iswinoujscie.pl • Sobota [21.11.2020, 17:33:02] • Polska

Główny Urząd Statystyczny; „znacznie mniej turystów nad morzem, w porównaniu do 2019 roku.” Opublikowano wyniki najnowszych analiz

Według stanu na lipiec 2020 r. w województwach nadmorskich oraz na Warmii i Mazurach działały 2502 obiekty turystyczne . Jak wynika z obliczeń statystycznych to blisko 1/4 wszystkich takich obiektów w Polsce - w tym prawie 70 proc. z nich miała charakter sezonowy. Przeważały pokoje gościnne, które stanowiły one 38,6 proc. bazy noclegowej. Od samego początku korona-wirusowego zamieszania, właściciele tych obiektów wyrażali obawy o znaczny spadek liczby gości i straty jakie mogą w związku z tym ponieść. Główny Urząd Statystyczny przedstawił właśnie wyniki swojej analiz.

Analitycy GUS badaniu pod uwagę wzięli pod uwagę obiekty turystyczne w Polsce posiadające co najmniej 10 miejsc noclegowych, które są usytuowane nad Morzem Bałtyckim lub pozostają w bezpośredniej bliskości morza, czyli zgodnie z metodologią Eurostatu są na obszarze obejmującym 55 gmin województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Na skutek pandemii od marca 2020 r. ruch turystyczny zdecydowanie zmalał w porównaniu z ubiegłymi latami. Okazuje się, że jak podał GUS, w lipcu i sierpniu to - w porównaniu z innymi częściami kraju nadmorskie regiony cieszyły się większą popularnością niż przed rokiem. Wypoczywało tu jednak o 14,3 proc. turystów mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. Było ich w sumie 1,5 mln.

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/68296/