iswinoujscie.pl • Wtorek [20.03.2018, 07:07:34] • Świnoujście

Czytelnik: „Nie sądziłem, że ktoś również podniesie rękę na drzewa okaleczone podczas II Wojny Światowej”

Czytelnik: „Nie sądziłem, że ktoś również podniesie rękę na drzewa okaleczone podczas II Wojny Światowej”

fot. Czytelnik

Masowa wycinka drzew wciąż wywołuje reakcje mieszkańców naszego miasta. Nie milkną głosy sprzeciwu przeciw usuwaniu ich na tak wielką skalę. Do naszej redakcji piszą Czytelnicy, których oburza fakt, że aż tyle drzew zniknęło z pasa nadmorskiego. Niedawno dostaliśmy list od pana Łukasza, który zauważył wycinkę drzew okaleczonych podczas II Wojny Światowej, a więc będących świadectwem historii miasta.

"Ostatnio było głośno o masowej wycince zdrowych drzew na terenie całego Świnoujścia. Nie sądziłem, że ktoś również podniesie rękę na drzewa okaleczone podczas II Wojny Światowej. Są to sosny i buki znajdujące się przy ulicy Uzdrowiskowej około 100 m przed parkingiem zwanym potocznie "mała patelnia" (blisko wiatraka). Trwa tam właśnie wycinka. Rozmawiałem z wieloma osobami o tych drzewach i każdy twierdził, że należy je chronić i że warto by było zadbać o ten rejon i zrobić piękny park. Wielu ludzi mogłoby poznać historię tych drzew i to co się tam kiedyś działo. Ubolewamy nad tym, że włodarze naszego miasta przeliczają wszystko na pieniądze i zalewają betonem nasze miasto. W innych miejscowościach stworzono pomniki przyrody, np Krzywy Las w Nowym Czarnowie. Dlaczego u nas wszystko ścina się w pień zamiast zrobić taki pomnik przyrody? A może chodzi o to by zapomnieć o tym, co się działo na tej ziemi podczas II wojny?"

Czytelnik: „Nie sądziłem, że ktoś również podniesie rękę na drzewa okaleczone podczas II Wojny Światowej”

fot. Czytelnik

Stanowisko pana Łukasza z pewnością podziela wielu mieszkańców Świnoujścia. Przykład utworzenia pomników przyrody jest bardzo dobrym pomysłem, który mógłby być zrealizowany także u nas. Co na to wspomniani włodarze naszego miasta?

W odpowiedzi rzecznika prezydenta miasta, czytamy, że Czytelnik zrobił zdjęcia w dwóch różnych miejscach.

- Na pierwszym widoczne są usunięte drobne drzewa, tzw. samosiejki. W tym miejscu powstanie bowiem miejsce do odpoczynku dla rowerzystów, korzystających ze ścieżki rowerowej . Będzie to plac o średnicy 11 metrów, z miejscami do siedzenia, rowerowymi stojakami, wkomponowaną zielenią. Natomiast drugie zdjęcie, wbrew temu co pisze, nie przedstawia prowadzonej wycinki, tylko rosnące drzewa, oznakowane w ramach inwentaryzacji, co nie zawsze jest jednoznaczne z jego wycinką. Inwentaryzację wykonuje się przykładowo przygotowując operat środowiskowy czy uzdrowiskowy. Nie zgadzam się z czytelnikiem, który stawia zarzuty, że miasto, dzielnica nadmorska są betonowane. Usuniętą przy promenadzie zieleń zastąpią nowe nasadzenia. Zamiast wyciętych dziś niektórych cisów, powstanie cały szpaler zieleni z nowo nasadzonych cisów. Posadzone zostaną również oryginalne topiary, czyli tzw. żyjące rzeźby oraz wiele innych, cennych przyrodniczo i krajobrazowo gatunków drzew oraz krzewów, jak: graby, platany oraz sosny, brzozy, jarząby, kaliny, jaśminowce. Powstaną tężnie, estetyczne świetlne ringi, wiele miejsc do odpoczynku z małą architekturą, w tym także fontanną, zacieniaczami oraz unikatowym zegarem słonecznym.

Robert Karelus uważa, że w związku z tym rodzi się pytanie

- Dla mnie retoryczne czy budowę tzw. nowej promenady, nowoczesnych marin, placów zabaw, obiektów sportowych, które działają już dziś są przy naszych szkołach, nowych ścieżek rowerowych, ulic i chodników można nazwać betonowaniem miasta? Czy nie właśnie dzięki realizowanym w ostatnich latach inwestycjom Świnoujście nie jest dziś odbierane jako skansenen minionej epoki, a z roku na rok staje się miastem nowoczesnym, kurortem, do którego chętnie przyjeżdżają turyści? Świadczą o tym nie tylko rankingi niezależnych mediów, ale również opinie coraz większej liczby gości odwiedzających nasze miasto - mówi prezydencki rzecznik.

Czytelnik: „Nie sądziłem, że ktoś również podniesie rękę na drzewa okaleczone podczas II Wojny Światowej”

fot. Czytelnik

Robert Karelus podejrzewa także, że Czytelnik być może zapomniał lub jest zbyt młody o tym, że jedną z pierwszych decyzji Prezydenta Miasta były wielomilionowe inwestycje związane z rewitalizacją Parku Zdrojowego i Parku Chopina, tworzeniem ścieżek edukacyjnych, promujących walory środowiskowe naszych wysp, na których znajduje się wiele pomników przyrody otaczanych stałą opieką.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/53118/