iswinoujscie.pl • Niedziela [25.10.2020, 13:31:54] • Polska

Nasze relacje ze zwierzętami – czy potrafimy o nie zadbać?

Nasze relacje ze zwierzętami – czy potrafimy o nie zadbać?

fot. Organizator

Pieskie życie pełne jest wyrzeczeń i trudności. Na zdrowie czworonogów i ich dobrostan ma wpływ wiele czynników. Zawrotne tępo życia ludzi, stres, zmiany w sezonowości pór roku prowadzą do zwiększenia zachorowalności u psów i często generują problemy behawioralne . 25.10.20 obchodzimy Dzień kundelka, w którym to warto przypomnieć o zdrowiu naszych mniejszych braci.

Miłość bezwarunkowa
Powszechnie wiadomo, że więź psa z człowiekiem to najsilniejsza relacja międzygatunkowa. Jest ona zawsze oparta na bezgranicznym oddaniu i bezwarunkowym przywiązaniu emocjonalnym czworonoga do właściciela. Psy potrafią odczytać emocje człowieka i na nie reagować. Relacja człowieka z psem rozprasza samotność i pozwala zapomnieć o rozpędzonym świecie.

Przebywanie z psem na co dzień może mieć pozytywny wpływ na ludzki organizm działając stabilizująco na układ krążenia. Pies daje również człowiekowi poczucie pewności i bezpieczeństwa. U osób rozmawiających z psem zauważono zmiany w tonacji głosu, rozluźnienie mięśni twarzy. Często pamiętamy o tym, jak ważna dla naszych zwierząt jest codzienna zabawa, natomiast nie jesteśmy świadomi, jak różne czynniki – na przykład środowiskowe - mogą wpływać na psy. Lekarze weterynarii dodają, ze ponad 76% z nas przyznaje, że chce wiedzieć więcej na temat potencjalnych zagrożeń dla zdrowia czworonogów.

Czynniki wpływające na zdrowie psów
Może to dziwić, a jednak zmiany w sezonowości pór roku mają duży wpływa na zdrowie psów. Zmiany te to przede wszystkim dłuższe i gorętsze lata, krótki sezon jesienno-zimowy i całoroczny wzrost średnich temperatur. To, co może cieszyć nas jako ludzi, niekoniecznie ma dobry wpływ na nasze psy. Zmiany te powodują wzmożoną aktywność pasożytów, przez co zwierzęta domowe częściej zapadają na choroby, które mogą być przenoszone na pozostałych domowników. Co więcej - mogą one również doświadczać depresji i zaburzeń nastroju. Wydłużające się lato, cieplejsza jesień i bardzo krótka zima mogą powodować zaburzenia nastroju zwierząt, drażliwość, a nawet depresję.

Według raportu ekspertów kampanii społecznej dla zwierząt Protect Our Future Too najczęstsze problemy w zachowaniu psów to Lęk (44%), Agresja (30%) i skakanie na właściciela (28%). Niektóre problemy behawioralne u psów, takie jak zaburzenia poznawcze, niepokój, fobie i strach przed burzą mogą występować znacznie częściej, niż do tej pory. Wraz ze wzrostem temperatury zwierzaki mogą być narażone między innymi na stres cieplny oraz odwodnienie. To z kolei może mieć już bezpośredni wpływ na codzienne funkcjonowanie rodziny i zwiększa ich podatność na choroby.

Dr Łukasz Adaszek z UP w Lublinie dodaje też "Zmiany w sezonowości pór roku wpływają na zmianę zachowania zwierząt oraz stwarzają warunki do pojawiania się nowych chorób. Wraz ze wzrostem temperatury dochodzi do migracji "egzotycznych" gatunków kleszczy i komarów. Wszystko to sprawia, że psy i koty stają się bardziej narażone na rozwój chorób wektorowych takich jak: borelioza, babeszjoza, czy anaplazmoza, stanowiących zagrożenie dla ich zdrowia i życia, a często także dla zdrowia ich właścicieli."

Dbajmy o psy kompleksowo
Jako właściciele możemy zminimalizować skutki wzrostu temperatur na zdrowie naszych czworonożnych członków rodziny. Czy jednak wiemy jak to robić? Oprócz codziennych relacji zasięgnijmy porady lekarza weterynarii. Wiele problemów nie jest możliwych do rozwiązania bez jego wsparcia.

Tak jak życie z psem ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka, tak człowiek musi odpowiedzialnie dbać o zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela. Przykładami takiej opieki może być także odpowiednia ilość spędzanego wspólnie czasu i poświęcanie uwagi, a także zapewnienie psu dobrych warunków bytowych: ciepłego miejsca do spania, odpowiedniego jedzenia, a także profilaktycznych wizyt u weterynarza, a w przypadkach tego wymagających konsultacji u behawiorysty. Dzięki odpowiedzialnemu postępowaniu można budować trwałą i piękną relację z psem – taką, jakiej nie zastąpi relacja z innym zwierzęciem, a nawet drugim człowiekiem.

Joanna Trakul

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/67929/