iswinoujscie.pl • Czwartek [26.03.2020, 20:13:04] • Świnoujście

Wielkanoc bez święconki!? Koronawirus burzy świąteczne tradycje

Wielkanoc bez święconki!? Koronawirus burzy świąteczne tradycje

fot. Sławomir Ryfczyński

Zalecenie w sprawie obchodów tegorocznych Świat Wielkanocnych wydało właśnie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Szczegóły organizacji uroczystości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pozostawiono do osobistej decyzji biskupom poszczególnych diecezji ale nie wiadomo jak wielu z nich zdecyduje się na rozwiązania wbrew oczywistym zaleceniom KEP. Wygląda więc na to, że święconką podzielimy się o ile sami ją sobie poświęcimy! A w związku z ograniczeniami epidemiologicznymi pasterze kościoła w Polsce stawiają nacisk na „modlitwę prywatną i rodzinną”. Jak ma wyglądać tegoroczne święcenie pokarmów na stół wielkanocny? Otóż proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”. Biskupi zalecili by szczegółowe instrukcje zamieszczone zostały przez parafie i diecezje na ich stronach internetowych.

Zmiany obejmą nawet sakrament pokuty. Czas Wielkanocy to przecież okres kiedy wiele osób korzysta ze spowiedzi. W tym roku spowiedź będzie możliwa także poza konfesjonałem, a kapłani mogą zorganizować miejsca pokuty w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa. Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. Obowiązkowy jest udział w Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania (obowiązek ten spełnia się też przez uczestnictwo w liturgii Wigilii Paschalnej).

Biskupi zalecili także powstrzymanie się w tym roku od tradycyjnego obrzędu obmycia nóg starcom. Nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wieki Piątek może być okazją dla wiernych do przeżywania w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej. Wśród zaleceń znalazła się także sugestia odstąpienia od tradycyjnego święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/64674/