iswinoujscie.pl • Niedziela [17.03.2019, 13:28:38] • Świnoujście

W przypadku każdego podejrzenia choroby, było dochodzenie

W przypadku każdego podejrzenia choroby, było dochodzenie

fot. iswinoujscie.pl

Ostatnie zachorowania na odrę w Świnoujściu dotyczyły osób dorosłych pochodzących z Ukrainy. Stan pacjentów wymagał hospitalizacji, jednakże nie wystąpiły u nich żadne ciężkie powikłania. Nie zachorował nikt, kto miał styczność z tymi osobami.

Pięć przypadków zachorowań na odrę zarejestrowano w Świnoujściu w ubiegłym roku. 2 potwierdzono laboratoryjnie. Pozostałe zostały wykluczone ze względu na ostateczne rozpoznanie innej jednostki chorobowej. W tym roku zarejestrowano dotychczas jedno podejrzenie zachorowania na odrę, jednak - jak nas poinformował sanepid - ze względu na brak badań laboratoryjnych w chwili obecnej przypadek nie spełnia kryteriów potwierdzonego. Żadnych zachorowań na odrę nie stwierdzono Świnoujściu w 2017 r.

- Wszystkie powyższe zachorowania dotyczyły osób dorosłych pochodzących z Ukrainy- informuje dr n. med. Justyna Jakubas Zawalska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świnoujściu. - Stan pacjentów wymagał hospitalizacji, jednakże nie wystąpiły u nich żadne ciężkie powikłania. Były to zachorowania sporadyczne, nie odnotowano przypadków zachorowań ze styczności z osobą chorą na odrę.

Jak podaje sanepid, odra należy do chorób, które na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zgłoszeń podejrzenia lub rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej podlegają obowiązkowi zgłaszania przez lekarza za pomocą specjalnego formularza, który przekazywany jest Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu.

-W przypadku każdego podejrzenia/rozpoznania odry pracownicy Sekcji Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przeprowadzali wywiad oraz dochodzenie epidemiologiczne - wyjaśnia dr n. med. Justyna Jakubas Zawalska. - Po otrzymaniu zgłoszenia ustalana jest profilaktyka poekspozycyjna, która ma na celu zapobieżenie dalszym zachorowaniom. W przypadku każdego zachorowania została sporządzona lista osób, które mogły mieć kontakt z osobą chorą w okresie zaraźliwości, tj. od czwartego dnia przed wystąpieniem wysypki do chwili zgłoszenia. Wszystkim osobom z kontaktu, które nie posiadały udokumentowanych szczepień przeciwko odrze oferowane były szczepienia poekspozyjne. Szczepienia dla osób ze styczności przeprowadzane były w ciągu 72 godzin od kontaktu z chorym. Jeżeli istniała taka konieczność, w piśmie informacyjnym udzielono zaleceń pracodawcy dot. obserwacji i ewentualnego wstrzymania się od pracy na okres 14 dni pracownikom, którzy mieli kontakt z osobą chorą.

Lekarka dodaje, że warunkiem chroniącym przed epidemią wirusa jest wysoki poziom wyszczepialności populacji (>97%). Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych), które podawane jest w 13-15 mies. życia oraz 6 roku życia dziecka. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99% i utrzymuje się do końca życia.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/58518/