iswinoujscie.pl • Środa [11.07.2018, 13:48:56] • zachodniopomorskie

Jak wypadły matury w naszym województwie?

Jak wypadły matury w naszym województwie?

Autor: stockpics( fot. Fotolia.com )

Informujemy, że wczoraj 10 lipca 2018r. w Kuratorium Oświaty w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

W konferencji wzięli także udział: Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty pan Robert Stępień oraz pani Iwona Rydzkowska - dyrektor Wydziału Wspierania Edukacji Analiz i Strategii w Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Tematem konferencji były tegoroczne wyniki matur.

Podczas konferencji przedstawiono przeprowadzone przez pracowników Kuratorium analizę i wnioski dotyczące wyników matur oraz dalszą strategię działań na rzecz podnoszenia jakości kształcenia w regionie.

Analiza opierała się przede wszystkim na wynikach poszczególnych szkół i porównaniu ich z wynikami ubiegłorocznymi.

Po roku pracy Kuratorium Oświaty w Szczecinie z najsłabszymi szkołami w regionie, zatrzymano tendencję spadkową, ale podniesiono też wynik zdawalności. Obrazuje to slajd numer 5. Wyniki zdawalności wzrosły o 2 punkty w stosunku do roku ubiegłego. Różnica od średniej krajowej zmniejszyła się do 2,5 z 4,5 w 2017 roku.

Zdawalność, zarówno w liceach jak i technikach, zaczęła rosnąć. W liceach zdawalność wzrosła o 1 pkt, a w technikach prawie o 4 punkty. Co ważne, technika naszego regionu wyprzedziły aż 7 województw. Warto przypomnieć, że dotyczy to uczniów, którzy oprócz egzaminów maturalnych, przez cały rok przygotowują się do egzaminów zawodowych.

Na poziomie podstawowym wzrosły wyniki z języków. Z j. polskiego zachodniopomorskie zajęło 9 lokatę na 16 województw (jeszcze 3 województwa uzyskały taki sam wynik); w 2017 roku było to 13 miejsce. Różnica między wynikiem województwa a krajowym zmniejszyła się z 3,14 w 2016r. do 1 w 2018r. Z j. angielskiego zachodniopomorskiego zajęło 9 miejsce (w 2017 – 10.). Z j. niemieckiego - 10 miejsce (w 2017 – 12.)

Świadczy to o umiejętności pracy z uczniem zdolnym. Teraz działania Kuratorium Oświaty w Szczecinie będą skoncentrowane na wsparciu pracy nauczycieli z każdym uczniem. Wypracowywane będą umiejętności wydobywania z młodego człowieka jego talentu, zdolności, predyspozycji, przy szczególnym solidnym i metodycznym przygotowaniu nauczycieli.

Przekazujemy Państwu także materiał prezentujący postępy szkół objętych wsparciem w ramach działań Rady Edukacyjnej przy Zachodniopomorskim Kuratorze Oświaty.

Powołana przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Rada Edukacyjna rozpoczęła swoje działania na początku roku szkolnego 2017/ 2018. Wyznaczono wówczas do wsparcia 191 szkół w całym województwie. Były to szkoły z najsłabszymi wynikami w regionie.

Slajd 11 i 12 ilustrują wyniki matur z matematyki w szkołach objętych wsparciem w ramach Rady Edukacyjnej przy Zachodniopomorskim Kuratorze Oświaty. Widoczna jest wyraźna poprawa.

Niebieski kolor wskazuje liczbę szkół, które zostały objęte wsparciem na początku roku szkolnego z powodu najniższych wyników w regionie. Kolor czerwony wskazuje te szkoły, którym jeszcze nie udało się ich poprawić. Różnica to liczba szkół, w których wyniki wzrosły. W całym województwie liczba szkół z najniższymi wynikami zmniejszyła się o niemal 30%. W technikach z 54 szkół do wsparcia pozostało 38, a w liceach z 31 liczba spadła o 10. Poprawa sytuacji nastąpiła w ponad 50% szkół.

Slajd 13 przedstawia jak wygląda sytuacja tych szkół w poszczególnych powiatach jeśli chodzi o wyniki z matematyki. Największy odsetek sukcesów odniosły szkoły w powiatach: wałeckim, kołobrzeskim, drawskim oraz w miastach Koszalin i Szczecin, poprawę widać też w Świnoujściu i powiatach łobeskim, szczecineckim i stargardzkim.

Slajd 14 natomiast przedstawia sytuację szkół objętych wsparciem w poszczególnych powiatach w zakresie zdawalności.

Największy odsetek sukcesów odniosły szkoły w powiatach: kołobrzeskim, wałeckim, stargardzkim, choszczeńskim, gryfińskim, gryfickim, białogardzkim oraz w miastach Koszalin i Szczecin. Potwierdza się teza, że tam gdzie angażowało się środowisko, szczególnie ośrodki doskonalenia nauczycieli i samorządy – tam są wyniki.

Są to efekty rocznej, wspólnej pracy wizytatorów Kuratorium Oświaty w Szczecinie, dyrektorów szkół, ośrodków doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz uczelni wyższych w regionie z wybranymi placówkami. Podjęte działania będą miały swoją kontynuację w kolejnych latach.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/55218/