POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [10.06.2021, 08:24:16] • Polska

Czy COVID-19 wpłynął na nasze relacje ze zwierzętami?

Czy COVID-19 wpłynął na nasze relacje ze zwierzętami?

fot. Organizator

W trakcie pandemii całkowicie zmieniliśmy swoje codzienne zachowania. Lockdown sprawił, że więcej czasu spędzamy w domu. Między innymi z tego powodu w ostatnim roku mogliśmy zauważyć zwiększoną liczbę adopcji psów i kotów, a także większy niż zwykle ruch w gabinetach weterynaryjnych. A jak jeszcze zmieniły się nasze relacje ze zwierzętami?

W ostatnim czasie wiele mówi się o wpływie pandemii na zachowania ludzi. Słyszymy o zmianie przyzwyczajeń, o przerzuceniu się na pracę zdalną i przeniesieniu naszych relacji z innymi do świata wirtualnego. Warto jednak dodać, że zmiany będące wynikiem pandemii miały wpływ nie tylko ludzi, ale także na nasze zwierzęta domowe. Spędzając z nimi wiele godzin dziennie wzmocniliśmy nasze relacje. Psy mogły korzystać z częstszych spacerów, koty z całodziennego rozpieszczania.

„Zwierzęta domowe źle znoszą rozłąkę, więc nasza izolacja związana z lockdownem i dłuższe godziny spędzone razem w domu miały pozytywny wpływ na budowanie naszych wspólnych relacji.” - mówi Dr Michał Ceregrzyn, lekarz weterynarii, ekspert kampanii społecznej POFT.

Terapeutyczna relacja

Pierwsze dni pandemii przynosiły obawę – czy moje zwierzę może zarazić mnie COVID-19? Temat został zbadany bardzo intensywnie i na szczęście okazało się, że psy i koty nie zarażają się SARS COV-2 i nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego dla ludzi. Dzięki intensywnej kampanii informacyjnej towarzystw działających na rzecz zwierząt zrozumieliśmy, że zagrożenie nie istnieje. Co więcej, zaczęło się mówić o tym, że kontakty z czworonogami redukują nasz stres i ból, jak również odgrywają bardzo pozytywną rolę w naszym codziennym życiu. Eksperci informowali, że w tym trudnym czasie zwierzęta domowe zapewniają towarzystwo, gdy zmuszeni jesteśmy do izolacji od innych ludzi, pomagają mierzyć się ze stanami lękowymi,
a nawet depresją.

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii1 kontakt z psem czy kotem, a także innym zwierzęciem domowym osłabia negatywny wpływ zamknięcia i samotności na naszą psychikę. Badanie pokazało, że przebywając ze zwierzętami stajemy się odporniejsi na nagłe zmiany, lepiej radzimy sobie z trudnymi emocjami i potrafimy zachować spokój ducha. Ujawniło też, jak silne są więzi między ludźmi i ich pupilami.

Te i inne pozytywne rzeczy, wynikające z obecności zwierząt domowych w naszym otoczeniu, spowodowały wzrost adopcji psów i kotów, a co za tym idzie chętniej odwiedzaliśmy gabinety weterynaryjne, chcąc jak najlepiej zadbać o zdrowie naszych zwierząt.

„Mimo ogólnego lockdownu, w lecznicach mieliśmy tyle samo albo czasem więcej pracy z pacjentami. Z naszych obserwacji wynika, że opiekunowie zwierząt mogli im poświęcić więcej czasu, żeby zająć się ważnymi sprawami ich zdrowia. Prawdopodobnie dzięki temu, że sklepy, siłownie kina i restauracje były zamknięte, nasze życie znacznie zwolniło i mogliśmy zauważyć rzeczy, problemy, na które dawno nie zwracaliśmy uwagi. Jedną z takich spraw okazało się zdrowie naszych czworonogów.” – dodaje lekarz weterynarii.

