iswinoujscie.pl • Niedziela [08.07.2018, 08:47:21] • Polska

Nie chcą drogi śmierci Piszą list do Premiera

Nie chcą drogi śmierci Piszą list do Premiera

fot. Organizator

Wałcz. Czterdzieści osób od Płońska do Szczecina przyjechało do Wałcza na spotkanie w sprawie budowy drogi ekspresowej S10. Wszystkich łączą te same problemy: bezpieczeństwo mieszkańców, sprawna komunikacja, zagrożony rozwój gospodarczy poprzez brak decyzji o budowie nowoczesnej trasy łączącej Pomorze Zachodnie, Kujawy, Mazowsze w jeden organizm.

Dwie godziny opóźnienia pociągu na trasie Warszawa - Szczecin, wypadek na dziesiątce i ledwo udało się zdążyć do Wałcza na spotkanie w południe. To trzeba zmienić, bez tego nie ma szans na zrównoważony rozwój regionów - mówił senator RP Grzegorz Napieralski.

Organizatorami spotkania byli: burmistrz Wałcza Bogusława Towalewska i senator RP Grzegorz Napieralski, wiceprzewodniczący zespołu parlamentarnego Pomorza Zachodniego.
Duży ruch już obecnie panujący na drodze 10 powoduje wielkie utrudnienia w komunikacji lokalnej, wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa ruchu – szczególnie pieszych i rowerzystów, a także powoduje zagrożenie dla zabytkowych części miasta położnych wzdłuż tej drogi. Samochody stojące w korkach to niszczeni zdrowia mieszkańców i środowiska – wskazywała Bogusława Towalewska, burmistrz Wałcza.

W Wałczu działają firmy z różnych branż, dla których logistyka transportowa jest bardzo ważna. Producent soków Cymes, producent nowoczesnych parkingów modułowych EKOMECH, POWERTECH produkujący lasery do cięcia precyzyjnego, czy dealer ciężarowego VOLVO - tu mają swoją siedzibę.

Przejechanie 500 km od Szczecina do Warszawy nie powinno dziś zająć więcej niż 5 godzin. Tymczasem ze Szczecina przez Poznań na drodze do Warszawy jest już ciasno, a przez Wałcza ta droga zajmuje ponad 7 godzin - mówi Cezary Szeliga, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z Wałcza.

- Tu każdego dnia giną ludzie. To są tragedie rodzin – mówili uczestnicy konferencji.

Wzmocnienie potencjału gospodarczego Pomorza Zachodniego, Kujaw, Pomorza i Mazowsza jest możliwe poprzez budowę s10. - Dziś w gospodarce jest ważny transport, dostawa półproduktów, a później dostarczenie gotowego produktu. Ważną rolę odgrywa transport intermodalny - mówił senator RP z Bydgoszczy Jan Rulewski.

Aleksander Jarosławski, wójt gminy Płońsk do Wałcza na spotkanie jechał 5 godzin. - Współpraca z Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie bieżącej poprawy bezpieczeństwa przebiega dobrze, ale bez decyzji strategicznych zapadających w Warszawie przejazd nad polskie morze będzie trwał długo - mówi Aleksander Jarosławski.

Tymczasem ruszyły prace budowie s11. - W okolicach Piły drogi 10 i 11 będą się krzyżowały. To musi być zaplanowane tak by służyło naszemu społeczeństwu - przekonywał senator Mieczysław Augustyn z Piły.

Samorządowcy i parlamentarzyści, którzy spotkali się w Wałczu ubolewali nad faktem, że od lat są zapewnienia o pracach nad budową drogi. - Skończmy z dokumentami i budujmy drogę. Tymczasem ciągle słyszymy o raportach, diagnozach, studium wykonalności. Mieszkańcy mnie pytają gdzie będzie biegła s10 tak by mogli zaplanować budowę domu, magazynu, rozbudowę zakładów pracy. To są decyzje na lata - mówił burmistrz Sierpca Jarosław Perzyński.

Przebieg nowej drogi powinien być tak planowany by nie tworzyć korytarzy transportowych dzielących lokalne społeczności, ale zapewnić im szybki dostęp do ośrodków aglomeracyjnych. To pozwoli na zatrzymanie procesu wyludnia się małych miast. S10 jest potrzebne dla Szczecina, Bydgoszczy, Torunia dla rozwoju stref przemysłowych, atrakcyjności życia mieszkańców, bezpieczeństwa - mówi dr Przemysław Łonyszyn, panelista konferencji o budowie s10 w Wałczu.

Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz w liście do uczestników spotkania w Wałczu napisał, że administracja rządowa pracuje nad budową s10. Informował o zaangażowaniu prac przy budowie obwodnicy s10 Wałcza. O jej budowę zabiegali m.in. posłowie Paweł Suski z Wałcza i Konstanty Tomasz Oświęcimski z Rewala.

Senatorowie Grzegorz Napieralski ze Szczecina i Mieczysław Augustyn z Piły zapowiedzieli organizację kolejnego spotkania we wrześniu w Pile. Jego celem będzie powołanie stowarzyszenia na rzecz budowy s10.

Droga ekspresowa S10 jest fragmentem międzynarodowej sieci transportowej TEN-T, łączącej województwa kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i wielopolskie z Warszawą oraz portami zachodniego wybrzeża Polski: Szczecin, Stepnica, Wolin, Dziwnów, Świnoujście oraz Mrzeżyno i Kołobrzeg oraz lotniskami w Goleniowie, Babimoście, Pile, Bydgoszczy, Warszawie i Modlinie.

Uczestnicy spotkania podpisali list w sprawie budowy s10, który zostanie wysłany do Premiera RP.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/55161/