POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [14.10.2018, 10:41:49] • Świnoujście

Polityka mnie brzydzi

Polityka mnie brzydzi

fot. Sławomir Ryfczyński

Rozmowa z Pawłem Winiarskim, kandydatem na prezydenta miasta z Komitetu Wyborczego Wyborców Nowa Fala WiS

Naprawdę brzydzi się Pan polityką?
- Tak.
To dlaczego chce Pan zostać prezydentem Świnoujścia?!
- Bo polityka jest brudna, a miasto powinno być czyste. Zarówno od polityki jak i od układów. Dzisiaj Świnoujście nie jest własnością swoich mieszkańców, nie oni tu rządzą i nie oni korzystają z profitów, jakie płyną do miejskiej kasy. I na to nie chcę się zgodzić, bo to nie prezydent jest od rządzenia, ale ci którzy go wybierają. Prezydent ma bronić ich interesów, dbać o ich komfort życia, zapewniać im bezpieczeństwo i planować ich przyszłość.
Pięknie powiedziane, ale to utopia…
- Nie utopia, ale ekonomia i kalkulacja. Świnoujście ma tak wysokie dochody, że stać je na zapewnienie choćby trochę luksusu swoim mieszkańcom. Zacznijmy od naszego projektu: ciepło dla każdego. Z samych tylko opłat z terminala LNG starczy pieniędzy na to, żeby żadem mieszkaniec Świnoujścia nie musiał marznąć w swoim domu. Nie możemy obniżyć ceny ciepła, gazu czy węgla, ale możemy częściowo zrekompensować te koszty każdej, podkreślam KAŻDEJ rodzinie! I powinno jeszcze wystarczyć na zwiększenie dotacji do miejskiej komunikacji, która dzięki temu mogłaby być całkowicie bezpłatna. I jeździć tak, żeby służyć mieszkańcom. Tak, tak! Po to miasto pobiera tych blisko 40 milionów złotych od LNG, żeby ludziom żyło się lepiej. Skoro już mamy takiego uciążliwego „sublokatora” w Świnoujściu, miejmy coś z tego dla siebie. To naprawdę żaden problem, żeby te pieniądze oddać swoim, bo to ich miasto i ich prawo do czerpania korzyści z takich przedsięwzięć. I nie ma w tym żadnej polityki.
Ma Pan jeszcze jakieś cudowne recepty na dzisiejsze bolączki miasta? Zna Pan w ogóle te bolączki?
- Tych bolączek jest niestety wiele. Przez ostatnich kilkanaście lat uwaga Pana Żmurkiewicza była skupiona na obcych czyli tzw. inwestorach. W rezultacie mamy w mieście setki nowych ekskluzywnych pokoi hotelowych i apartamentów, ale młodzi mieszkańcy Świnoujścia ciągle mieszkają u rodziców albo dziadków, bo dla nich nie ma żadnych propozycji. A ja twierdzę, że Świnoujście stać na własny program mieszkaniowy dla młodych. Są na to gotowe wzory i rachunki ekonomiczne i są tego efekty. Niestety nie w Świnoujściu. A zasada jest banalnie prosta: miasto buduje na swoim terenie, finansując budowę mieszkań w połowie. Drugą połowę dokłada przyszły lokator i w krótkim czasie ma dach nad głową. A po 15-20 latach staje się jego właścicielem. Jeśli cena metra kwadratowego takiego mieszkania będzie dwa-trzy razy niższa niż ta dyktowana przez deweloperów, to co? To nie będą mieszkania dla zwykłych ludzi? Według nas 2-2,5 tys. za metr kwadratowy nie jest ceną wygórowaną. To także klucz do tego, żeby zachęcać młodych do powrotu po studiach do rodzinnego miasta.
I co będą tu robić, jak już będą mieli te nowe mieszkania?
- Świnoujście jest miastem, w którym pracy dla specjalistów nie zabraknie przez następne dziesięciolecia. Chodzi jednak o to, żeby chcieli tu wracać po studiach. Potrzebujemy swoich lekarzy, bo ci przyjezdni wpadają tu na chwilę i zamiast leczyć odsyłają pacjentów do innych szpitali. Tak nie może być! Wystarczy zmienić sposób myślenia, by postawić nasz szpital na nogach. Potrzebujemy wysokiej klasy przedszkolanek i nauczycieli, bo edukacja naszych dzieci to przyszłość miasta. Trzeba rozwijać w dzieciach ich talenty i nie pozwolić na zmarnowanie drzemiącego w nich potencjału. Mamy wystarczająco dobrą bazę sportową i edukacyjną, żeby wspierać zarówno dzieciaki chcące kopać piłkę, jak i te pragnące bawić się w wielkich fizyków, matematyków, poetów czy muzyków. I Świnoujście stać na to, żeby tym dzieciom po prostu to zafundować. A nauczycielom zaproponować specjalne dodatki za specjalną troskę o swoich podopiecznych. Bo to NASZE dzieci! Oczywiście takich problemów do rozwiązania jest w Świnoujściu znacznie więcej. Niektóre wymagają czasu, inne można załatwić niemal od ręki. Miasto potrzebuje i będzie potrzebować tysięcy specjalistów w wielu dziedzinach. Trzeba też wiedzieć, czego chcą sami mieszkańcy.
Będzie Pan ich pytał?
- Oczywiście, że tak. Na naszych listach są ludzie reprezentujący różne dziedziny naszego codziennego życia. Oni są moimi najlepszymi doradcami. Kto lepiej niż przykuty do wózka Marcin Czerwiński z „Emilbus” może powiedzieć, jakie bariery ograniczające ludzi niepełnosprawnych muszą zniknąć, aby Świnoujście mogło się nazywać miastem bez barier? Kto lepiej niż Sebastian Iwaniuk, wspaniały matematyk i nauczyciel tysięcy młodych ludzi, zna bolączki naszej edukacji? Kto lepiej niż lekarz i społecznik, Piotr Czerwiński zna słabe punkty naszej służby zdrowia? Kto lepiej wie, jakie problemy mają nasi hotelarze i restauratorzy niż Janusz Chudzyński z „Polarisa”. I takich doradców mam jeszcze wielu. Mądrzy doradcy decydują o mądrości prezydenta. Mądry prezydent nie boi się pytać. Na tym polega uczciwe zarządzanie miastem. I żadna polityka nie jest do tego potrzebna.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 59, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 59

