iswinoujscie.pl • Czwartek [15.11.2018, 19:31:26] • Świnoujście

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Latarnia Świnoujście( fot. Andrzej Ryfczyński )

Archipelag Pamięci to platforma internetowa, której autorzy w niekonwencjonalny sposób starają się opisać, opowiedzieć i zobrazować rzeczywistość wysp Wolin, Karsibór i polskiej części wyspy Uznam po drugiej wojnie światowej. Od niedawna na stronie Archipelagu dostępne są słuchowiska. Umożliwiają one poznanie powojennych realiów przy udziale pierwszych osadników przybyłych na polskie wyspy.

Słuchowiska skierowane są zarówno do mieszkańców jak i turystów. Przyjmują formę audioprzewodników. Pozwalają na zwiedzanie wysp słuchając opowieści o ich powojennych losach. Mieszkańcy mogą poznać wiele ciekawych historii związanych z ich najbliższym otoczeniem. Niejednokrotnie są one opowiedziane przez ich sąsiadów, krewnych lub dalszych znajomych. Ludzi, którzy od dziesięcioleci mieszkają na Archipelagu, pamiętając jego powojenną historię. Słuchowiska pozwalają przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz, by dowiedzieć się z jakimi problemami musieli zmierzyć się osadnicy, na których barkach spoczywał trud tworzenia polskości na terenach przyłączonych po wojnie do kraju.

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Karsibór przystań( fot. Andrzej Ryfczyński )

Opuszczając swe dawne domy przybywali oni na ziemie, które nie były aż tak gościnne, jak obiecywano. Na miejscu zastawali wciąż mieszkających tu jeszcze Niemców, w wielu miejscach totalną władzę sprawowała zaś Armia Czerwona. Na wyspach odnajdywali piękne domy i imponującą infrastrukturę, nie zmieniało to jednak faktu, że brakowało im żywności i innych rzeczy niezbędnych do życia. Plagą regionu byli bezwzględni szabrownicy. Każdy z osadników przyjeżdżał tu ze swoimi doświadczeniami i obyczajami, przywiezionymi z najróżniejszy regionów dawnej Polski. Archipelag stawał się więc swoistą wieżą Babel, gdzie różni ludzie musieli nauczyć się wspólnego życia w zupełnie nowym świecie. O wszystkich tych problemach starają się opowiedzieć autorzy słuchowisk. Nagrania najstarszych mieszkańców wysp pamiętających powojenne wydarzenia przeplatają się z opowieścią narratora. W tle słychać nastrojową muzykę, dzięki której całość jest łatwa i przyjemna w odbiorze.

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Irena Wapnica pensjonat( fot. Andrzej Ryfczyński )

Dla turystów nieznających topografii Archipelagu przygotowano kilka szlaków. Dzięki nim w łatwy sposób można dotrzeć do ciekawych – często mniej znanych – zakątków wysp. Do słuchowisk zostały zaproponowane dwie trasy. Każda z nich w wersji pieszej i rowerowej. Zasiedlenie Atlantydy to trasa pierwsza. Pozwala na odwiedzenie Międzyzdrojów, Warnowa czy Ładzina. Udając się w podróż dowiemy się między innymi jakie były pierwsze wrażenia osadników po przybyciu na Archipelag, dlaczego plagą regionu byli szabrownicy, a także kto ukrywał się na polskim Dzikim Zachodzie. Druga trasa prowadzi przez malowniczą część Świnoujścia oraz przez wyspę Karsibór. Dowiemy się między innymi dlaczego ryby stały się złotem polskich wysp, kto i dlaczego chciał założyć w regionie rybacki falanster oraz w jaki sposób na Archipelagu współpracowali ze sobą Polacy i Niemcy.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/57167/