POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [28.07.2021, 20:58:03] • zachodniopomorskie

Przejścia dla pieszych muszą być bezpieczne. Kolejne rządowe wsparcie dla samorządów + nabór uzupełniający

Dobrze oznakowane – najlepiej bezkolizyjne lub z sygnalizacją świetlną, odpowiednio oświetlone i jak najkrótsze – takie powinny być bezpieczne przejście dla pieszych. Do gminy i powiatów z województw zachodniopomorskiego trafi ponad 1,5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na realizację 15 projektów, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Prezes Rady Ministrów zatwierdził listy inwestycji samorządowych na drogach powiatowych i gminnych, które uzyskają wsparcie z RFRD. W ramach ogłoszonego w marcu 2021 r. naboru w naszym województwie dofinansowanie przyznano 15 zadaniom, w tym 9 powiatowym i 6 gminnym. Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki rekomendował wszystkie wnioski, które spełniły wymogi formalne i wszystkie projekty otrzymały 80% dofinansowania. Łączna wartość wsparcia dla zatwierdzonych wniosków to 1 523 062,34 zł, co pozwoli na modernizację 20 przejść dla pieszych w naszym regionie.

W ubiegłym roku aż 129 na 140 wypadków z udziałem pieszych na zachodniopomorskich drogach nastąpiło z winy kierujących. Zginęło 10 osób, a 123 doznały obrażeń ciała. - Każde z takich zdarzeń niesie za sobą dramaty – przede wszystkim cierpią osoby poszkodowane i ich bliscy oraz rodziny ofiar śmiertelnych – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki. – Aby wypadków było jak najmniej w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg finansowane są inwestycje w bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych.
Listy zadań przyjętych do dofinansowania
www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=14086

Rada Ministrów podjęła w 2020 r. decyzję, aby z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg możliwe było dofinansowanie zadań związanych z poprawą bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię. Zarządcy dróg powiatowych i gminnych mogą ubiegać się o dofinansowanie realizacji zadań poprawiających bezpieczeństwo ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych. Na dofinansowanie tych zadań przeznaczono dodatkowo blisko 525 mln zł. 
Wysokość dofinansowania ze środków RFRD jest uzależniona od dochodów jednostki samorządu terytorialnego - im niższy dochód samorządu, tym wyższe dofinansowanie. Maksymalne dofinansowanie może wynieść aż do 80 proc. kosztów realizacji zadania, a kwota na dofinansowanie pojedynczego zadania nie może przekroczyć 200 tys. zł.
 
Dzięki rządowemu wsparciu samorządy mogą realizować inwestycje:
• wymuszające przestrzeganie ograniczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych (np. montaż progów zwalniających czy zmiana geometrii pasa),
• poprawiające widoczność pieszego (np. poprzez doświetlanie przejść dla pieszych wraz ze strefą oczekiwania),
• skracające drogę, jaką muszą pokonać piesi (np. poprzez zawężanie jezdni w miejscu przejścia dla pieszych bądź stosowanie azylów).

NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY
Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki po raz drugi w tym roku ogłasza nabór wniosków, w ramach którego gminy i powiaty mogą uzyskać nawet 200 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w obrębie przejść. Do podziału jest 18 238 597 zł.
Nabór wniosków o dofinansowanie trwa do 9 sierpnia br. Jedna gmina może ubiegać się o dotację na 2 przejścia, a powiat i miasto na prawach powiatów na 3 przejścia. Dofinansowanie wynosi od 50 do 80 procent kosztów inwestycji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=13994

Centrum Prasowe Wojewody


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Butik MJW, @ButikMJW, Wolin ul. Mickiewicza 1B. Zaprasza na jesienne nowości. ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■