iswinoujscie.pl • Niedziela [24.02.2019, 23:08:17] • Polska

Diagnoza i propozycja reformy służby cywilnej

forumIdei Fundacji Batorego Fundacji Batorego opublikowało analizę Grzegorza Makowskiego przedstawiającą diagnozę stanu służby cywilnej oraz propozycje kierunków reform tej newralgicznej dla państwa instytucji.

Zdaniem autora mimo wykształcenia wielu doświadczonych i profesjonalnych urzędników, polska służba cywilna nie jest zorganizowana w system i stanowi źle zarządzaną, niedowartościowaną grupę pracowników sektora publicznego.

Służba cywilna w Polsce nie nadąża za standardami funkcjonowania swoich zachodnich odpowiedników i jest zbyt podatna na bezpośrednie wpływy partyjne. Spada zainteresowanie pracą w służbie cywilnej. Odchodzą z niej osoby z największych doświadczeniem i wiedzą, tymczasem - z punktu widzenia demokracji i rządów prawa - jest ona równie istotna, co inne kluczowe instytucje państwa, takie jak sądownictwo czy prokuratura” – podkreśla Grzegorz Makowski, ekspert forumIdei Fundacji Batorego.

Autor proponuje m.in., aby w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na zapewnienie neutralności politycznej i profesjonalizm urzędników. Postuluje także usprawnienie bieżącego zarządzania zasobami służby cywilnej, w tym podnieść poziom wynagrodzeń. Tylko wówczas ma ona szansę stać się instytucją przyciągającą ludzi o wysokich kwalifikacjach, chętnych do podnoszenia kompetencji i wiązania swojej kariery z sektorem publicznym. Niezbędne jest otwarcie służby cywilnej na otoczenie społeczne – organizacje pozarządowe, ekspertów, środowiska akademickie – i danie jego reprezentantom możliwości współtworzenia polityk publicznych.

Otwarta i dobrze zorganizowana służba cywilna to także większa transparentność i silniejsze zaufanie społeczne do państwa, a w konsekwencji – jego większa zdolność do tworzenia i realizacji polityk publicznych w coraz bardziej złożonych uwarunkowaniach społecznych, gospodarczych i geopolitycznych” – twierdzi Grzegorz Makowski.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/58628/