iswinoujscie.pl • Niedziela [03.03.2019, 10:08:49] • zachodniopomorskie

Szansa na rozwój. Turystyka medyczna na Pomorzu Zachodnim

Szansa na rozwój. Turystyka medyczna na Pomorzu Zachodnim

fot. Organizator

Pomorze Zachodnie to dobre miejsce do oferowania leczenia w ramach tzw. turystyki medycznej. Bliskość Berlina, lotnisko w Goleniowie, rozbudowywana sieć dróg ekspresowych ze Szczecina a także szybsze połączenia kolejowe przemawiają za przyjazdami w celach leczniczych do Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego, Kołobrzegu, Darłowa a także na malownicze pojezierza: drawskie czy myśliborskie to argumenty za przyjazdem do nas na Pomorze Zachodnie. Wpływ na to miała przedsiębiorczość mieszkańców Pomorza, a także fundusze unijne,które pozwoliły na rozwój bazy leczniczej.

W Szczecinie na temat turystyki medycznej odbyła się konferencja zorganizowana przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie.

- Dbanie o wygląd staje się wyznacznikiem stylu życie. I nasi lekarze bardzo dobrze o tym wiedzą. Poza tym nasze usługi są w niektórych przypadkach tańsze nawet o 65 procent niż np. na Zachodzie Europy - mówił dr Adrian Lubowiecki - Vikuk z SGH w Warszawie.

Najczęściej do Szczecina i regionu przyjeżdżają turyści medyczni ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji oraz Polonia. To osoby po 30 roku życia, reprezentujący średnią klasę społeczną, nie oczekujący atrakcji turystycznych, stawiają raczej na zakupy i chcą spędzić w mieście jak najmniej czasu. Szczecin i Świnoujście jest też miejscem postoju dla fanatyków żużla, którzy jadą stąd na mecze m.in. do Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. Oni też łączą przyjazdy z czasem dla kibicowania i zdrowia.

- Klienci wymagają jakości wobec usług im oferowanych od momenty rozpoczęcia rezerwacji, przez kontakt na recepcji czy informacje o atrakcjach turystycznych. Nie może być sytuacji, że recepcja w hotelu nie ma wiedzy jak można skorzystać z usług dodatkowych w hotelu czy w jakich godzinach otwarta jest... restauracja. Do tego trzeba dodać dobrą komunikację w mediach społecznościowych - komentuje Joanna Sienkiewicz, trener biznesu i konsultant z zakresu obsługi klienta.

Rozwój usług turystycznych to ważne dziedzina życia gospodarczego na Pomorzu Zachodnim uważa senator RP Grzegorz Napieralski, wiceprzewodniczący zespołu parlamentarnego Pomorza Zachodniego. - Ta dziedzina gospodarki rozwija się bardzo dobrze, bo tu najmniej przeszkadzało państwo. Jednak musimy zadbać o to, by przepisy podatkowe były przejrzyste, pacjenci byli pewni, że jakość usług medycznych jest na najwyższym poziomie. Naszą rolą jako polityków jest zadbanie by na Pomorze Zachodnie prowadziły szybkie drogi takie jak s3 czy s10, pociąg jechał szybko i samoloty latały do Goleniowa lub do niemieckie lotnisko przy Świnoujściu. Nie można tu pominąć roli marszałka województwa, który dysponuje funduszami unijnymi na rzecz innowacji - deklaruje Grzegorz Napieralski.

- Celem tego spotkania jest zaprezentowanie naszych możliwości w tej branży oraz znalezienie rozwiązań, które pozwolą nam na rozszerzenie tej działalności w Zachodniopomorskiem - stwierdziła Hanna Mojsiuk, Sekretarz Północnej Izby Gospodarczej.

Pomorze Zachodnie na dziś może pochwalić się dobrymi uzdrowiskami w Świnoujściu i Kołobrzegu należącymi do Urzędu Marszałkowskiego. Tu mamy dobrych specjalistów w zakresie opieki medycznej o czym świadczy fakt, że amerykańska armia przywiozła do szpitala w Gryficach Edwarda Pietrzyka, ambasadora Polski w Iraku po zamachu na niego. Tu mamy też wiele atrakcji dla turystów od Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, przez Muzeum Kolejnictwa w Gryficach czy Muzeum Przełomów w Szczecinie po malowniczą Odrę.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/58775/