iswinoujscie.pl • Piątek [10.09.2021, 08:22:36] • Polska

Senat odrzucił ustawę o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie informuje, że 9 września br. Senat odrzucił ustawę o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. Za odrzuceniem nowelizacji opowiedziało się 53 senatorów, przeciw było 37, a 3 wstrzymało się od głosu.

Przedstawiając sprawozdanie połączonych komisji: kultury, praw człowieka i ustawodawczej, które wniosły o odrzucenie ustawy, senator Barbara Zdrojewska podkreśliła, że senackie biuro legislacyjne i eksperci negatywnie ocenili nowelizację. Wskazywali, że narusza ona wiele przepisów konstytucji, a także umów międzynarodowych, w tym traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA. Za niezgodne z konstytucją uznane zostały przede wszystkim przepisy dotyczące sposobu powoływania członków KRRiT, dodane podczas sejmowych prac nad projektem ustawy. Senator Barbara Zdrojewska wyraziła zdziwienie, że do Senatu została przekazana taka „kuriozalna, antykonstytucyjna" ustawa. „Posłowie bezrefleksyjnie zagłosowali nad ustawą, która nadaje się do kosza" – oceniła.

Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (projekt poselski), tzw. lex TVN, wprowadzała zmiany w zakresie warunków przyznawania koncesji nadawcom medialnym. Przewidywała, że koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza niego. Nowela zakładała, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, wygasające w ciągu 9 miesięcy od dnia wejścia w życie tego przepisu, zostaną przedłużone na 7 miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające wobec nich postępowania dotyczące udzielenia koncesji zostają zawieszone do dnia upływu 7 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Proponowane przepisy dotykały bezpośrednio TVN Grupa Discovery, która od lutego 2020 r. stara się o przedłużenie koncesji nadawczej stacji TVN24, ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wciąż nie podjęła decyzji w tej sprawie. Aktualna koncesja wygasa 26 września 2021 r.

Nowelizacja wprowadzała ponadto zmianę w sposobie powoływania członków KRRiT przez prezydenta RP za zgodą Sejmu i Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów.

Kancelaria Senatu
Centrum Informacyjne Senatu
Dział Prasowy

Źródło: http://mmswinoujscie.pl/artykuly/72274/