iswinoujscie.pl • Poniedziałek [08.07.2019, 16:51:44] • Polska

W Zachodniopomorskiem dwukrotnie wzrosła liczba wystawianych e-recept. Przybyło lekarzy, pacjentów i placówek w cyfrowym systemie

W Zachodniopomorskiem dwukrotnie wzrosła liczba wystawianych e-recept. Przybyło lekarzy, pacjentów i placówek w cyfrowym systemie

fot. Organizator

Już prawie 26 tysięcy pacjentów otrzymało w Zachodniopomorskiem elektroniczne recepty. To najwięcej wśród województw, które wydawanie elektronicznych recept rozpoczęły w tym roku! Do końca czerwca nasi lekarze wystawili już 116,5 tys. recept – w maju było ich 53 tys. W czerwcu uprawnienia do wystawiania elektronicznych recept miało 190 lekarzy. Przychodni, w których pacjenci mogli otrzymać e-receptę było w miniony miesiącu 64 – dwa razy więcej niż w maju.

Od początku wdrożenia systemu, lekarze w całej Polsce wystawili już 2,3 miliona elektroniczny recept.

E-recepty mogą być wystawiane w naszym województwie od początku tego roku. Podobnie mają: kujawsko-pomorskie, lubuskie, opolskie, podkarpackie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie.

W 2018, e-recepty zaczęły wystawiać pilotażowo województwa: dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie, lubelskie, łódzkie, podlaskie, śląskie i wielkopolskie.

Cyfrowe recepty mogą być wystawiane tylko w takim podmiocie leczniczym, który zarejestrował się na platformie P1 - w systemie informatycznym prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Do końca 2019 roku obowiązek zarejestrowania się w systemie mają wszyscy wykonujący działalność leczniczą: zarówno placówki ochrony zdrowia, jak i lekarze.

Jak działa e-recepta?

· Lekarz, który ma uprawnienia, loguje się komputerowo do systemu i wystawia e-receptę.

· Jeśli pacjent założył sobie IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, na którym zapisał numer swojej komórki lub adres poczty elektronicznej, to system informatyczny automatycznie wysyła mu czterocyfrowy kod recepty na komórkę - jako SMS lub e-mail.

· W aptece kod recepty jest wczytywany do systemu. Farmaceuta widzi przepisane leki. Jeśli w jednej aptece jakiegoś leku nie ma, nie trzeba robić odpisu, tak jak to było z receptą papierową. Elektroniczną receptę można zrealizować w innej aptece.

· Pacjent, który nie ma IKP, otrzymuje od lekarza wydruk informacyjny o recepcie; w aptece z takiego wydruku skanowany jest kod e-recepty.

Dlaczego e-recepta jest tak ważna, jakie ma zalety?

* e-recepta, choć jest cyfrowa, to jednak prawdziwa. Nie da jej się zgubić ani zniszczyć. Nie trzeba się martwić o to, że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba będzie do niego wrócić. Albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza.

* Każdy lek z e-recepty można realizować w innej aptece, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków.

* E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na każdym etapie realizacji e-recepty.

* Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Internetowym Koncie Pacjenta - IKP. W każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem komputera lub telefonu, można zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo nam pomógł.

* Dzięki IKP kolejną e-receptę można otrzymać na komórkę bez konieczności wizyty w gabinecie – to ważne do osób przewlekle chorych i ich opiekunów!

Inne korzyści z posiadania IKP

· Na IKP można zobaczyć nie tylko zapisane leki i ich dawkowanie, lecz także wykaz innych świadczeń, z których w ramach systemu korzystamy.

· Na IKP będą również e-skierowania i porady, jak dbać o zdrowie.

· Wkrótce będzie tu gromadzona cyfrowa dokumentacja medyczna pacjenta, powstająca w placówkach służby zdrowia: laboratoriach, pracowniach, przychodniach i szpitalach.

· To pacjent będzie decydował, komu z lekarzy czy bliskich osób udostępni gromadzoną na IKP historię swojego zdrowia.

· IKP jest bezpłatne, a dane – całkowicie bezpieczne.

Do IKP można się zalogować np. poprzez ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta – konta w ZIP założyło 65 tys. mieszkańców województwa zachodniopomorskiego!) lub Profil Zaufany – PZ. PZ można założyć przez bank (internetowe konto bankowe) lub w serwisie pz.gov.pl – zarejestrowany Profil Zaufany należy potwierdzić np. w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ. Zapraszamy!

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/60918/