Regularna profilaktyka
Oprócz budowania mocnych, opartych na wspólnym spędzaniu czasu relacji, zbudowaliśmy w sobie wiele pozytywnych nawyków odnośnie do naszych zwierząt. Jednym z nich jest regularna profilaktyka chorób.
- „Powtarzamy to stale, że dbanie o zwierzę domowe to nie tylko zabawa, spacery i karmienie. Tak jak większość z nas ludzi regularnie odwiedza lekarza, tak okresowe badania psa i kota są ważne dla utrzymania ich zdrowia i dobrego samopoczucia przez długie lata. Pies czy kot nie powiedzą nam, że coś je boli, objawy choroby mogą być widoczne dla wprawnego lekarskiego oka lub możliwe do stwierdzenia w badaniach laboratoryjnych. Dlatego pamiętajmy o tym, żeby regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny i nie zapominać o kalendarzu szczepień.

Niektóre z nich są obowiązkowe, jak chociażby szczepienie przeciwko wściekliźnie.” – dodaje ekspert.
Standardowo psa lub kota na „przegląd” powinniśmy zabierać raz do roku, a jeżeli zwierzę jest starsze, to co 6 miesięcy. Koty wchodzą w wiek senioralny kończąc 7 rok życia, a psy mając 7-8 lat. Regularne wizyty, choć nie zawsze należą do bardzo przyjemnych i nasze zwierzęta czasami po prostu się ich boją, pomagają zachować zdrowie i niekiedy przedłużyć lub uratować życie czworonoga.

Wybierając się na wizytę kontrolną pamiętajmy o kilku ważnych elementach:
• Psy szczepimy przeciwko wściekliźnie raz do roku – pilnujmy więc daty szczepień, aby udzielić lekarzowi weterynarii prawidłowej informacji odnośnie terminu ostatniego szczepienia. Najlepiej mieć aktualną książeczkę zdrowia lub paszport z wpisanymi wszystkimi danymi naszego pupila oraz z zarejestrowanymi szczepieniami, odrobaczeniami oraz ochroną przeciwko pchłom i kleszczom.
• Nigdy nie wybierajmy się na wizytę do gabinetu bez smyczy dla psa i transportera dla kota. Zapewnimy pupilowi bezpieczeństwo w drodze do i z gabinetu. Jeśli się zdarzy, że musimy trochę posiedzieć w poczekalni, to da to nam większy komfort w oczekiwaniu na przyjęcie przez lekarza.
• O ile to możliwe, należy spróbować umówić się ze swoim lekarzem weterynarii na konkretną godzinę.
• Zapytajmy się zawsze lekarza o dodatkowe elementy profilaktyki zdrowotnej czworonoga i wraz z nim znajdźmy jak najlepszy sposób ochrony naszego czworonoga.

Powrót do normalności, a lęk separacyjny
Obecnie zdaje się, że świat powoli wraca do normalności. Już za chwilę znów więcej czasu będziemy spędzać poza domem, czy to w pracy czy podczas spotkań ze znajomymi. Świętując powrót do normalności nie zapominajmy, że nasze zwierzęta mogą zacząć odczuwać lęk separacyjny. Dlatego szczególnie w początkowym okresie nie pozostawiajmy ich samych na cały dzień i postarajmy się poświęcać im nadal sporo naszej uwagi. Zadbajmy odpowiedzialnie o tę wyjątkową relację, jaką udało nam się zbudować w trakcie pandemii, a jeszcze nie raz będziemy mogli korzystać z terapeutycznej pomocy naszych czworonogów.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety, w której można podzielić się swoimi doświadczeniami na temat wizyt u lekarza weterynarii w trakcie pandemii: bit.ly/3c5iXgE

ON BOARD THINK KONG / ECCO Network


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Czwartek [10.06.2021, 10:48:18] • [IP: 95.91.215.***]

Całowanie się ze zwieżętami jest pierwszy stopień do zarazy przerużnych chorób. Pozdrawiam

