POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [19.11.2020, 10:00:10] • zachodniopomorskie

Ponad 13 mln zł na modernizację sieci Enei Operator w Zachodniopomorskiem

Ponad 13 mln zł na modernizację sieci Enei Operator w Zachodniopomorskiem

fot. Organizator

Ułatwienia w przyłączaniu do sieci energetycznej odnawialnych źródeł energii, optymalizacja potencjału sieci oraz zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii - to cele projektu realizowanego w Pyrzycach przez Eneę Operator. Projekt otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych, a jego realizacja potrwa do 2023 r.

Mieszkańcy i przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego z okolic Pyrzyc zainteresowani wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i produkcją własnego prądu wkrótce będą korzystać ze zmodernizowanej sieci energetycznej. Głównym elementem projektu Enei Operator jest przebudowa stacji elektroenergetycznej (WN/SN) transformującej wysokie napięcie na średnie w Pyrzycach. Prace obejmą kompleksową modernizację obiektu, w tym wymianę rozdzielnicy średniego napięcia, wymianę transformatorów na jednostki o wyższej mocy, przebudowę części liniowych średniego napięcia, a także modernizację systemu telemechaniki i systemu łączności.

Wartość inwestycji to ponad 13,5 mln zł, w tym 4 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Zarząd Enei Operator i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego podpisali umowę o dofinansowaniu tego ważnego projektu, którego celem jest zwiększenie potencjału sieci elektroenergetycznej do odbioru energii z OZE.

– Podpisanie kolejnej umowy na dofinansowanie naszych działań ze środków Unii Europejskiej wspomaga konsekwentną realizację programu tworzenia sieci inteligentnej na obszarze północno-zachodniej Polski. Realizacja tego projektu pozwoli nam przede wszystkim zdecydowanie efektywniej zarządzać zdalnie siecią, a także zredukować straty energii elektrycznej. Poszerzy również możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii, co jest priorytetem w proekologicznych działaniach Grupy Enea – poinformował Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Korzyści z modernizacji odczują także mieszkańcy innych regionów województwa, ponieważ modernizacja dotyczy stacji energetycznej kluczowej dla sieci w całym regionie. Enea Operator poprawi warunki zasilania, wzrośnie poziom bezpieczeństwa, ciągłości i niezawodności dostaw energii elektrycznej w Zachodniopomorskiem. Zakończenie całości prac przewidziano na 2023 r.

Danuta Tabaka


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Rozpoczyna się rejestracja szczepień dla seniorów 80+. Co warto wiedzieć? W piątek (15 stycznia 2021 roku) w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły rozpocznie się rejestracja dla osób, które ukończyły 80 lat na szczepienia przeciw COVID-19. Od 22 stycznia ruszy rejestracja dla osób, które ukończyły 70. rok życia. Szczepienia rozpoczną się 25 stycznia. Zarejestrować można się telefonicznie szpitalu pod numerem telefonu 91 32 67 404 lub osobiście w rejestracji. Rejestracja będzie odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00. ■ Na przeważającym obszarze kraju prognozowana jest śliskość nawierzchni dróg spowodowana marznącą wilgocią oraz szronem - szczególnie nad ranem ■ Zmarł Tadeusz Gala: były wiceprezydent Świnoujścia, oddany miastu i jego mieszkańcom ■ Nie żyje 25 - letnia kobieta ranna w wypadku koło Dargobądza. Jej stan od początku określano jako bardzo ciężki ■