Gość • Czwartek [18.10.2018, 23:06:09] • [IP: 193.200.150.***]

Powiem tak.Bardzo podobała mi się debata prezydencka.Obejrzałem i odrobiłem lekcję.Bardzo fajnie Pan mówił i zgadzam się z tym.Trochę późno ;-)

Gość • Wtorek [16.10.2018, 08:30:05] • [IP: 178.238.252.**]

Po obejrzeniu nagrania z wywiadu z Panem Winiarskim, zmieniam zdanie.Powinniśmy dać szansę, Panu Winiarskiemu.Miasto, to nie tylko Promenada.Wystarczyło dokończyć deptak od granicy do Wiatraka i była by ścieżka zdrowia, tańsza, bez wycinania drzew i betonowania.Jeśli chodzi o zabiegi, to wstyd, żeby mieszkańcy czekali(teraz rok a było, że i do 4 lat).Budują wszystko pod przyjezdnych a o mieszkańcach, nikt nie myśli.Dajmy szansę, nowemu spojrzeniu.

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 22:17:35] • [IP: 188.147.99.**]

i takich ludzi nam trzeba

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 21:43:57] • [IP: 5.173.208.***]

Od razu widać, że Winiarski to inne pokolenie. Żmurkiewicz nigdy by w tym kierunku myślenia nie poszedł. Dla dobra miasta powinniśmy głosować za świeżą głową

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 11:15:46] • [IP: 93.94.186.***]

ROZUMNA TROSKA O DOBRO WSPÓLNE to klasyczna definicja polityki /politykos /, nierozerwalnie związana ze sztuką rozumnego zarządzania gospodarstwem /oikonomikos /. Pana obrzydzenie, jak sądzę odnosi się do obecnego sposobu jej " uprawiania" , a właściwie " tresowania " tubylczej gawiedzi oraz swoich umiłowanych suki...nków, tworzenia oligarchiczno - urzędniczej kamaryli. Zaprzecza pan klasycznej definicji z jednej strony, z drugiej strony odpowiedzi świadczą o dobrym ich przygotowaniu. Trudno się dziwić, startuje pan z listy Nowa Fala WsI, może nawet powiązanej z Starą Falą. Trzeba być czujnym aby nas fala ponownie nie przykryła, albo fala w nowym wydaniu gdzie rządzi zasada " wy nie ruszacie naszych my nie ruszamy waszych" .

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 11:04:51] • [IP: 83.21.57.***]

Paweł? Dlaczego? Ja wstydziłabym sie na twoim miejscu.

