POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [04.06.2022, 12:12:29] • Polska

Eksperci: Praktyka pokaże, czy fiskus będzie używał KSeF tylko przeciw przestępcom, czy też uczciwym podatnikom

Eksperci: Praktyka pokaże, czy fiskus będzie używał KSeF tylko przeciw przestępcom, czy też uczciwym podatnikom

fot. Organizator

Według niektórych ekspertów, KSeF może efektywniej ograniczać wyłudzenia VAT w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań. Ale znawcy tematu nie wierzą, że wyeliminuje karuzele VAT-owskie. Twierdzą, że do systemu wciąż będą trafiały puste faktury, a uczciwi podatnicy nadal nie będą mogli się bronić przed podejrzeniami urzędników. Do tego wskazują, że będzie to jeden z najbardziej obciążonych publicznych systemów informatycznych. Jednak, jak zapewnia resort, jest on w stanie obsłużyć nawet do 100 mln faktur dziennie. Natomiast doradcy podatkowi zalecają przedsiębiorcom, by już teraz intensywnie testowali stosowanie nowego obiegu dokumentów, bo zostało mało czasu na jego obowiązkowe wprowadzenie, a o pomyłki nie będzie trudno.

Koniec fałszerstw?
Ministerstwo Finansów przytacza na swojej stronie internetowej wypowiedź z końca ub.r. ówczesnego wiceministra Jana Sarnowskiego: „E-faktura to nie tylko znaczne ułatwienie dla firm, ale również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilku lat do kilku miesięcy. Po wdrożeniu e-faktury, będzie ono liczone już nie w miesiącach, tylko w tygodniach. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie luki VAT i zapewnienie uczciwym przedsiębiorcom równych warunków konkurencji”.

– Fałszywa e-faktura niczym nie różni się od prawdziwej. KSeF nie ma możliwości weryfikacji tego. Moim zdaniem, do systemu wciąż będzie można wprowadzać dowolną liczbę sfałszowanych faktur. Pod tym względem nic się nie zmieni. Jednocześnie uczciwi podatnicy nadal będą nagminnie podejrzewani o to, że ich faktury potencjalnie mogą być puste. I jeśli nie będą w stanie przedstawić dostatecznych dowodów swojej niewinności, będą mieć problemy z fiskusem – mówi radca prawny i doradca podatkowy Natalia Stoch-Mika.

Jak komentuje adwokat i doradca podatkowy prof. Adam Mariański, od wielu lat resort walczy z luką VAT, wprowadzając kolejne rozwiązania ograniczające możliwość wyłudzenia podatku, takie jak mechanizm podzielonej płatności, kasy online czy pliki JPK_V7. Jednak wśród nich KSeF wydaje się najważniejszy, bo będzie stosowany przez wszystkie firmy w Polsce.

Ponadto dane będą dostarczane Ministerstwu Finansów na bieżąco wg określonego schematu. W ocenie eksperta, w zestawieniu z innymi gromadzonymi informacjami to może okazać się dobrym narzędziem do wykrywania nieprawidłowości. Jednak dopiero praktyka pokaże, czy organy używać będą KSeF do walki z przestępcami czy też z uczciwymi podatnikami.

– Niestety z moich obserwacji wynika, że coraz częściej podważane są nawet prawdziwe faktury. I trudno wyobrazić sobie, jakie narzędzie mogłoby rozwiązać ten problem, tj. chronić uczciwych podatników przed podejrzeniami urzędników. W zakresie wykrywania przestępstw system KSeF może nie okazać się tak niezawodny i skuteczny, jak rząd tego oczekuje – stwierdza Natalia Stoch-Mika.

Z kolei doradca podatkowy Ewa Flor uważa, że Ministerstwo Finansów powinno wyjaśnić, dlaczego pliki JPK są niewystarczające do zwalczania wyłudzeń VAT i jakich danych brakuje w walce z nieprawidłowościami. Przecież w przypadku transakcji pomiędzy kontrahentami krajowymi organy podatkowe otrzymują informacje od sprzedającego i kupującego. Ekspert zauważa również, że JPK_VAT jako narzędzie, które miało zapobiegać karuzelom VAT-owskim, nie zrealizowało tego celu. I ma poważne wątpliwości co do tego, czy KSeF spełni tę rolę.

