iswinoujscie.pl • Wtorek [22.10.2019, 08:13:59] • Świnoujście

Inne szpitale mają gorzej

Inne szpitale mają gorzej

fot. Andrzej Ryfczyński

Od 10 lat liczba łóżek w Szpitalu Miejskim w Świnoujściu utrzymuje się na tym samym poziomie. To dobra informacja, gdy porówna się ją z tym, co się dzieje w innych szpitalach.

Na wrześniowej konferencji Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) i Związku Powiatów Polskich ogłoszono raport dotyczący sytuacji szpitali w naszym kraju. Zlecone przez OZPSP opracowanie to analiza danych ze 119 szpitali z lat 2015-2019.

Według raportu, że w 2015 r. liczba łóżek w badanych placówkach wynosiła 29 159, a na koniec czerwca tego roku już 26 570. (opracowanie jest dostępne na stronie internetowej Związku Powiatów Polskich).

- Stan ten jest konsekwencją wprowadzenia norm zatrudnienia pielęgniarek dla realizacji świadczeń gwarantowanych - piszą autorzy raportu. - Normy te odnoszą się do nominalnej liczby łóżek i nie zależą od ich obłożenia. Rynek pracy w zawodzie pielęgniarek i położnych charakteryzuje się obecnie niedoborem osób gotowych do podjęcia pracy. Uzupełnienie braków zatrudnienia jest praktycznie niemożliwe.

Autorzy raportu podali, jak szpitale radziły sobie z niedoborami pielęgniarek. Na oddziałach – jako wsparcie dla pielęgniarek - zatrudniani są ratownicy medyczni i opiekunki.

Dorotę Konkolewską, prezes zarządu Szpitala Miejskiego w Świnoujściu zapytaliśmy o liczbę łóżek w placówce.

- Zakład leczniczy dysponuje obecnie 112 łóżkami na oddziałach szpitalnych – informuje Dorota Konkolewska. - Taki stan utrzymuje się od 10 lat. Nie zmniejszaliśmy i nie przewidujemy zmniejszenia ilości łóżek do hospitalizacji.

Czy łóżek mogłoby być więcej? W marcu tego roku prezes zarządu informowała nas, że „zmiana zakresu działania zakładu leczniczego a tym samym tworzenia nowych miejsc do hospitalizacji jest uwarunkowana rodzajem świadczeń realizowanych przez szpitale pierwszej referencyjności.” Szpitalami pierwszej referencyjności są szpitale miejskie, drugi stopień mają - szpitale wojewódzkie, a trzeci - szpitale kliniczne.

- W ramach potrzeb i możliwości wykorzystujemy posiadany potencjał łóżkowy do zakresu nowych świadczeń ( np.: zabiegi z gastroenterologii wymagające krótkiej hospitalizacji realizowane w ramach oddziału chirurgicznego objętego finansowaniem ryczałtowym) - wyjaśniała Dorota Konkolewska.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/62457/