodarki morskiej - alarmuje Zachodniopomorski Klaster Morski. I pisze list otwarty ■