– W mojej opinii, KSeF nie wyeliminuje karuzel VAT-owskich. Natomiast faktury ustrukturyzowane należało wprowadzić przed wdrożeniem JPK po to, żeby usprawnić dostarczanie dokumentów na bieżąco do urzędów skarbowych, zautomatyzować cały proces i ograniczyć liczbę błędów popełnianych przez podatników. Biorąc pod uwagę aktualne rozwiązania technologiczne, elektroniczne wysyłanie i przechowywanie faktur jest bezpieczne, ekologiczne oraz tańsze niż drukowanie ich i gromadzenie w papierowej formie – dodaje Stoch-Mika.

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów wskazuje, że minimalny zakres informacji nt. transakcji znajduje się obecnie w ewidencji VAT, przesyłanej w formie plików JPK_VAT. Pozyskanie dodatkowych danych zwiększy efektywności prowadzonych analiz. Szybszy dostęp do nich pozwoli zbudować skuteczniejszy system zarządzania i kontroli podatku VAT, efektywnie identyfikować przestępcze łańcuchy transakcji oraz eliminować proceder wystawiania pustych faktur na o wiele wcześniejszym etapie niż obecnie. Wdrożenie KSeF przyspieszy pozyskiwanie danych analitycznych i pozwoli na bieżące monitorowanie transakcji. Możliwa będzie analiza zdarzeń gospodarczych jeszcze przed terminem wskazanym dla składania deklaracji podatkowych.

Infrastruktura techniczna
– Stworzenie tak wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest ogólnopolska chmura dla wszystkich wystawianych w Polsce faktur, to nie lada wyzwanie. Pozostaje mieć nadzieję, że Ministerstwo Finansów dobrze przeanalizowało ilość danych, jakie będzie pozyskiwało i przechowywało, przygotowując pod to odpowiednią infrastrukturę techniczną – zwraca uwagę prof. Mariański.

Resort jednak uspokaja, że infrastruktura techniczna KSeF jest adekwatna do jego zakresu i skali. System jest w stanie obsłużyć do 100 mln faktur dziennie. Na etapie projektowania go zdefiniowano potrzeby zasobów sprzętowych niezbędnych do przetwarzania oraz przechowywania w KSeF e-faktur. Zakładany zakres i skalę oszacowano na podstawie średniej wielkości pojedynczej faktury, którą pomnożono przez oczekiwaną liczbę dokumentów, jaka może się pojawić w kolejnych latach jego użytkowania. Tak otrzymano przewidywane roczne wolumeny przyrostu danych w systemie, a także obliczono potencjalny roczny ruch sieciowy, jaki wygeneruje przesłanie faktury do systemu, jej przetwarzanie i udostępnianie zainteresowanym podmiotom, bezpośrednio w okresie po wystawieniu, jak i w kolejnych 10 latach.

– W praktyce to może być jeden z najbardziej obciążonych publicznych systemów informatycznych. Ważne będzie więc ustalenie procedur wystawiania faktur w sytuacji jego awarii. Firmy nie będą mogły sobie pozwolić na przestoje w wystawianiu faktur – wskazuje Ewa Flor.

Na czas niedostępności systemu zostanie przewidziany odpowiedni tryb awaryjny wystawiania faktur. Natalia Stoch-Mika ma nadzieję, że wprowadzając tak istotne zmiany w obiegu faktur, Ministerstwo zapewni odpowiednią sprawność systemu, o jakiej nas przekonuje. Wówczas takie przerwy będzie można porównać do braku dostępności systemu bankowości elektronicznej. Występują one najczęściej w nocy i po wcześniejszym poinformowaniu klientów. Według eksperta, jeśli niedostępność KSeF nie będzie trwała przez cały dzień roboczy, to nie powinna mieć istotnego wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Jak uniknąć problemów?
– Mając w pamięci doświadczenie z wdrożeniem JPK_V7M, możemy niestety założyć, że proces wdrożenia e-faktur będzie kolejnym wyzwaniem dla przedsiębiorców. O ile JPK składany jest raz w miesiącu i można poprawić dane przed wysyłką, o tyle proces e-fakturowania będzie toczył się w czasie rzeczywistym, więc trudno będzie go korygować. Skutki ewentualnych błędów będą dużo większe. Dlatego kluczowe jest wcześniejsze przetestowanie nowego systemu, póki jest nieobowiązkowy – przekonuje Ewa Flor.

