iswinoujscie.pl • Niedziela [17.03.2019, 21:29:40] • Świnoujście

Rodacy niezdatni do pracy?

Rodacy niezdatni do pracy?

fot. Andrzej Ryfczyński

Budowlanka, gastronomia i hotele - to branże w których pracodawcy najpilniej poszukują dziś pracowników. Wielu z nich - mimo że wymaga to sporo zachodu - chętnie zatrudnia cudzoziemców.

W ubiegłym roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świnoujściu zarejestrowano 1833 oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Wydano 56 zaświadczeń o wpisie wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej cudzoziemca. Na tej podstawie wydano 39 zezwolenia typu „S” na pracę sezonową cudzoziemca w charakterze pracownika tymczasowego.

Statystyki pokazują, że pracodawcy są coraz bardziej zainteresowani tym, by pracowali u nich obywatele innych krajów. W 2014 r. w naszym pośredniaku zarejestrowano 282 oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, w 2015 r. - 474, w 2016 r. ponad dwa razy więcej (1071 oświadczeń) i 2017 r. - 1931 oświadczeń.

- Nie są to jednak dane ukazujące faktyczną liczbę cudzoziemców wykonujących pracę w Świnoujściu – zastrzega Justyna Tyszkiewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świnoujściu. – Rejestracja oświadczenia lub wydanie zezwolenia na pracę sezonową nie oznacza faktycznego podjęcia pracy przez cudzoziemca a jedynie zgłoszenie zamiaru zatrudnienia.

Dyrektor PUP dodaje, że pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców do pracy w Świnoujściu, mogą również rejestrować oświadczenia w innych Powiatowych Urzędach Pracy, ze względu na adres siedziby firmy lub adres zamieszkania osoby fizycznej, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej.

- Ponadto Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki rejestruje Zezwolenia na pracę dla cudzoziemców typu od A, B, C, D, E wydawane na inne, dłuższe okresy zatrudnienia i nie związane z wykonywaniem pracy sezonowej - informuje Justyna Tyszkiewicz.

Zgodnie z zarejestrowanymi w PUP oświadczeniami, najbardziej potrzebują pracowników w branży budowlanej, gastronomicznej i hotelarskiej.

Oto jak to wygląda według zawodów:

-pomocniczy robotnik budowlany - wynagrodzenie (stawka godzinowa w przypadku umowy zlecenia lub wynagrodzenie miesięczne brutto w przypadku umowy u pracę) 13,70 - 14,00 zł/h

-murarz - 13,70 zł/h

-szlifierz metali - 13,70 zł/h

-malarz budowlany -2.100 - 2200 zł brutto

-zbrojarz - 13,70 - 15,00 zł/h

-kucharz - 13,70 - 15,50 zł/h

-pomoc kuchenna - 13,70 zł/h

-kelner - 13,70 - 14,50 zł/h

-barman - 13,70 zł/h

-pokojowa - 13,70 zł/h

-sprzątaczka - 13,70 zł/h

-sprzedawca - 13,70 zł/h/2100 zł brutto.

Na koniec stycznia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świnoujściu było zarejestrowanych 675 osób bezrobotnych i 6 poszukujących pracy. W końcu miesiąca sprawozdawczego aktywnych było ponad 166 ofert pracy.

- Pracodawcy wykazują duże zainteresowanie zatrudnieniem osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świnoujściu, jednak z uwagi na brak osób spełniających wymagania pracodawców oraz pomimo utrudnień formalnych, czasowych i finansowych związanych z procedurą zatrudniania cudzoziemców, z roku na rok coraz chętniej decydują się na zatrudnianie cudzoziemców na lokalnym rynku pracy- przyznaje Justyna Tyszkiewicz.

Pytanie, czy obcokrajowcy – wzorem wielu naszych rodaków – nie stwierdzą niebawem, że lepiej im będzie u naszych sąsiadów.

- Z uwagi, iż nie mamy bezpośredniego kontaktu z cudzoziemcami (rejestracji oświadczeń i wniosków o zezwolenia na pracę sezonową dokonują pracodawcy), trudno nam jest określić ich plany odnośnie wyjazdu i podjęcia pracy w Niemczech – przyznaje Justyna Tyszkiewicz.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/58438/