iswinoujscie.pl • Czwartek [19.10.2017, 07:06:40] • Świnoujście

Kolejne spotkanie byłych żołnierzy 1 Dywizjonu Saperów Morskich w Świnoujściu

Kolejne spotkanie byłych żołnierzy 1 Dywizjonu Saperów Morskich w Świnoujściu

fot. Organizator

W sobotę, 7 października W Świnoujściu w Sali Tradycji 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu spotkali się po raz kolejny byli żołnierze 1 Dywizjonu Saperów Morskich. Świnoujście to dla 1dsapm miejsce szczególne. To tu 40 lat temu została sformowana od podstaw ta jednostka. Tu w miejscowości Ognica stacjonowała ta jednostka do momentu przeniesienia jej do Dziwnowa. „Spotykamy się ponownie w miejscu dla dywizjonu historycznym, w miejscu utworzenia 1dsapm – Świnoujściu” – powiedział podczas uroczystego spotkania w Sali Tradycji 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Komandor Jerzy Bucholc, pierwszy dowódca 1dsapm – „tym razem by udekorować umieszczoną tu 8 maja 2015 roku tablicę pamiątkową dla dywizjonu , odznaką tegoż dywizjonu, ufundowaną przez nas na jego 40-lecie. Jej wizerunek zaprojektowaliśmy tak aby przypominała nasz związek z morską operacją desantową , 2. Brygadą Okrętów Desantowych oraz miastami sformowania i funkcjonowania dywizjonu, a także ideami Polskiej Ligi Morskiej wspartymi udziałem naszych kolegów w wyprawach naukowo-badawczych PAN na Antarktydę i Spitsbergen.

Każdorazowy nasz pobyt w Świnoujściu obok radości ze spotkań z licznie zamieszkałymi tu kolegami przypomina nam nasz emocjonalny i czynny związek z tym miastem , także w wymiarze co dla niego zrobiliśmy  na miarę swoich możliwości i potencjału zostawiając swój ślad w jego historii. Krótkie wspomnienie wydaje się konieczne ze względu , że nasz udział w tym procesie ,nie zakończył się wraz z prze dyslokowaniem dywizjonu do Dziwnowa , a praktycznie trwał i trwa do chwili obecnej i wszystko wskazuje na to, ze będzie trwał nadal.

Kolejne spotkanie byłych żołnierzy 1 Dywizjonu Saperów Morskich w Świnoujściu

fot. Organizator

Mamy tu na myśli udział naszych kolegów w rozminowaniu Basenu Mulnik poprzez współautora projektu rozminowania kol. Jerzego Bucholca, do czynnie zaangażowanych w tym przedsięwzięciu Jerzego Piątka, Waldemara Taranowicza i Andrzeja Walora aż do 2006 roku.

Szczególnie spektakularnym przedsięwzięciem ostatnich lat z kierowniczym udziałem naszych kolegów , było rozminowanie terenu i akwenu budowy „Gazoportu”. Kierownikiem generalnym całego minerskiego przedsięwzięcia był nasz kolega Piotr Bik, wraz ze swoją firmą „Eksplosive” a merytorycznie wspierali Go Andrzej Lipiński i Jerzy Piątek, a także Andrzej Walor z ramienia 8 FOW – koordynator w pracach niszczenia wydobytej amunicji morskiej a także nadzorujący niszczenie amunicji lądowej przez patrol minerski z 8kbsap z Dziwnowa.
Nasze dokonania na rzecz miasta i regionu w czasie funkcjonowania 1dsapm w Świnoujściu wielokrotnie zamieszczaliśmy w wystąpieniach rocznicowych a także w publikacjach branżowych , jednak widzimy potrzebę zaprezentowania tego społeczeństwu miasta i regionu , szczególnie teraz w rocznicę powstania dywizjonu i przyszłych niedalekich czasowo inwestycji. Dotyczy to także naszego udziału w pracach ratowniczych i oczyszczających , a także doradztwo w funkcjonowaniu i rozbudowie: portu i stoczni w Szczecinie, w Świnoujściu: Portu Handlowego, Stoczni Remontowej , Bazy Promowej i wielu innych instytucji, co zawiera wiele spektakularnych i ciekawych przedsięwzięć wciąż czekających na przybliżenie społeczeństwu miasta i regionu w ramach historii najnowszej.

Przystępując do akcji przywracania pamięci 1dsapm , mieliśmy właśnie świadomość naszych niemałych dokonań i chęć oddania satysfakcji osobom które je planowały, kierowały i wykonywały.
Zapraszamy do wsparcia tej idei. Mamy już tablice pamiątkowe w obu miastach stacjonowania i Odznakę Pamiątkową a także oddzielne od Stowarzyszenia Saperów Polskich, całkowicie niezależne Stowarzyszenie Saperów Morskich”.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/51201/