W opinii prof. Mariańskiego, przedsiębiorcy już teraz powinni zacząć bardzo intensywnie testować nowy obieg dokumentów w organizacji, bo czasu na jego wprowadzenie jest niewiele. Zmiana będzie dotyczyła całych przedsiębiorstw i procedur związanych z obiegiem dokumentów w organizacji. I wymaga podniesienia świadomości pracowników.

– Już na podstawie obecnie funkcjonującego systemu dobrowolnego można wskazać szereg kwestii problematycznych. Przykładem jest data wystawienia faktury, która jest pierwotnie wpisana w momencie przygotowania e-faktury. Jednak nie zawsze jest ona zgodna z dniem wystawienia, określonym w przepisach jako data przesłania faktury do KSeF. Tych dylematów przy masowym stosowaniu KSeF będzie więcej. Dopiero w dłuższej perspektywie wprowadzenie jednolitego standardu dla podatników krajowych może uprościć procesy księgowe w przedsiębiorstwach i obniżyć koszty administracyjne. Obecnie nabywcy zmagają się z tym, że np. faktury zakupowe mają różne formaty – podkreśla Ewa Flor.

Jak podsumowuje doradca podatkowy Natalia Stoch-Mika, dobrym rozwiązaniem byłoby np. wprowadzenie systemu KSeF najpierw dla podmiotów dużych i średnich, a dopiero po jakimś czasie np. po roku dla wszystkich. W okresie korzystania z KSeF przez największe przedsiębiorstwa można by było wykryć i zniwelować większość problemów, tak by małe firmy nie musiały się z nimi borykać. Więksi gracze korzystają już z programów elektronicznych, więc dla nich KSeF nie będzie bardzo istotną zmianą. Natomiast na rynku są mikrofirmy, dla których przejście na taką wersje może być sporym utrudnieniem w bieżącym prowadzeniu działalności gospodarczej.

MondayNews Polska Sp. z o.o.


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Gość • Środa [08.06.2022, 20:28:42] • [IP: 62.69.252.***]

PIS to najmadrzeszy i dobrze rzadzacy rzad a wy ciemniaki czerwoni badzie cicho i nie przeszkadzajciedosyc szkody dlaPolski zrobiliscie wara od PISU kompinatorzy czerwoni a takich w naszym miescie nie brakuje

Gość mieszkaniec • Niedziela [05.06.2022, 19:55:11] • [IP: 178.238.252.***]

KIEDY WRESZCIE BEDZIE FONTANNA URUCHOMIONA NA JEZIORKU W PARKU JUZ POL ROKU MIJA NADAL NIC NIE WIADOMO . ...Ludzie pytaja ??

Gość • Niedziela [05.06.2022, 13:12:06] • [IP: 176.221.122.***]

pisowcy to degeneraci moralni, a wielbiciele pisowskich szwindli, to degeneraci intelektualni.

Gość • Niedziela [05.06.2022, 08:16:45] • [IP: 178.235.146.***]

Jeszcze tylko kaganiec, smycz i bat. ..Mam nadzieję, że prześwietlą prezydenta i jego zastępców. ..