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych zostało odwołane. O nowym terminie zostaną Państwo powiadomieni. Z poważaniem Grzegorz Koss Przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych ■ Rok temu, 24 marca, tragiczne wydarzenie wstrząsnęło mieszkańcami: śmierć trzynastoletniego ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 (przy ulicy Kościuszki) pozostaje zagadką, budząc pytania o bezpieczeństwo i sprawiedliwość. Trzy tygodnie przed tym nieszczęśliwym porankiem, chłopiec doświadczył przemocy ze strony kolegi z klasy na terenie dawnej "Penelopy", zdarzenie to zostało zarejestrowane przez kamery. Bójkę oglądało i nagrywało wielu uczniów. Następstwa tego zdarzenia były na tyle poważne, że matka chłopca zdecydowała się na wyjazd do Szczecina na wykonanie tomografii komputerowej głowy dziecka. Lekarz wydał zaświadczenie zwalniające 13-latka z zajęć wf. Chłopiec nadal się źle czuł. ■ Linie 5 i 5T wracają na stałą trasę "Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, że od piątku 22 marca 2024 r.: · linie 5 i 5T wracają na stałą trasę w związku z otwarciem ul. Mostowej dla ruchu pojazdów samochodowych, · tymczasowa linia 5O przestanie kursować, · rozkłady jazdy dostępne będą na stronie: www.ka.swinoujscie.pl Szczegółowych informacji udziela całodobowo dyspozytor Spółki pod numerami telefonów: 91 321 45 40 lub 797 403 504. Zachęcamy pasażerów o dokonywanie zakupu biletów i karnetów: · z wykorzystaniem aplikacji GoPay, mPay; · poprzez kasowniki – biletomaty do płatności bezgotówkowych; · w wyznaczonych punktach sprzedaży biletów ■ Od teraz w nocy za dyżur aptek uważane są te pełnione przez kolejne 2 godziny zegarowe między 19:00 a 23:00. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Świnoujście Nr 168/2024 z 11 marca 2024 roku określono, że dyżury w porze nocnej na terenie miasta w 2024 roku w godzinach 21:00 – 23:00, będą pełnione przez Aptekę „Centrum Zdrowia” przy ul. Grunwaldzka 21, zaczynając od 16 marca 2024 roku ■ Kradzież aut w Polsce w 2023 to wzrost prawie 36 proc. do poprzedniego roku ■ Premier Donald Tusk po ujawnieniu przez "Newsweeka" nieprawidłowości w Collegium Humanum zarządził przyjrzenie się dyplomom kandydatów do spółek Skarbu Państwa. Nikt z dyplomem tej uczelni nie ma szans na stanowisko. Wśród polityków i działaczy obecnej większości rządzącej zaczęło się ukrywanie związków z Collegium Humanum ■ W sobotę, 2 marca, około godziny 18:00, na ogrodach działkowych, wjazd na końcu ulicy Krzywej, doszło do brutalnego ataku na kobietę. Zdarzenie miało miejsce kilkadziesiąt metrów za świetlicą ogródków działkowych. Ofiara, która doznała obrażeń głowy oraz klatki piersiowej, została niezwłocznie przewieziona do szpitala w Świnoujściu. Niestety, mimo usilnych starań, kobieta zmarła ■ Dostaliśmy list od Mieszkańca Ognicy na temat remontu ulicy Mostowej. "Witam serdecznie Panie redaktorze. Zwracam się z prośbą o zainteresowanie remontem ulicy Mostowej. W ciągu tej drogi występuje mostek na rzece Ognica. Mostek jest w stanie agonalnym. Odpowiada za odwodnienie znajdujących się w około łąk, pastwisk. Z obserwacji wynika że firma, która wykonuje remont nie zamierza poprawić naprawić zapadnięty mostek i dzięki temu udrożnić przepływ wody. Wprost przeciwnie w wyniku zagęszczania ziemi i tłucznia betonowego przepusty pod mostkiem są coraz bardziej zagłębiane. Jeśli tak ma wyglądać remont to lepiej byłoby nie ruszać tej drogi. Proszę o zainteresowanie. Pozdrawiam. Mieszkaniec Ognicy." ■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego ■ W środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie ogłoszono wyniki 22. konkursu o Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Jednym z laureatów został Jarosław Molenda i jego książka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, którą opublikowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka. ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■