iswinoujscie.pl • Wtorek [06.02.2018, 08:38:21] • Świnoujście

Rewitalizacja Mulnika coraz bliżej. 25 firm zainteresowanych przeniesieniem swojej działalności do planowanego Centrum Usług

Rewitalizacja Mulnika coraz bliżej. 25 firm zainteresowanych przeniesieniem swojej działalności do planowanego Centrum Usług

fot. BIK UM Świnoujście

Jednym z zadań zaplanowanych na 2018 rok przez miasto jest rewitalizacja terenów powojskowych w celu utworzenia Centrum usług "MULNIK" w Świnoujściu. Coraz więcej przedsiębiorców jest zainteresowanych przeniesieniem tam swojej działalności, na tę chwilę takim rozwiązaniem zainteresowanych jest 25 firm. Jak informuje świnoujski magistrat, rozpiętość branż, które będą mogły być zlokalizowane na „Mulniku”, jest różnorodna: od branż produkcyjnych do usługowych z obszaru  motoryzacji, ogrodnictwa, budownictwa, stolarstwa itp., ale to od inicjatywy samych przedsiębiorców zależeć będzie, jakie usługi faktycznie będą przez nich świadczone.

- Niemniej czynione są starania, aby  w jednym miejscu zlokalizować szeroko pojęty sektor usługowy ,zwłaszcza usługi  tzw. uciążliwe, umożliwiając przedsiębiorcom przeniesienie swojej działalności do strefy i opuszczenie przez nich dotychczas zajmowanych terenów  w dzielnicy nadmorskiej i ścisłego centrum – mówi rzecznik prezydenta miasta, Robert Karelus.

Rewitalizacja Mulnika coraz bliżej. 25 firm zainteresowanych przeniesieniem swojej działalności do planowanego Centrum Usług

fot. BIK UM Świnoujście

Miasto od wielu lat starało się o pozyskanie terenu położonego na przedłużeniu ul. Portowej, przy nabrzeżu 91 w pobliżu basenu Mulnik. Po 9 latach negocjacji z Lasami Państwowymi w końcu się udało i 2016 roku miasto stało się właścicielem tego terenu.

- To umożliwiło Miastu rozpoczęcie dalszych kroków związanych z realizacją projektu pn.: „Rewitalizacja powojskowych terenów w celu utworzenia Centrum Usług „Mulnik” . Miasto stara się o dofinansowanie tego Projektu z Unii Europejskiej z RPO WZ 2014-2020 w ramach Działania 1.11 Tworzenie i rozbudowa  infrastruktury na rzecz rozwoju gospodarczego w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego – dodaje Robert Karelus.

W ramach tej inwestycji powstaną nowe drogi dojazdowe, ciągi pieszo-rowerowe, sieci – wodno – kanalizacyjne a także teletechniczne. Żeby to zrealizować trzeba będzie pozbyć się drzew.

- To będzie wymagać wylesienia, czyli wyłączenia z produkcji gruntów leśnych o powierzchni około 10 hektarów i taką pozytywną decyzję od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie otrzymaliśmy. Zgodnie z zapisami  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  tereny położone w obrębie realizacji Projektu oznaczone są symbolem PS, czyli przeznaczone są na  tereny produkcyjno-składowe oraz portowe, dopuszczając lokalizację obiektów usługowych, produkcyjnych, magazynowych i składowych, biurowo administracyjnych, urządzeń portowych, wykluczając  możliwość przeznaczania terenów „Mulnika” do pełnienia funkcji mieszkaniowych i handlowych oraz funkcji kompleksów turystycznych, rekreacyjnych, hotelowych, gastronomicznych i konferencyjnych- podsumowuje rzecznik prezydenta miasta.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/52768/