Gość • Niedziela [05.06.2022, 07:40:32] • [IP: 37.248.211.***]

Problem w tym, że w Urzędach Skarbowych zatrudnia się ludzi o dość specyficznej osobowości, podejrzliwych, z natury zawistnych, chętnych do nękania innych. Tych ludzi nie będzie interesowało kto jest uczciwy a kto oszukuje. Posiadany przez nich okruch władzy sprawia, że wszyscy są dla nich przestępcami. W Polsce wciąż jest mnóstwo ludzi wierzących, że tylko zatrudnienie w państwowej instytucji gwarantuje jako taką przyzwoitość obywateli. Zgodnie z komunistyczną mentalnością tzw prywaciarze i ludzie przez nich zatrudniani to przestępczy półświatek, dążący do osiągania nielegalnych zysków, życia kosztem uczciwych oby, zteli. Brak możliwości jakiejkolwiek obrony przedsiębiorców przed chorobliwą nienawiścią urzędników fiskusa sprawia, że falszywe oskarżanie przedsiębiorców stało się dla nich rodzajem sportu. Dla takiego urzędnika przedsiębiorca, który nie dokonal oszustwa wcale nie jest uczciwy, po prostu nie zdążył lub na razie nie udało się go złapać.

Gość • Niedziela [05.06.2022, 02:17:47] • [IP: 176.221.123.**]

W dużej mierze ten kryzys spowodowany jest przez PIS i ich masowe rozdawnictwo bo niestety ludzie ale nie ma czegoś takiego jak darmowe obiady. W końcu ktoś musi za to zapłacić a zapłaci oczywiście społeczeństwo. Na poziom inflacji 13, 9 % z czego około 7% przypada na działania tego tzw rządu a raczej nierządu PIS. TAK SIE KONCZY DRUKOWANIE PUSTEGO PIENIADZA. Modlcie się zeby nie doprowadzili do HIPERINFLACJI bo wówczas wszyscy pójdziemy z torbami. A póki co Glapa tzw prezes NBP podnosi stopy procentowe bo w końcu dojrzał ślepak inflację mimo że już od roku trąbiono że inflacja silnie rośnie ale rząd przed wyborami nasila dodruk kasy i ilość prezentów dla ciemnego ludu jak to określił swego czasu obecny prezio Kurski tzw Telewizji Publicznej czyli realnie szczujni i maszynki propagandowej PIS. Czyli defacto rząd nadal działa w kierunku zwiększenia inflacji. Kto ma olej w głowie a nie siano może sobie wyobrazić czym to się mozę skończyć. Jak tak dalej pójdzie to 500 będzie sobie można tyłek podetrzeć:)Pozdro

Gość • Sobota [04.06.2022, 21:37:14] • [IP: 176.221.122.***]

Jedyne wyludzanie jakie tu widze to wyludzanie danych z firm. Wczesniej trzeba bylo zglosic kontrole itd... teraz kazdy co miesiac ma kontrole, 12 miesiecy w roku.

Gość • Sobota [04.06.2022, 20:47:36] • [IP: 37.47.128.***]

A gdyby tak fiskus używał KSEF przeciwko staruszce ? A to mogła być przecież wasza matka akurat ! Albo jakby tak fiskus używał KSEF przeciwko procesji ?

Gość • Sobota [04.06.2022, 19:47:21] • [IP: 78.10.206.**]

"... kantowanie na podatkach, to obywatelski obowiązek."

Gość • Sobota [04.06.2022, 19:27:17] • [IP: 212.165.108.***]

Praktyka pokaże!? Co wy piętrolicie! Chcecie pozwolić żeby urzędasy robiły to co zrobiły z Kluską i Optimusem??

Gość • Sobota [04.06.2022, 18:48:05] • [IP: 37.248.215.***]

Zlikwidować ten złodziejski podatek bo tylko ostatni konsument go płaci a miał być podatkiem obrotowym do zwrotu dla wszystkich nie tylko firm. Teraz jest pole do popisu dla Ukraińców z vatem, Kupują towar, papiery podbijają na granicy ale towar zostaje w Polsce, żył aż złota.Caly VAT idzie na tą biurokrację unijna gdzie Niemcy trzymają całą kasę unijna we Frankfurcie nad Menem.

Gość • Sobota [04.06.2022, 18:19:48] • [IP: 46.205.147.***]

Najgorszy kryzys ostatnich to według finansistów był w 2008 roku. Inflacja w Polsce byla na poziomie 1, 23. PiS 13, 99 w polowie 2022 roku. W czasach rzadu Tuska pieniędzy się nie rozdawało tylko zarabiało. Nie było to w smak nieudacznikom oraz nierobom.