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 11:04:21] • [IP: 92.42.117.***]

troche jak ksiadz wyglada

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 11:00:56] • [IP: 109.241.63.**]

Oto przykład klasycznego marksisty, który z jednej strony narzuca i cieszy się z haraczu zwanego podatkiem od LNG, a z drugiej strony już wie, na co go rozda, by tylko zyskać głosy wyborców. Nie tędy droga - większość mieszkańców ma ciepło z PEC, płaci za to ciepło grosze, pozostali nie mają już tak tanio. Tymczasem miasto nam projektują nieucy, którzy likwidują parkingi, miejsca postojowe i zawężają ulice, " tłumią ruch", by zwiększyć zanieczyszczenie spalinami aut- marksiści w czystej postaci, a do nich dołącza ten Winiarski. Działają przeciwko miastu i mieszkańcom - i się z tym wcale nie kryją, tylko ubierają to w inne słowa, słowa niby rozdawnictwa socjalnego" głosujcie na mnie, ja wam coś dam". Rozsądni ludzie ominą takiego polityka co mówi, że się brzydzi tym co chce robić, szerokim łukiem.

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 10:30:24] • [IP: 178.235.178.**]

Polityka brzydzi ale biznes w polityce, to lubię.

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 09:20:47] • [IP: 46.171.240.***]

warto na niego zagłosować to przynajmniej coś się zmieni

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 08:44:56] • [IP: 178.235.190.***]

Nie istnieje takie nazewnictwo jak, , przedszkolanka" w odniesieniu do osoby dorosłej - pracującej, chyba, że chodzi o dziewczynkę uczęszczającą do przedszkola. W przedszkolu pracuja nauczycielki, a nie przedszkolanki, okropny błąd merytoryczny !

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 00:15:34] • [IP: 188.146.35.***]

Początek beznadziejny, ale dalej już nie tak źle. Ja zagłosuje na tego Pana, gdyż pozostali kandydaci dają jedynie gwarancje petryfikacji dzisiejszych układów, zamienią jedynie nie swoich sqwysynów na swoich sqwysynów.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 23:07:00] • [IP: 80.245.188.**]

Ksiądz czy cuś?

Gość • Niedziela [14.10.2018, 22:44:08] • [IP: 5.173.152.***]

No i w pidu wylądował :-)

Gość • Niedziela [14.10.2018, 19:50:33] • [IP: 95.166.56.***]

Uuuu... jak człowiek pana Pomieczyńskiego to już mnie nie interesuje.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 19:15:23] • [IP: 92.42.118.*]

Szanowna Redakcjo, proszę coś więcej napisać o tym kandydacie. Może jakiś artykuł? Chciałabym się dowiedzieć, skąd pochodzi, czym się zajmuje/zajmował? Jaki jest mniej więcej jego status majątkowy? Ile ma lat? Jakie doświadczenie samorządowe? Dziękuję!

Gość • Niedziela [14.10.2018, 19:13:58] • [IP: 178.235.186.***]

Ogarnij się chłopie ty na Prezydenta Świnoujścia nie osmiesza naszego miasta

Gość • Niedziela [14.10.2018, 18:45:18] • [IP: 80.245.189.***]

TE - JAK CIĘ BRZYDZI TO PO CO SIĘ PCHASZ GOŚCIU PO TO BY SZKODZIĆ ZWYKŁYM LUDZIOM

Gość • Niedziela [14.10.2018, 18:44:26] • [IP: 31.0.43.***]

Pana brzydzi polityka, to nie będę głosować.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 18:17:58] • [IP: 178.235.180.***]

Na sołtysa kandyduj, nie na Prezydenta.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 18:06:28] • [IP: 83.11.85.**]

Jak sie pan brzydzi polityka to ja sie brzydze taka osoba.

Gość • Niedziela [14.10.2018, 17:58:39] • [IP: 178.238.249.**]

Ogarnij się chłopaku

Gość • Niedziela [14.10.2018, 17:48:35] • [IP: 37.47.188.***]

To jest człowiek Pomieczyńskiego. Więcej komentarza nie trzeba. Do tego spadochroniarz z Warszawy

Gość • Niedziela [14.10.2018, 17:01:40] • [IP: 81.204.98.**]

Co najmniej dziwna rozmowa...

Gość • Niedziela [14.10.2018, 17:00:52] • [IP: 178.238.252.**]

Trochę źle Pan zaczął...bo jeśli ktoś się brzydzi swoją pracą, to nie będzie jej dobrze wykonywał.Wiadomo, że nie wszyscy, kochają swoje zajęcie i idą do pracy z radością...to jakby toaletowi, już na wstępie mówili do pracodawcy-brzydzę się odchodów!Z góry wiadomo, że czysto tam nie będzie.

