iswinoujscie.pl • Sobota [01.08.2020, 13:48:17] • Świnoujście

76 rocznica wybuchu powstania w cieniu koronawirusa

76 rocznica wybuchu powstania w cieniu koronawirusa

Mat. prasowe Muzeum Powstania Warszawskiego.( fot. Mat. prasowe )

Dziś 1 dzień sierpnia, znacząca data w kalendarzu polskiej historii. Corocznie tego dnia obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Po raz 76 uczcimy pamięć bohaterskich Powstańców Warszawskich z 1944 roku.

W hołdzie Bohaterom Powstania w Świnoujściu i tradycyjnie na jednostkach pływających o godz.17.00 na trzy minuty zostaną włączone syreny alarmowe. W tym czasie zatrzymajmy się na ulicach Świnoujścia zamrze na chwilę ruch W ten sposób każdy może oddać cześć warszawskim powstańcom. W ramach obchodów tego o godz.17.00 pod pomnikiem Orła Białego przy placu Orła Białego delegacja świnoujskiego samorządu złoży symboliczną wiązankę kwiatów i zapali znicze. W porównaniu z poprzednimi latami tegoroczny program uroczystości można nazwać symbolicznym. Powodem jest zagrożenie rozpowszechniania się wirusa COVid 12, który zaczął w ostatnich dniach w Polsce przybierać niepokojące rozmiary.

Nawet jednak koronawirusowa panika nie zwalnia nas od wspomnienia bohaterskiego zrywu rodaków. I przypomnieć warto, że Powstanie Warszawskie 1944 było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Na wieść o powstaniu w Warszawie Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz, w którym stwierdzał: "Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy".

Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki dopiero 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki "Jarecki" i ppłk Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/66637/