iswinoujscie.pl • Piątek [25.05.2018, 07:15:14] • Świnoujście

Brzydkie do kuchni?

Brzydkie do kuchni?

Autor: azazello( fot. Fotolia.com )

Wyłącznie młode, starannie wyselekcjonowane kobiety, balansujące na niebotycznie wysokich szpilkach. Niczego nie ukrywające, kąpielowe stroje . Błahe pytania, banalne odpowiedzi, łatwa ale przyjemna rozrywka. Zapach pudru, potu i pieniędzy. I szkoda tylko że zawartość plażowych kostiumów jest ważniejsza niż zawartość, czasami równie pięknych, głów. Cóż złego w takiej rozrywce, możecie zapytać? A może to, że utrwalają powszechny stereotyp przyznający nagrodę, uwagę mediów i świata oraz życzliwe spojrzenia mężczyzn, wyłącznie najpiękniejszym młodym kobietom. Najlepiej ładnie rozebranym. I jeśli te, wybrane, w opinii społecznej są piękne, to gdzieś muszą istnieć również te brzydkie i starsze. Gdzie? Według tego samego stereotypu, w kuchni.

Demokracja w której żyjemy, pozwala na wiele. Na konkursy piękności kobiet, ale również na protest wobec nich. Protestują te, które uważają że takie wybory, sprowadzają kobietę do roli pięknego przedmiotu będącego ozdobą mężczyzny. To bardzo silne przekonanie, zakorzenione w społeczeństwie tak głęboko że o dziwo, wyznają je również kobiety. Walka licznych organizacji społecznych, przez ostatnie prawie sto lat spowodowała, że kobiety uzyskały prawa wyborcze i równoprawną męskiej, pozycję społeczną. Dlaczego więc, aby potwierdzić swoją wartość, w dalszym ciągu muszą półnagie biegać w szpilkach po estradzie?
Czytalniczka

W nawiązaniu do powyższego listu, który otrzymaliśmy od naszej czytelniczki, zapytaliśmy kobiety odgrywające ważną rolę w Świnoujściu o ich stosunek do organizacji konkursów piękności. Niestety, większość zapytanych nie zdecydowała się na odpowiedź. Co dziwi szczególnie w przypadku tych które reprezentują ugrupowania polityczne związane z wartościami chrześcijańskimi. W przypadku pozostałych, których odpowiedzi publikujemy, mamy podejrzenia że nie do końca znają założenia programowe własnych partii, dotyczące równouprawnienia płci.
Poniżej publikujemy odpowiedzi które otrzymaliśmy:

Pytanie redakcji
Są panie znane jako, kobiety o silnej osobowości i pozycji społecznej oraz zawodowej, która przeczy społecznym stereotypom sprowadzającym rolę i staus kobiety, wyłącznie do pięknego przedmiotu. Czy nie razi, oburza pań, że w Świnoujściu, 25 maja, organizowana jest Gala Finałowa Miss Polski Województwa Zachodniopomorskiego podczas której starannie wyselekcjonowane młode kobiety będą paradować w strojach kąpielowych, oceniane jako piękne przedmioty. Czy taki stosunek do kobiet nie jest szowinistyczny i czy nie budzi, pań oburzenia?

Joanna Agatowska
Nie widzę nic złego w tym, że w Świnoujściu organizowana jest gala finałowa Miss Polski województwa zachodniopomorskiego. To bardziej efekt tego, że od roku funkcjonuje w naszym mieście hotel Radisson Blue, który na pewno będzie przyciągał do Świnoujścia podobne wydarzenia medialne. Udział w takich konkursach młodych dziewcząt odbywa się zazwyczaj za wiedzą i za zgodą ich rodziców. Trudno oceniać więc to negatywnie. To czy młode kobiety pozwolą się traktować przedmiotowo, zależy przede wszystkim wyłącznie od nich samych. od wychowania jakie przyjęły i od zasad jakie stosują. Uważam, że każdy człowiek ma prawo decydować o swoim życiu, ponieważ sam ponosi konsekwencje swoich decyzji. Dlatego daleka byłabym od radykalnej oceny takich imprez. Udział w takim wydarzeniu to dla tych dziewczyn pewne doświadczenie. Dla wielu pewnie incydent, dla innych okazja do dotknięcia niecodziennego świata. I wyłącznie w takich kategoriach uważam, że należy je rozpatrywać, nie akcentując ani aspektu moralnego czy każdego innego udziału dziewcząt w takim konkursie.

Elżbieta Jabłońska
Natłok zadań spowodował, że w zasadzie jakoś mocno nie zainteresowałam się Galą Finałową Miss Polski Województwa Zachodniopomorskiego. Na pewno jest to duża promocja naszego Miasta, a skoro organizatorzy decydują się na lokalizacje takiego wydarzenia u nas, potwierdza to, że mieszkamy na pięknych wyspach o ogromnym potencjale. Warto też zwrócić uwagę, że Świnoujście to miejsce o twarzy kobiety, mieszka tu bowiem wiele pięknych, dzielnych, mądrych o wrażliwym sercu pań. Tego typu zdarzenia organizowane są w dużej mierze przy udziale kobiet nie tylko tych na wybiegu, ale jako wsparcie, kiedy też mogą zaprezentować swoje umiejętności, jako projektantki mody, fryzjerki, wizażystki, czy jako fotograf. Piękno występujących kobiet też oceniane jest przy udziale pań. Aktualnie nie ma już miejsca na męsko – szowinistyczne imprezy, kiedy to wyłącznie męskim okiem oceniane były piękne dziewczyny, cóż złego może być w pięknie występujących kobiet oraz możliwości czerpania wzorów przez inne panie?
Uważam, iż w każdej kobiecie tkwi piękno równolegle z mądrością i wielozadaniowością. 

Dorota Konkolewska
Piękno w swej definicji sprowadza się do pozytywnych właściwości estetycznych wynikających z zachowania proporcji i pewnej harmonii odbieranej przez zmysły człowieka. Piękno ciała, umysłu i ducha stanowiło zawsze natchnienie dla poetów, malarzy i innych twórców w każdej z minionych epok. Udział w konkursach piękności to dla młodych kobiet sprawdzian odwagi, dyscypliny, opanowania, pozytywnej rywalizacji ale i również moment poznania ciekawych ludzi. Nie postrzegam konkursów piękności jakoby były miejscem, w którym traktuje się kobiety w sposób przedmiotowy. Kandydatki oprócz pięknych walorów ciała prezentują walory ducha, bowiem wygłaszają własne poglądy, prezentują nabyte umiejętności i zdradzają osobiste marzenia. Konkursy są często dla nich wspaniałą przygodą, drogą do kariery w modelingu lub aktorstwie. Ponadto bardzo często wygrana daje im możliwość bycia ambasadorkami wielu działań w różnych miejscach na świecie.
Kobiety zawsze były odważne a dzisiaj bardziej świadome swoich walorów i wartości sięgają po znacznie więcej. Nie oburza mnie udział kobiet w tego typu konkursach. Kibicuje im bardzo mocno.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/54455/