Gość • Sobota [04.06.2022, 17:29:35] • [IP: 176.221.122.***]

Jakby rzadziło w tych trudnych PO, dopiero byłby argamedon.

Gość • Sobota [04.06.2022, 17:23:07] • [IP: 188.147.98.*]

36**oczywiście że tak, ale ten od handlu działkami z kościołem, niejaki" Pinokio"powinien pierwszy. Nie sądzisz ?? Bo jeżeli nie to jesteś, tylko zwykłym PiS -orem. Ale oni nam dają, a że sami biorą wiele, wiele więcej to ich?? Gdzie ty żyjesz. Amen 🌴

Gość • Sobota [04.06.2022, 14:53:55] • [IP: 88.218.253.***]

PiS najlepszy rząd. Przez takie kryzysy nas przeprowadza. Gdyby to było PO to dopiero by była nędza.

Gość • Sobota [04.06.2022, 14:38:22] • [IP: 78.10.206.**]

Eksperci pokroju melepety ekonoma niedzielskiego.

Gość • Sobota [04.06.2022, 14:06:56] • [IP: 188.146.40.***]

No i proszę na konwencji PiS wasz guru, zadowolił was??wszyscy winni tylko nie my, a gdzie nasze dzieci mają zbierać chrust żeby przeżyć, bo przecież te długi będą spłacać nasze dzieci, wnuki prawnuki, i wiele wiele pokoleń Polaków. Starzec z Żoliborza, szanowny" Glapa" pan niby premier, i wszelka, ta pozal się Boże władza, doprowadził do tego, że Polak Polakowi," wilkiem" no Ale oni nam dają!?!?!?. Sobie biorą setki razy więcej, Amen 🌴

Gość • Sobota [04.06.2022, 13:47:25] • [IP: 37.47.176.***]

Pisiory to najgorszy rząd na świecie.

Gość • Sobota [04.06.2022, 12:28:17] • [IP: 37.248.225.***]

HITLER Z KACZOGRODU JUŻ WAM DAŁ TANIE PAŃSTWO PIS TO W CZYM PROBLEM LUD CIEMNY WSZYSTKO KUPI.