Oglądasz 1-25 z 59
■ Po trzygodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła uchwałę zmieniające obowiązujące od 2008 granice strefy uzdrowiskowej C. Decyzja otwiera drogę wykonawcy do podjęcia prac budowlanych przy ulicy Bydgoskiej gdzie powstać ma nowy Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy ■ Joanna Agatowska: "Jesteśmy stawiani pod ścianą; ZPO jest bardzo potrzebny, trzeba to zrealizować ale boję sie podnieść rękę bo zbyt dużo niejasności jest w przebiegu działek, rozwiązań dotyczących parkingów. Liczę, że jednak wywiąże się tu dyskusja ■ Zapraszamy na konferencję prasową VIII Dni Kultury Żydowskiej ADLOJADA 2019, które odbędą się między 4 a 9 marca 2019 roku pod hasłem KULTURA I MEDIA. Spotkanie, podczas którego zaprezentowany zostanie szczegółowy program festiwalu, odbędzie się w poniedziałek, 25 lutego 2019 roku o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Zapraszam dziennikarzy i fotoreporterów ■ W Urzędzie Miasta odbyły się zwołane przez prezydenta konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic jednostki pomocniczej miasta, jaką jest Dzielnica Uzdrowiskowa. Radni usłyszeli o pomysłach, które mogą budzić niepokój. Urzędnicy wykazywali się dużą powściągliwością przy udzielaniu odpowiedzi ■ W wyniku otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowisko – Kierownik portu jachtowego, nie wpłynęła żadna oferta spełniająca wymagania formalne. Na powyższe stanowisko zostanie ogłoszony kolejny nabór ■ W związku z żałobą narodową, Gala Nagrody Prezydenta Miasta Świnoujście TRYTON 2018 odbędzie się w sobotę o godzinie 19.00. Miejsce pozostaje bez zmian – hotel Radisson Blu ■ „14” pensja dla wybranych, czyli Prezydent przyznał nagrody, bo… chciał? Cztery nagrody uznaniowe dostali w grudniu ubiegłego roku zastępcy prezydenta Świnoujścia, skarbnik miasta i sekretarz. Łącznie na kwotę ponad 27 tysięcy złotych. Odpowiedź Hanny Lachowskiej w sprawie uzasadnienia dla tak hojnych wyróżnień to… Najlepiej sami zobaczcie! W grudniu ubiegłego roku prezydent Janusz Żmurkiewicz przyznał nagrody uznaniowe czworgu pracowników Urzędu Miasta. Najwięcej, bo 7813 złotych dostała I zastępca prezydenta Barbara Michalska, II zastępca prezydenta Paweł Sujka – 6511 złotych. Skarbnik miasta Iwona Górecka-Sęczek – 7162 złotych, a sekretarz miasta Iwona Szkopińska – 5860 złotych ■ 15-letni wrocławianin został zaatakowany i pobity na ulicy. Zdarzenie rozegrało się na ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku między PEC-em a C.H.Uznam. Kilkuosobowa grupa nastolatków najpierw zaczepiała, potem pobiła 15-latka. W piątek przed godziną 19.00 policja została wezwana do ulicznego pobicia. Radiowóz przyjechał na sygnale. Na miejscu policjanci zastali 15-latka pochodzącego z Wrocławia, który zgłosił, że został uderzony przez agresywnego nastolatka. Przyjechała również karetka, która odwiozła poszkodowanego chłopaka do szpitala. Tak jednak okazało się, że nie odniósł on poważniejszych obrażeń ■ Od 6 lutego do końca miesiąca obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Barlickiego, na odcinku od przejazdu kolejowego przy straży pożarnej do wiaduktu OT Port. Ruch pojazdów będzie odbywał się tam wahadłowo, odcinkami, które będą przesuwane w miarę postępu robót. Zmiana organizacji ruchu jest związana z przygotowaniami do przebudowy ulicy Barlickiego i budowy wzdłuż niej ścieżki rowerowej. To zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo ■ Czy autobusy UBB wjadą na polską część wyspy Uznam? Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Czy tę historię mogły wywołać zdarzenia ze Świnoujścia z 2017 roku? ■ Pracownicy żeglugi martwią się o prom „Karsibór IV” ■ Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2019-2021 został, bez dyskusji na sesji przyjęty przez radnych. Projekt był wcześniej szeroko omawiany podczas posiedzeń stałych komisji Rady przez Gabrielę Poniedziałek-Petruk dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ■