iswinoujscie.pl • Niedziela [28.06.2020, 07:27:30] • zachodniopomorskie

Orkan i Sokół przypłynęły do Szczecina. Niezwykły rejs nowych lodołamaczy!

Orkan i Sokół przypłynęły do Szczecina. Niezwykły rejs nowych lodołamaczy!

fot. Organizator

Szczecińskie lodołamacze powstają w stoczni remontowej Shipbulding w Trójmieście, a tymczasem w naszym regionie obecne są jednostki, które właśnie ruszyły w swój pierwszy rejs po powstaniu. Lodołamacze czołowy Orkan i liniowy Sokół, wybudowane w Stoczni Koźle Sp. z o.o. w Kędzierzynie-Koźlu, wyruszyły w długą drogę do swojego docelowego portu we Włocławku. W ostatnich dniach przepłynęły przez Słubice, następnie Widuchową i Gozdowice, by na kilka dni zacumować przy siedzibie Nadzoru Wodnego w Szczecinie-Podjuchach. – Rejs jest możliwy dzięki wezbraniu wody – mówi Stefan Iwicki, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w Szczecinie.

Duma Wód Polskich pierwszy raz na wodzie. W długim planie rejsu czas na przystań: Szczecin!

Pierwszy rejs nowych lodołamaczy to dla Wód Polskich wydarzenie historyczne. Orkan i Sokół pokonają ponad 1.500 km drogą wodną: 756 km Odrą, 522 km Morzem Bałtyckim i 260 km Wisłą. Wybudowane lodołamacze to nowoczesne jednostki, które będą służyły do prowadzenia zimowej osłony przeciwpowodziowej na Zbiorniku Włocławek. Wyposażone są w sondę wielowiązkową, która pozwoli monitorować dno zbiornika, w panele fotowoltaiczne i oświetlenie ledowe, napędzane są silnikami spalinowymi, które spełniają obowiązujące normy środowiskowe. Lodołamacze mają funkcje holowników. Dwa nowe lodołamacze zastąpią dwa dotychczas pracujące. Zgodnie z instrukcją lodołamania w akcji bierze udział 6 jednostek. Dwa zastąpione przez nowe pozostaną w dyspozycji Wód Polskich. Inwestycja kosztowała ponad 37 milionów złotych. Flota Wód Polskich z roku na rok wzbogaca się o coraz to nowocześniejsze jednostki, które sprawdzają się w czasie akcji lodołamania, ale i służą innym zadaniom wodnym wykonywanym przez nasze jednostki.

Pierwszy rejs nowych lodołamaczy to dla Wód Polskich ważne wydarzenie. Szczecin jest jednym z przystanków na długiej trasie jaką pokonają Sokół i Orkan.

Szczecin też czeka na swoje lodołamacze! Ocelot i Tarpan coraz bliżej

Nie tylko Włocławek doczeka się niebawem nowych jednostek pływających. W Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia zakończyła się budowa jednostek dla Trójmiasta, a już niebawem flota szczecińska zostanie zasilona przez nowoczesne lodołamacze. Obecnie trwa ich budowa i jak mówi dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski wkracza ona w decydującą fazę.

- Zbudowany w hali Wydziału Kadłubowego Remontowa Shipbuilding kadłub Ocelota został z niej wytransportowany przy pomocy dwóch suwnic i przyczepy samojezdnej w zasięg dźwigu nabrzeżowego. Równolegle w hali Wydziału Kadłubowego rozpoczęto montaż sekcji dennej lodołamacza Tarpan, która zostanie następnie zespolona z gotową już sekcją dziobową i rufową – mówi Dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski. - W niedługim czasie zostaną odebrane silniki główne i zespoły prądotwórcze – dodaje kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Stefan Iwicki.

Ocelot i Tarpan to dwie nowe jednostki, które zastąpią we flocie RZGW Szczecin lodołamacze biorące udział w akcji lodołamania od pół wieku! - Lodołamacze liniowe to jednostki mniejsze, ich zadaniem jest wspieranie lodołamaczy czołowych w kruszeniu lodu. Nowe jednostki będą doskonale wyposażone i dostosowane do warunków panujących na Odrze, czyli przykładowo coraz częstszych niżówek. Jednostki będą mieć zanurzenie na poziomie 1,4 metra – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Koszt budowy dwóch lodołamaczy dla Wód Polskich w Szczecinie to ponad 30 milionów złotych, z czego większość stanowi dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy. Kierownik Działu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/66113/