Oglądasz 1-19 z 19
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ OBLODZENIE / GOŁOLEDŹ, OPADY MARZNĄCE Ostrzeżenie meteorologiczne od godz. 06:00 dnia 03-12-2022 do godz. 10:00 dnia 04-12-2022. Obszar: województwo zachodniopomorskie - całe. Przebieg: Prognozuje się występowanie marznących opadów śniegu i deszczu ze śniegiem powodujących gołoledź i oblodzenia. Opady najpierw zaczną występować w południowych rejonach i będą się przesuwać w kierunku na północ i północny wschód obszaru. Najdłużej zagrożenia utrzymają się w powiatach północnych i wschodnich. Skutki: utrudnienia komunikacyjne; śliskie powierzchnie dróg i chodników; zjawisko gołoledzi. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky Sp. z o.o. ■ Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rada Miasta przyjęła treść apelu do firmy Fresenius o pozostawienie w Świnoujściu sprzętu do dializ i przekazaniu go miastu, które chce działalność stacji powierzyć Szpitalowi Miejskiemu ■ Naczelnik Wydziału Ochrony Srodowiska i Leśnictwa Tułodziecka-Terenda; "uważam za ogromny sukces, że mamy w Świnoujściu parking na którym możemy przechować odholowane pojazdy i wraki ■ Radna Agatowska: apeluję do wydziału gospodarki komunalnej i środowiska o spotkanie z Policją i ustalenie zasad dotyczących usuwania samochodów i wraków zaparkowanych w pasie drogowym ulic ■ 94 wnioski na zakup węgla w Świnoujściu, w większości wnosokują o to mieszkańcy praworzeża ■ Prezydent Miasta; „postanowiłem wyłączyć po zmroku oświetlenie promenady i parków bo nikt z tego teraz nie korzysta” ■ Ćwiczenia „NEPTUN-22” w Świnoujściu – utrudnienia w ruchu. 25 listopada 2022 roku, od godziny 07:30 do godziny 14:30, na terenie dzielnicy Warszów w Świnoujściu, odbędą się ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „NEPTUN-22”, w związku z czym, należy spodziewać się utrudnień w ruchu w rejonie terminala LNG i przyległego kompleksu leśnego. W tym czasie ruch pojazdów na ul. Ku Morzu, na odcinku od zjazdu z wiaduktu do ronda przy parkingu, zostanie wstrzymany. Organizatorzy ćwiczeń - Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie oraz Komenda Miejska Policji w Świnoujściu przepraszają za możliwe utrudnienia. ■ W ciągu dnia w pasie częściowo centralnym i zachodnim będą występować spadki temperatury powietrza i gruntu do oraz poniżej 0°C powodujące oblodzenia wilgotnych i mokrych nawierzchni dróg oraz chodników, ponadto w województwie podkarpackim i lubelskim od rana będą występować gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 50 - 100 m. ■ Taksówkarze (przedsiębiorcy) chcący zachować dotychczasowe licencje wydane przed 1 stycznia 2020r. powinni do 31 grudnia 2022r. złożyć wniosek o dostosowanie licencji do obecnych ustawowych wymogów. Wniosek należy złożyć w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście ■ Mężczyzna wypadł przez okno na 4. piętrze. Do tego zdarzenia doszło nad ranem 3.11.2022r. Z okna znajdującego się na czwartym piętrze budynku przy ulicy Matejki 1a, wypadł mężczyzna. Na skutek upadku doznał licznych obrażeń, został przewieziony do szczecińskiego szpitala ■ Multipleks Cinema3D zlokalizowany w Galerii Corso od 28 października br. funkcjonuje pod nową nazwą Multikino. Zmienione zostały wszystkie logotypy znajdujące się w centrum handlowym w Świnoujściu oraz na jego fasadzie ■ Portal iswinoujscie.pl wygrał w sądzie z gminą miasto Świnoujście. Wygrana właściciela i naczelnego redakcji dotyczy nieprawnego żądania usunięcia z portalu, artykułu: „Czy Urząd Miasta ustawił zakup auta dla prezydenta Janusza Żmurkiewicza?” ■ Rano i przed południem w głębi województw północnych, wschodnich oraz miejscami na południu spodziewane są gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-300 metrów ■ Ze Świnoujścia znika stacja dializ. To początek horroru dla pacjentów. Już w grudniu swoją działalność zakończy stacja dializ w Świnoujściu. To bardzo zła wiadomość dla wszystkich pacjentów korzystających ze stacji dializ znajdującej się w "Rusałce" ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 18 października (wtorek) o godz. 17:00 – na spotkanie autorskie z Panem Markiem Żymłą. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Mieszkańcy Świnoujścia, zainteresowani zakupem węgla opałowego, proszeni są o zgłaszanie zapotrzebowania w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, pod numerem telefonu 091 32 25 491. W terminie do 10 października 2022 roku należy zgłosić zapotrzebowanie na cały sezon grzewczy. Szacowana cena opału wyniesie około 2600-2800 zł brutto za tonę. W ofercie znajdzie się: miał węglowy, groszek oraz orzech 2. W Świnoujściu węgiel będzie można nabyć w miejskiej spółce PEC lub w innych podmiotach wskazanych przez Prezydenta Miasta. Opał pochodzić będzie z zasobów zorganizowanych przez PGE Paliwa sp. z o.o. oraz spółkę OT Port. ■ Informacja banku. Punkt kasowy w urzędzie. Jak informuje Bank Pekao S.A., od dnia 3 października 2022r. do odwołania punkt kasowy banku przy ul. Wojska Polskiego 1/5 (budynek urzędu miasta) będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.45 – 15.30, dla petentów urzędu miasta w godz. 08.00 – 15.15. Przerwa w obsłudze w godz. 12.00 -12.15 ■